Przejdź do treści

Owczarek niemiecki długowłosy Krótkowłosy wilczur cena hodowla Czarny

  • Psy
  • 12 min czytania
Wilczur - Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki krótkowłosy lub długowłosy jest jedną z najpopularniejszych ras psów w Polsce. Są niezwykle zdolne i inteligentne, ich oddanie i odwaga nie mają sobie równych. Dodatkowo psy tej razy są niesamowicie wszechstronne, dostojne i piękne. Rasa ta dzieli się na dwa rodzaje psów pod względem wyglądu na długowłose i krótkowłose.
W tym artykule przeczytasz o każdej z nich. Oprócz tego dowiesz się ile kosztują owczarki.

“Wilczury” niemieckie, ze względu na ich wygląd i charakter często były obsadzane w rolach mądrych, oddanych i bohaterskich psów.  Występowały w znanych i kultowych filmach oraz serialach takich jak “Komisarz Rex”, “Przygody psa cywila” i  oczywiście w “Czterej pancerni i pies”.

Spis treści:

Owczarek niemiecki krótkowłosy – Charakterystyka rasy, czarny, podpalany

owczarek niemiecki krótkowłosy

To rasa psa pochodząca z Niemiec, rozwinięta z tradycyjnych psów pasterskich i hodowlanych. Silnie zbudowany pies o stosunkowo dużych rozmiarach, wilczur niemiecki waży od 34 do 43 kg i mierzy od 56 do 66 cm. Jego sierść jest średniej długości, występuje w kolorach od szarego do czarnego oraz często w kolorze szaro-czarnym lub czarno-podpalanym.

Pewny siebie, inteligentny, odważny i łagodny — to dlatego owczarek niemiecki czarny krótkowłosy jest jedną z najpopularniejszych ras psów w Polsce. Te duże psy są niezwykle lojalne i opiekuńcze wobec swoich właścicieli, ale ostrożnie podchodzą do obcych. Owczarki niemieckie od wielu lat pełnią rolę psów pracujących, które pomagały policji i wojsku na całym świecie. Jednak przeciętny właściciel nie musi być na linii frontu, aby uszczęśliwić owczarka niemieckiego. Dzięki ich ruchliwości, psy te są świetnymi towarzyszami dla aktywnych właścicieli, którzy zamierzają spędzać godziny w psim parku lub wspólnie spędzać popołudnia na świeżym powietrzu.

Owczarek niemiecki cena – Ile kosztują owczarki niemieckie długowłose i krótkowłose

Owczarek niemiecki cena

W związku z niesłabnącą popularnością tej odmiany, jest ona dostępna w wielu hodowlach. Cena owczarka niemieckiego w hodowli zależy od wielu czynników takich jak wiek czy miejsce, w którym kupimy psa. Jeśli zdecydujemy się zakupić psa w hodowli, warto jest zadbać o to, aby była ona sprawdzona i godna zaufania. Jedną z najważniejszych cech hodowli, na które powinniśmy zwrócić uwagę są opinie i jej renoma. Jest to niezwykle ważne ze względu na to na ile lat kupujemy psa i ile pieniędzy wydajemy. Jeśli wybierzemy odpowiednią hodowlę, będziemy mieli pewność, że owczarek żył w dobrych warunkach, a w związku z tym jest zdrowy zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym.

Owczarek niemiecki cena wynosi ok. 2000 – 3000zł. Jednak kwota ta może różnić się również ze względu na odmianę psa. Przykładowo cena owczarka niemieckiego długowłosego może różnić się od ceny wilczura krótkowłosego. O tym, ile kosztują te odmiany przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jednak koszty związane z posiadaniem owczarka niemieckiego nie kończą się na samym jego kupnie, choć jest to zdecydowanie najwyższy wydatek nie powinniśmy zapomnieć o innych. Do najważniejszych z pewnością należą:

  • Pokarm
  • Kontrolowanie stanu zdrowia
  • Zabawki i akcesoria
ile kosztuje owczarek niemiecki
Ile kosztuje owczarek niemiecki cena, utrzymanie

Zaczynając od karmienia psa, powinniśmy wybrać odpowiednią, wysokiej jakości karmę dla naszego przyjaciela. Należy zwrócić uwagę na między innymi wiek i wagę owczarka. Oprócz karmy powinniśmy urozmaicać dietę o m.in. mięso, warzywa, ryż i makaron. Miesięczny koszt wyżywienia psa nie powinien przekroczyć 200zł. Pod żadnym pozorem nie możemy karmić psa czekoladą i innymi słodyczami, resztkami z obiadu, w szczególności przyprawionymi potrawami oraz roślinami strączkowymi.

