Przejdź do treści

Chihuahua (cziłała) – Cena Długość życia Odmiana krótko- i długowłosa

chihuahua pies


Rasa najmniejszych i jednych z wyjątkowych psów na świecie — Chihuahua. To jedyne w swoim rodzaju pieski, które długie lata zamieszkiwały wyłącznie tereny Meksyku i nie były znane poza nim. 

cziłała

Informacje o rasie chihuahua (cziłała)

Jest to jedna z najmniejszych ras psów, pochodząca z Meksyku. Występują w dwóch odmianach — chihuahua długowłosa i krótkowłosa. Stały się popularnymi psami do towarzystwa m.in. ze względu na swoją energiczną naturę. Są wspaniałymi pieskami rodzinnymi, ale wymagają regularnej pielęgnacji, aby utrzymać ich sierść w dobrej kondycji. Żyją również dłużej niż większość innych ras, co czyni je idealnymi zwierzętami dla tych, którzy szukają towarzysza na długi czas.

Chihuahua charakter

Cziłała jest jedną z najmniejszych ras psów, a ich charakter również jest unikatowy. Są bardzo inteligentne, a ich usposobienie sprawia, że są popularnym wyborem dla ludzi, którzy potrzebują lojalnego towarzysza.

Zazwyczaj szybko tworzą silne więzi ze swoimi właścicielami i mogą być bardzo czułe. Chihuahua pies ma wspaniały charakter, który czyni je doskonałym zwierzęciem dla każdego, kto szuka towarzysza małej rasy.

chihuahua charakter

Chihuahua cena

Cena zakupu tego małego, a jakże uroczego psa waha się w granicy 5000-6000 zł. Zdarzają się jednak kwoty sięgające dużo ponad 10 000 zł. Cena Chihuahua zależy w głównej mierze od hodowli, z której ten rasowy pies pochodzi.

Hodowle przynależące do Związku Kynologicznego w Polsce znane są także na całym świecie. Nie bez znaczenia przy ustalaniu ceny jest także wiek zwierzęcia, płeć i odmiana: chihuahua długowłosa lub krótkowłosa — choć te czynniki mają nieco mniejsze znaczenie.

Chihuahua cena

Chihuahua cena utrzymania

Koszt utrzymania psa tej rasy na tle kosztów utrzymania innych rasowych psów nie jest wysoki i waha się w okolicy 50-100 zł. Należy pamiętać, że koszt wyżywienia i zakupu podstawowych produktów niezbędnych w codziennym życiu to nie wszystko. Doliczyć do tego należy wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne i wizyty weterynaryjne, ewentualną kastrację czy wszczepienie chipa. Koszty te nie są jednorazowe i występują przez całe życie zwierzęcia, często niejednokrotnie przewyższając wartość jego zakupu.

Koszt wyżywienia jest stosunkowo niewielki, ale wzrasta zdecydowanie w momencie, kiedy u psa pojawią się problemy zdrowotne. Cziłała jest niewielkim psem o niewielkim żołądku i niskim zapotrzebowaniu energetycznym, dlatego też nie wymaga zbyt dużej ilości jedzenia. Chihuahua cena żywienia wynosi kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Zakup akcesoriów dla psa, takich jak obroża, szelki lub smycz oraz podstawowe zabawki, legowisko, miski na wodę i jedzenie, kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji czy ubranka na zimne dni generują także niemałe koszty.

Posiadanie psa związane jest także z koniecznością odprowadzania podatku od psa, a kwota ta ustalana jest przez władze gminne i waha się w zakresie 20-150 złotych.

chihuahua długość życia

Chihuahua długość życia

Cziłała jest psem długowiecznym, ich długość życia często przekracza 20 lat. Na długość życia psa tej rasy wpływają w głównej mierze warunki, w jakich żyje oraz stan jego zdrowia. Dobra jakość żywienia, aktywność fizyczna, czy regularne wizyty profilaktyczne w gabinecie weterynaryjnym i stosowanie właściwej profilaktyki z pewnością wpłyną pozytywnie na długość życia tego małego pieska. Chihuahua długość życia wynosi od 12 do 20 lat.

