Przejdź do treści

Papuga aleksandretta obrożna cena🦜Chińska i niebieska Co je Ile żyje?

Papuga Aleksandretta obrożna

W tym artykule przeczytasz o

Jest to gatunek średnich rozmiarów, coraz częściej spotykany w Europie, również w Polsce. Żyją one głównie w parkach i lasach, ale są niezwykle popularne jako papugi domowe. W podobieństwie do innych papug są one niezwykle inteligentne i piękne. Wszystko to może brzmieć zachęcająco, ale jest kilka faktów, o których zainteresowany kupnem aleksandretty obrożnej lub Chińskiej musi wiedzieć.

Aleksandretta obrożna – hodowla, rozmnażanie i wygląd

ring necked parakeet

Ta odmiana jest jedyną papugą mieszkającą w Polsce, zamieszkują one głównie parki. Ze względu na jej ponadprzeciętną inteligencję i stosunkowo małe wymagania często jest wybierana przez hodowców. Jednak przyszły właściciel aleksandretty musi wiedzieć, że są to ptaki o niezwykle hałaśliwej naturze.

Dodatkowo są one odporne na choroby, szybko się uczą i oswajają. Najlepszym wyborem dla aleksandretty są woliery, jednak duże klatki również nie będą złym wyborem, minimalne wymiary klatki dla aleksandretty obrożnej to ok. 140x100x140 cm. O kosztach związanych z posiadaniem papugi przeczytasz w późniejszej części artykułu, w punkcie papuga aleksandretta obrożna cena.

Do rozmnażania papug potrzebna jest budka lęgowa z drabinką, a średnica otworu wejściowego powinna wynosić ok. 8 – 9 cm. Samica składa ok. 4 jaj i następnie wysiaduje je przez ok. 20 – 25 dni. Osobniki powinny mieć ok. 3 lat, aby nadawały się do pierwszego lęgu. Co ciekawe, istnieje ok. 20 podstawowych odmian kolorystycznych, między innymi niebieskie, fioletowe, żółte, zielone i albinos.

Aleksandretta obrożna – hodowla, rozmnażanie i wygląd

Papuga aleksandretta obrożna należy do ptaków o stosunkowo dużych rozmiarach, jej długość ciała może wynieść nawet 45 cm, jednak średnio wynosi ona ok. 40cm. A masa jej ciała mieści się w przedziale od ok. 100 do 155g. Przeważającym kolorem w ubarwieniu aleksandretty jest zielony, który pokrywa całe jej ciało, od ogona, przez skrzydła aż po głowę. Najbardziej charakterystycznym elementem jej wyglądy jest rzecz jasna, czarna “obroża”, która ciągnie się wokół całej szyi papugi, oprócz tego w ogonie znajdziemy kilka szaro-czarnych piór. Dziób jest koloru czarno-czerwonego.

Papuga aleksandretta obrożna cena

Nie należy ona do bardzo drogich papug, ale istnieją odmiany znacząco tańsze, takie jak papuga falista. Jednak warto pamiętać, że cena papugi aleksandretty obrożnej jest zależna od kilku czynników, przykładowo: sklepu, w którym zdecydujemy się ją kupić, odmiany i wieku papużki. Mimo to, można powiedzieć, że za papugę przyjdzie nam zapłacić od 200 do 300zł.

aleksandretta obrożna cena
  • Klatka – >300-500zł
  • Żywienie – 50-100zł/msc
  • Zabawki –  od 50zł w górę
  • Wizyty u weterynarza  – od 50 do 100 zł/wizyta
  • Papuga aleksandretta obrożna cena – ok. 250zł

Kolejnym niezbędnym wydatkiem związanym z posiadaniem papugi jest pokarm. Podstawą diety papugi powinna być gotowa mieszanka składająca się w większości z ziaren dla ptaków tego gatunku, która dostarczy sporą część niezbędnych substancji odżywczych. Oprócz tego warto jest ją urozmaicić dietę o:

  • zieleninę
  • owoce
  • warzywa

Koszt miesięcznego wyżywienia to ok. od 50 do 100zł.