Owczarek niemiecki krótkowłosy lub długowłosy jest jedną z najbardziej ruchliwych i energicznych ras psów. W związku z tym warto jest zakupić różnego rodzaju zabawki, aby mógł on rozładować swoją energię. Jednak warto pamiętać, że żadne zabawki nie zastąpią wspólnych spacerów i zabawy z właścicielem.

Jeżeli zastanawiasz się na jak długi czas będziesz cieszyć się obecnością przyjaciela przy  sobie? A więc ile żyją owczarki niemieckie? Otóż długość życia owczarków niemieckich długowłosych lub krótkowłosych wynosi od 10 do 15 lat, jednak dobrze prowadzone psy mogą żyć nawet kilka lat dłużej. W tym celu powinniśmy zadbać o kontrolowanie stanu zdrowia poprzez regularne odwiedzanie weterynarza. Kwota, którą przyjdzie nam zapłacić za jedną wizytę to kilkadziesiąt złotych najmniej, ale z pewnością często będzie przekraczała 100zł.

Owczarek niemiecki długowłosy czarny – cena, hodowla, wygląd, ile żyje? Czy istnieje biały wilczur?

owczarek niemiecki długowłosy

Owczarki niemieckie dzielimy między innymi ze względu na długość sierści,  najpopularniejszą jest odmiana długowłosa. Największą różnicą między tą odmianą, a owczarkiem krótkowłosym jest długość i faktura włosów. W związku z tym, że długowłosy niemiecki owczarek czarny dla przykładu nie ma podszerstka jak “wilczury” krótkowłose, włosy wydają się bardziej błyszczące.

Faktem jest, że pies z błyszczącą sierścią wygląda pięknie ale, w rzeczywistości skutkuje mniejszą ochroną przed warunkami atmosferycznymi. Ze względu na to długowłosy owczarek niemiecki czarny podpalany (lub innego koloru) nie jest dobrym psem myśliwskim. Według wzorca rasy, nie istnieje niemiecki owczarek o białym umaszczeniu, ale istnieje za to kuzyn owczarka niemieckiego – owczarek szwajcarski, który jest jednolicie biały. A w związku z ich podobieństwem, wiele osób myli owczarka szwajcarskiego z białym owczarkiem niemieckim, który jak wspomniałem wcześniej nie jest dopuszczalny według wzorca.

Owczarek niemiecki długowłosy czarny – cena wynosi ok. 3000zł,  jest ona zależna od wielu czynników, które zostały wymienione w poprzednim punkcie. Jak w przypadku standardowych owczarków niemieckich warto jest zwrócić uwagę na renomę hodowli, w której zamierzamy kupić psa.  Będziemy wtedy pewni, że owczarek żył w idealnych warunkach i w związku z tym będzie w dobrym stanie zarówno fizycznym jak i psychicznym.

Ile kosztuje utrzymanie owczarka niemieckiego
Ile kosztuje owczarek niemiecki długowłosy – cena

Jeśli zastanawiasz się, ile żyją owczarki niemieckie długowłose czarne, długość życia tej rasy wynosi zazwyczaj ok. 13 lat. Warto pamiętać, że jeśli będziemy odpowiednio dbać o psa może on dożyć nawet 15 – 17 lat. Dlatego powinniśmy karmić psa najlepszej jakości karmą, zapewnić mu ruch na świeżym powietrzu oraz dokładnie kontrolować stan zdrowia owczarka.

Krótkowłosy owczarek niemiecki czarny krótkowłosy – usposobienie, umaszczenie, charakter, wzorzec, długość życia, ile waży

Usposobienie owczarka niemieckiego możemy określić jako zdystansowane, ale zwykle nie agresywne. Psy te nie nawiązują przyjaźni od razu, ale kiedy już to zrobią, są ponad przeciętnie lojalne. W otoczeniu bliskich im ludzi są spokojne. Dodatkowo, psy te są niezwykle inteligentne i opiekuńcze.

Jedną z najczęściej wybieranych odmian kolorystycznych owczarków niemieckich jest owczarek niemiecki czarny krótkowłosy. Jak sama nazwa wskazuje, jego umaszczenie jest niemalże całkowicie czarne. Innym popularnym psem tej rasy jest wilczur niemiecki czarny podpalany.

Ich długość życia wynosi ponad 10 lat ale nie przekracza zazwyczaj 15 lat. Masa ciała dorosłego osobnika wynosi ok. 40kg w przypadku psów i 30kg w przypadku suk. A wysokość ciała w kłębie, czyli w najwyżej położonym fragmencie grzbietu wilczura osiąga 60 – 65cm u psów, a u suk 55 – 60cm.