Chihuahua długowłosa – wygląd i opis

Dorosły osobnik tej rasy waży zaledwie 1,5-3,0 kg i ma tylko 25 cm wzrostu. Ich głowa ma charakterystyczny kształt jabłka — jest duża względem reszty ciała i okrągła. Pies cziałała ma także charakterystyczne sterczące i duże uszy przypominające zaokrąglony trójkąt. Jej umaszczenie przybiera różne barwy — od jasnych po czarną. Ich oczy są szeroko rozstawione. Chihuahua długowłosa ma lekko falowaną, ale płaską i miękką sierść z obecnością podszerstka.

chihuahua długowłosa

Psy tej rasy doskonale czują się w towarzystwie ludzi i wymagają od nich sporej uwagi. To psy niezwykle żywiołowe charakteryzujące się dużą potrzebą ruchu.

Chihuahua krótkowłosy – wygląd i opis

Podobnie jak odmiana długowłosa, cziałała krótkowłosy to niewielki i lekki pies z dużymi, zwężającymi się ku górze uszami i szeroko rozstawionymi oczami. Jak sama nazwa mówi — ma krótki i gładki włos, który dokładnie okala całe ciało. 

Bez względu na to, którą odmianę tej rasy posiadamy, należy pamiętać o regularnej pielęgnacji sierści i czesaniu jej — w przypadku odmiany chihuahua krótkowłosy co najmniej raz w tygodniu, a długowłosej dwa-trzy razy w tygodniu.

chihuahua krótkowłosy

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje chihuahua?

Jest to stosunkowo droga w zakupie rasa psów. Cena szczeniaka może się wahać od 5000 do nawet 10000 złotych, w zależności od rasy, pochodzenia i typu umaszczenia. Więcej o cenie utrzymania przeczytałeś w punkcie chihuahua cena.

Ile żyje chihuahua?

Cziłała może żyć od 12 do 20 lat, w zależności od jakości opieki i warunków środowiskowych.

Dlaczego chihuahua się trzęsie?

Chihuahua trzęsie się dlatego, że są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury niż większe psy. Zimno może być bardzo wyraźnie odczuwane przez psy tej rasy i jest ono jednym z głównych powodów, dla których trzęsą się one tak często. Innym czynnikiem może być stres lub niepokój.

Czy cziłała jest agresywna?

Nie, są to małe, przyjazne psy. Zdecydowana większość psów tej rasy jest bardzo przyjacielska i oddana wobec swojego właściciela. Agresja może być objawem niewłaściwego wychowania lub problemów zdrowotnych.

Chihuahua pies — podsumowanie

Psy rasy chihuahua (cziłała) są znane z małych rozmiarów, krótkich, szczupłych nóg i dużych, wyrazistych oczu. Są one ogólnie przyjazne wobec ludzi, których znają, ale mogą być nieufne wobec obcych. Psy te są aktywne i wymagają regularnych ćwiczeń, ale nie potrzebują tak dużo aktywności, jak niektóre inne rasy. Warto wspomnieć, że występują one w dwóch odmianach: chihuahua krótkowłosy i długowłosy. Podsumowując, psy tej rasy mogą okazać się dobrym wyborem dla rodzin i nie tylko.

4.2/5 - (votes: 13)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
autor Błażej Dąbrowski

O AUTORZE

Błażej dąbrowski

Nazywam się Błażej Dąbrowski i chciałbym się przedstawić jako redaktor tego bloga o zwierzętach. Od najmłodszych lat pasjonowałem się światem zwierząt i ich fascynującym zachowaniem. Moje zainteresowanie zwierzętami prowadziło mnie na ścieżkę nauki, dlatego zdecydowałem się ukończyć studia biologiczne.

Tam miałem okazję zgłębić tajniki anatomii, fizjologii, ekologii i zachowań zwierząt. To była fascynująca podróż, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę podzielić się tą wiedzą i pasją z innymi.