Papuga aleksandretta niebieska
Aleksandretta niebieksa

Oprócz tego, nie możemy zapomnieć o kupnie klatki lub woliery, powinna ona być jak największa, aby papuga czuła się w niej swobodnie i bezpiecznie. Cena klatki wynosi minimalnie od 300 do 500zł, jednak jest ona uzależniona od jej wielkości i jakości wykonania.

Warto jest zakupić kilka zabawek dla aleksandretty, w szczególności wtedy, kiedy nie możemy poświęcić papudze większości swojego czasu, aby pod naszą nieobecność papuga nie była znudzona. Jednak należy pamiętać, że nawet najlepsze zabawki i akcesoria nie zastąpią papudze zabawy i spędzenia czasu z właścicielem. 

Psittacula krameri
Psittacula krameri

W niewoli może dożyć nawet 30 lat, ale aby żyła jak najdłużej powinniśmy regularnie kontrolować jej stan zdrowia. Dlatego warto jest co jakiś czas zabierać papugę do weterynarza. Jedna wizyta u lekarza to koszt rzędu minimum 50zł. Ale jak w przypadku innych papug, powinniśmy przygotować się na inne nieprzewidziane wydatki, związane z koniecznymi badaniami czy lekami.

Papuga aleksandretta Chińska cena i wygląd 

Ta odmiana cechuje się znacznie wyższą ceną oraz bardziej urozmaiconym wyglądem w porównaniu z papugą obrożną. W jej upierzeniu sporą część stanowi kolor zielony, który pokrywa tylnią część główki, skrzydła i grzbiet. Jednak, tym czym wyróżnia się w porównaniu z niemalże całkowicie zieloną papugą obrożną jest szaro-niebieska głowa i szara dolna część jej ciała. Dziób jest koloru pomarańczowego lub czerwonego.

aleksandretta chińska cena
Aleksandretta Chińska cena

Jest ona również ptakiem o sporych rozmiarach, długość ciała zdrowych, dorosłych osobników osiąga nawet ponad 50cm, ale zazwyczaj oscyluje w granicach 45 – 50cm. W czym długość ogona może stanowić nawet 50% pełnej długości papugi, ogon ma długość od ok. 25 do 30cm. Papuga ta nie należy ona do najlżejszych ptaków, waży ona ok. 300g.

Za klatkę również przyjdzie nam zapłacić przynajmniej ok. 300 – 500zł, ale warto wspomnieć, że Chińska odmiana jest nawet o 10cm dłuższa niż obrożna, dlatego powinniśmy kupić jak największą na jaką możemy sobie pozwolić, a najlepszym wyborem byłaby przestronna woliera.

Papuga aleksandretta Chińska – cena wynosi od. ok. 500 do 1000zł. w związku z czym jest ona kilkukrotnie droższa niż wcześniej opisana odmiana. jednak nie ma się czym martwić, ponieważ reszta kosztów nie różni się tak bardzo w porównaniu z papugą obrożną.

W podobieństwie do opiekunów innych zwierząt, właściciel aleksandretty Chińskiej również jest zobligowany do regularnego kontrolowania stanu zdrowia papugi poprzez stosunkowo częste odwiedzanie lekarza weterynarii, który za jedną wizytę kontrolną może zażądać ok. 50 – 100zł, ale oczywiście może zdarzyć się potrzeba wykonania dodatkowych badań czy też operacji, przez które cena wizyty wzrośnie do kilkuset złotych.

Żywienie to koszt od ok. 50 do 100zł miesięcznie, dieta powinna opierać się na gotowej mieszance dla aleksandretty bogatej w ziarna, dodatkowo należy ją wzbogacić o owoce i warzywa.

Kolejną rzeczą, która powinna znaleźć się w klatce aleksandretty są różnego rodzaju zabawki i akcesoria, których cena jest uzależniona od ich ilości, jakości czy też rodzaju zabawki, ale moim zdaniem na akcesoria i zabawki dla papug warto jest przeznaczyć przynajmniej 50-100zł.

Niebieska Aleksandretta

Papuga aleksandretta obrożna niebieska i inne kolory papugi

Z uwagi na stosunkową łatwość w hodowli aleksandrett obrożnych, wyhodowano ok. 20 odmian kolorystycznych, które po skrzyżowaniu ze sobą tworzą ok. 300 kombinacji.

Jednak zdecydowanie najpopularniejszą odmianą barwną aleksandretty jest niebieska (oczywiście, oprócz zielonej). W jej upierzeniu dominuje kolor jasno niebieski, który pokrywa niemalże wszystkie jej pióra, począwszy od główki przez grzbiet na ogonie kończąc. Dodatkowo, w niebieskim ogonie możemy zauważyć ciemniejsze pióra, a dziób jest koloru czerwono czarnego. Jak sama nazwa wskazuje, papuga aleksandretta obrożna niebieska posiada charakterystyczny, czarno-szary pasek, ciągnący się przez cały obwód szyi papugi, często jest on nazywany obrożą. Właśnie pod nią widoczne jest niebiesko-białe, subtelne zabarwienie.

Jednak oprócz odmiany niebieskiej, niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się inne odmiany barwne aleksandretty, najpopularniejsze znajdziesz poniżej.

Papuga aleksandretta obrożna niebieska
Obrożna niebieska
Papuga aleksandretta żółta
papuga aleksandretta żółta

Inne odmiany barwne

  • albinos
  • fioletowa
  • kobaltowa
  • szek
  • ciemnozielona
  • cleartail
  • żółta
  • zielona

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

Ile żyje papuga obrożna?

Dożywa ona od ok. 25 do 30 lat, ale dobrze prowadzona może żyć jeszcze dłużej.

Co je?

Podstawą idealnej diety tego gatunku są ziarna, ale musi być ona urozmaicona o warzywa, zieleninę oraz owoce.

Papuga zielona czy żółta?

Pomijając aspekt ceny, która powinna być bardzo podobna, papugi te różnią się tylko kolorem. A więc odpowiedź jest banalnie prosta – ta, która Ci się podoba.

Papuga w polsce?

Jest ona jedynym gatunkiem papug, który występuje w Polsce, żyją one głównie w ogrodach, lasach oraz parkach.

Papuga Chińska w domu – Czy nadaje się do trzymania w mieszkaniu?

Tak, jeśli tylko jej głośne zachowanie nie będzie przeszkadzać ani tobie, ani sąsiadom.

Papuga aleksandretta cena – ile wynosi?

Cena papugi aleksandretty jest zależna od wielu czynników, przede wszystkim od odmiany, przykładowo obrożna kosztuje ok. 300zł, a Chińska ponad 500zł.

Papuga aleksandretta cena

Podsumowanie

Psittacula krameri to bez dwóch zdań ptak godny wzięcia pod uwagę, jeśli tylko jesteś w stanie poświęcić większość swojego czasu papudze i nie będzie przeszkadzać Ci jej głośne zachowanie. Na plus aleksandretty obrożnej przemawia jej cena, która jest stosunkowo niska, w szczególności jeśli porównamy ją z gatunkami takimi jak papuga ara czy papuga kakadu. Oprócz tego, istnieje wiele odmian barwnych tej właśnie papugi, przykładowo aleksandretta obrożna niebieska.

Niestety nie możemy tego samego powiedzieć w przypadku aleksandretty Chińskiej, w głównej mierze ze względu na jej cenę, która oscyluje w granicach 700-800zł, ale jeśli nie straszna Ci ta kwota, podobnie jak w przypadku papugi obrożnej, nie przeszkadza Ci głośne zachowanie i masz sporo wolnego czasu, który jesteś w stanie poświęcić papudze, to właśnie ta papuga może okazać się równie dobrym wyborem.


Jeśli podobał Ci się artykuł – podziel się nim ze znajomymi!

4.4/5 - (votes: 5)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
autor Błażej Dąbrowski

O AUTORZE

Błażej dąbrowski

Nazywam się Błażej Dąbrowski i chciałbym się przedstawić jako redaktor tego bloga o zwierzętach. Od najmłodszych lat pasjonowałem się światem zwierząt i ich fascynującym zachowaniem. Moje zainteresowanie zwierzętami prowadziło mnie na ścieżkę nauki, dlatego zdecydowałem się ukończyć studia biologiczne.

Tam miałem okazję zgłębić tajniki anatomii, fizjologii, ekologii i zachowań zwierząt. To była fascynująca podróż, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę podzielić się tą wiedzą i pasją z innymi.