Owczarek niemiecki usposobienie
Owczarek niemiecki usposobienie

Często zadawane pytania

Ile żyją owczarki niemieckie długowłose

Długość życia owczarka niemieckiego długowłosego zależna jest od kilku czynników takich jak między innymi: jakość pokarmu, ilość ruchu, kontrolowanie stanu zdrowia. Ogólnie rzecz ujmując, długość życia owczarka zależy w dużej mierze od tego, czy o niego odpowiednio zadbamy. Jednak możemy stwierdzić, że wilczur żyje ok. 12 lat, a dobrze prowadzone psy mogą dożyć nawet do kilku lat więcej.

Ile kosztuje owczarek niemiecki długowłosy czarny?

Cena czarnego owczarka długowłosego nie powinna się znacznie różnić od innych rodzajów tej rasy. Warto pamiętać, że jest ona uzależniona w większości od miejsca, w którym owego owczarka kupimy. Jeśli zdecydujemy się na zakup psa w hodowli, warto jest zwrócić uwagę na opinie w internecie na temat danej hodowli oraz nie koniecznie wybieracz najtańszą możliwą opcję. Jednak możemy powiedzieć, że owczarek niemiecki cena wynosi ok. 3000zł.

Ile żyją owczarki niemieckie

Jak karmić owczarka niemieckiego długowłosego

Również i na to pytanie nie da się w łatwy sposób odpowiedzieć, częstotliwość podawania pokarmu owczarkowi jest związana z wiekiem psa. Karmienie szczeniaków do 2 – 3 miesiąca życia powinno odbywać się 3 razy dziennie. Jeśli chodzi o dorosłego osobnika, powinien być on karmiony 2 razy w ciągu dnia, choć dla niektórych psów lepszym rozwiązaniem będzie karmienie raz dziennie.

Jak wygląda owczarek niemiecki czarny podpalany

Wilczur czarny podpalany jest jednym z najpopularniejszych odmian tej rasy wśród miłośników psów i nie tylko. Wygląd czarnych podpalanych owczarków jest niezwykle zjawiskowy. Umaszczenie tych wilczurów jest w większości czarne, ale tym, co wyróżnia tą odmianę bez wątpienia są jaśniejsze, brązowe plamy znajdujące się często na łapach, brzuchu i głowie.

owczarek niemiecki czarny krótkowłosy
Owczarek niemiecki krótkowłosy czarny

Ile kosztuje szkolenie psa owczarka niemieckiego?

Choć psy te są niezwykle przyjazne, nie są tak łatwe wychowaniu i szkoleniu, dlatego coraz więcej właścicieli owczarków niemieckich nie podejmuje się szkolenia na własną rękę i decyduje się na płatne szkolenie psa prowadzone przez profesjonalistów. Za szkolenia psów przyjdzie nam zapłacić od kilkudziesięciu złotych wzwyż za jedne zajęcia, często szkolenia takie odbywają się w miejscach takich jak hotel dla psów.

Ile waży owczarek niemiecki krótkowłosy

Wilczury z pewnością należą największych psów na świecie, mierzą one ponad pół metra i ważą kilkadziesiąt kilogramów. Wysokość w kłębie, czyli najwyżej wysuniętym elemencie grzbietu u samic wynosi nawet do 60cm, a u samców może osiągnąć wartość do 65cm. Jeśli chodzi o wagę – owczarki nie są najlżejszymi psami, masa ciała samicy waha się od 22 do 32kg, a waga samca zaczyna się od 30kg, a w niektórych przypadkach może przekroczyć nawet 40kg.

ile kosztują owczarki niemieckie

Czym karmić szczeniaka owczarka niemieckiego

Skomponowanie odpowiedniej diety dla szczeniaka jest niezwykle ważną kwestią, będzie ona rzutowała na jego rozwój. Dodatkowo, wraz z upływem czasu zmieniają się potrzeby żywieniowe wilczura, a we wczesnym okresie życia dzieje się to bardzo szybko. Co ważne, szczeniaki przez prawie cały pierwszy miesiąc życia powinny żywić się mlekiem matki. Po tym czasie powinniśmy oprócz mleka podawać karmę, najlepiej mokrą. Warto jest zadbać to, aby była ona przygotowana z myślą o szczeniakach tej rasy i aby była najwyższej jakości. A już po ok.7 tygodniach życia, pies nie będzie żywić się mlekiem matki.

ile waży wilczur

Co je owczarek niemiecki krótkowłosy czarny

W przypadku owczarka krótkowłosego czarnego, dieta nie różni się od diet innych odmian tej rasy. Powinna ona składać się z: karmy z najwyższej półki, mięsa, makaronu, kaszy i warzyw. Pod żadnym pozorem nie możemy karmić psa czekoladą i innymi słodyczami, resztkami z obiadu, w szczególności przyprawionymi potrawami oraz roślinami strączkowymi. Jeśli chodzi o cenę utrzymania owczarka niemieckiego, pokarm to koszt rzędu kilkudziesięciu  złotych miesięcznie, nie powinien przekroczyć on 200zł na miesiąc.

Owczarek niemiecki umaszczenie – jakie są najpopularniejsze?

Istnieje wiele odmian kolorystycznych owczarka niemieckiego, do najczęściej spotykanych należą: jednolite czarne, czarne podpalane, ciemno-wilczaste, wilczaste, czerwonożółte, żelaziste oraz czarne z rudym, brązowym lub jasnoszarym podpalaniem. Jeśli zadajesz sobie pytanie ile żyją owczarki niemieckie podpalane, psy te żyją ok. 10-13 lat.

owczarek niemiecki czarny podpalany

Ile kosztuje utrzymanie owczarka niemieckiego długowłosego czarnego

Owczarek niemiecki cena to ok. 2000-3000zł. Utrzymanie owczarka  niemiecki to koszt ponad 100 złotych miesięcznie, składa się na to kilka pomniejszych wydatków takich jak pokarm, akcesoria czy wizyty u weterynarza. Za sam pokarm przyjdzie nam zapłacić przynajmniej kilkadziesiąt złotych, koszt jednej wizyty u lekarza weterynarii to również ok. 50 – 100zł. A akcesoria są w prawdzie wydatkiem jednorazowym, ale co jakiś czas również może zajść potrzeba kupienia nowych. Do niezbędnych akcesoriów z pewnością należą smycz, obroża i akcesoria do pielęgnacji sierści.

Owczarek niemiecki usposobienie i charakter

Usposobienie owczarka niemieckiego możemy określić jako zdystansowane, ale zwykle nie agresywne. Psy te nie nawiązują przyjaźni od razu, ale kiedy już to zrobią, są ponad przeciętnie lojalne. W otoczeniu bliskich im ludzi są nieagresywne i spokojne. Dodatkowo, psy te są niezwykle inteligentne i opiekuńcze.

wilczur niemiecki

Jak często kąpać owczarka niemieckiego

Psy tej rasy nie wymagają tak częstego kąpania jak inne psy takie jak yorki. Kąpanie owczarka jest o tyle ważne, że na sierści oprócz kurzu, osiadają różne chemikalia niszczące sierść. Psy tej rasy wystarczy wykąpać raz na 2 miesiące, ale częstsze kąpiele np. 1 raz na miesiąc również nie zaszkodzą owczarkowi.

Owczarek niemiecki hodowla – jak wybrać najlepszą?

Wiele osób zastanawiających się nad kupnem owczarka niemieckiego szuka ofert prywatnych sprzedawców na portalach aukcyjnych typu olx. Jednak moim zdaniem nie jest to do końca dobry pomysł, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup owczarka w hodowli. Należy omijać tzw. pseudo hodowle szerokim łukiem. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie będziemy mieli wtedy pewność, że pies żył w dobrych warunkach.

owczarek niemiecki hodowla
Owczarek niemiecki hodowla cena

Miejsce, w którym kupimy wilczura  jest również jednym z najważniejszych czynników wpływających na jego cenę. Warto jednak pamiętać, że jeśli zakupimy wilczura w sprawdzonej, dobrej hodowli, być może zapłacimy troszkę więcej, ale będziemy pewni, że pies będzie zadbany. Dlatego szukając odpowiedniej hodowli wilczurów powinniśmy zwrócić uwagę w głównej mierze na opinie zamieszczone w internecie.

Podsumowanie

Kochający owczarek niemiecki krótkowłosy lub długowłosy to doskonały wybór dla ludzi prowadzących aktywny tryb życia. Wilczur potrzebuje dużo ruchu i uwagi, dlatego osoby, które nie mogą zagwarantować mu długich spacerów i zabaw, nie powinny kupować owczarka niemieckiego długowłosego lub krótkowłosego. Zakup psa wiąże się również z pewnymi kosztami, sam zakup owczarka to koszt rzędu kilku tysięcy złotych, dlatego nie każdy może sobie na niego pozwolić.

Owczarek niemiecki umaszczenie
Owczarek niemiecki umaszczenie
5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments