Przejdź do treści

Pies Samoyed cena Charakter Żywienie Hodowla Wygląd Ile żyją samojedy?

Samojedy - Pies Samoyed

Samoyed to rasa psów, która pochodzi z Syberii, gdzie były one wykorzystywane jako psy zaprzęgowe. Pies samoyed jest dużym, silnym i wesołym zwierzęciem. Ma grubą, podwójną warstwę futra zazwyczaj w kolorze białymi. Są znane ze swojego przyjaznego i radosnego usposobienia. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien wiedzieć przyszły właściciel samojeda.

Charakterystyka rasy

Samoyed to rasa psów pochodząca z Syber, należy do rodziny szpiców. Nazwa rasy pochodzi od plemienia Samojedów, którym służyły jako psy zaprzęgowe i były wykorzystywane na polowaniach i pastwiskach. Dzięki ich przyjaznemu usposobieniu, samojedy stały się popularne jako zwierzę domowe. Pies samoyed jest łagodnym i wesołym pupilem.

img-1

Sierść samojeda jest jedną z jego najbardziej charakterystycznych cech. Jest ona gęsta i puszysta, a przez to obficie linieje. Pielęgnacja sierści może być czasochłonna, wymaga ona regularnego czesania i szczotkowania. Regularna pielęgnacja psa pozwala na utrzymanie jego włosów zdrowych i lśniących.

Samoyed charakter

To przyjazne i łagodne psy, które są dobrymi towarzyszami zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Są to psy aktywne, które wymagają regularnych aktywności, ale są równie zadowolone, gdy pod koniec dnia odpoczywają na kanapie ze swoją rodziną.

Pierwotnie były hodowane jako psy myśliwskie, ale ich łagodna i przyjazna natura sprawiła, że stały się popularne jako psy domowe. Ich instynkt łowiecki nie jest bardzo rozwinięty. Samoyed charakter jest łagodny, przyjazny, uparty i wesoły Są ciekawskie i skore do zabawy, dobrze dogadują się z ludźmi, również z dziećmi, a w dodatku nie są agresywne. Dlatego samojedy mogą okazać się dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi. 

img-2

Wygląd – czy istnieje pies samoyed czarny?

Samoyedy są jedną z wielu ras psów, należących do grupy szpiców. Są to psy średniej wielkości. Samce osiągają ok. 55 – 60 cm wysokości w kłębie, czyli najwyżej wysuniętym elemencie grzbietu psa. Natomiast wysokość w kłębie u samic wynosi średnio 50 cm.

Futro złożone jest z dwóch warstw – podszerstka i włosów okrywowych. Są one bardzo silnie zbudowanymi psami, ich rozbudowana muskulatura skryta jest pod warstwą puchatej sierści. Najczęściej psy tej rasy mają gęste, białe futro. Jednak wzorzec rasy dopuszcza również kolory kremowy i biało-biszkoptowy. W związku z tym, pies samoyed czarny nie istnieje.

 • Muskularność
 • Gruba szyja
 • Ogon wysoko osadzony
 • Skośne oczy
 • Klinowata głowa
 • Wyraźny kłąb
 • Trójkątne uszy
 • Czarne oczy
 • Puchata, gęsta sierść
wygląd czy istnieje pies samoyed czarny

Samojedy pielęgnacja

Samojed to piękna rasa psów, ale wymagają regularnej pielęgnacji, aby ich sierść była zdrowa i nie plątała się. Mają gruby podszerstek, dlatego ważne jest regularne szczotkowanie. Ponadto, psy rasy samoyed mogą być podatne na choroby skóry, dlatego ważne jest regularne sprawdzanie ich skóry pod kątem wszelkich oznak podrażnienia lub infekcji.

Psy tej rasy nie wymagają częstych kąpieli – w zupełności wystarczające jest kąpanie psa co 2-3 miesiące. Jednak częstotliwość kąpieli uzależniona jest od trybu życia, jeśli często się brudzi, warto kąpać go częściej.

Ile żyją samojedy?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby zainteresowane kupnem samojeda. Długość życia samojedów oscyluje w granicach 12 – 15 lat, jednak dobrze prowadzone psy mogą dożyć nawet do kilku lat dłużej. Dlatego warto jest zadbać o odpowiednią opiekę, pielęgnację, warunki i dietę. Powinna ona być zbilansowana i złożona z wysokiej jakości produktów. Więcej o żywieniu samojeda przeczytasz w jednym z kolejnych punktów.

img-4

Pies samoyed cena

Wiele osób zadaje sobie pewne pytanie – ile kosztują samojedy. Kwota, którą przyjdzie nam zapłacić za psa tej rasy jest zależna od wielu czynników, do najważniejszych należą miejsce kupna, odmiana, wiek. Oprócz tego, kupno psa, który jest przeznaczony do dalszej hodowli lub takiego, który ma predyspozycje do zajmowania wysokich miejsc na wystawach psów może okazać się jeszcze większym wydatkiem.

Poniżej zobaczysz wyniki badania Owning a Samoyed dog – cost analysis, które miało na celu określenie wydatków związanych z zakupem i utrzymaniem psów rasy samoyed. Dane pochodzą od 111 właścicieli psów w Polsce.

Zakup psa4008 zł
Podstawowe wyposażenie1414 zł
Rodowód58 zł
Akcesoria pielęgnacyjne187 zł
Sprzęt do pielęgnacji
ikona Zweryfikowane przez społeczność
334 zł
Szkolenie212 zł
Akcesoria sportowe180 zł
Kastracja/sterylizacja141 zł
Królaczyk, K., Kavetska, K.M., Flis, K. (2021). Owning a Samoyed dog – cost analysis

Pies samoyed cena wynosi ok. 4000zł. Jest to cena psa z rodowodem, jednak jeśli zdecydujemy się na zakup samojeda bez rodowodu, cena będzie znacznie niższa. Jak widać, nie należy on do najtańszych ras psów, podobnie jest z wydatkami, które musi ponosić każdy opiekun samoyeda. Miesięczna opieka nad samojedem to koszt rzędu kilkuset złotych, orientacyjna cena to ok. 500 zł. W jego skład wchodzą: żywienie, pielęgnacja, akcesoria, zabawki, opieka zdrowotna.

Oferty sprzedaży psów rasy Samoyed bezpośrednio z hodowli znajdziesz na – https://petso.pl/zwierzeta-na-sprzedaz/psy/samoyed.

img-7
Pies Samoyed cena

Podstawowym obowiązkiem właściciela jakiegokolwiek zwierzęcia jest zapewnienie mu pożywienia. W związku z tym, że samojedy są szczególnie narażone na cukrzycę i otyłość, należy dobrze przemyśleć dietę psa. Powinna ona składać się z pokarmów najlepszej jakości, warto zakupić karmę przygotowaną dla tej rasy psów. Oprócz tego, należy dokładnie sprawdzić jej skład, więcej o żywieniu samojeda przeczytasz w dalszej części artykułu. Samoyed cena pożywienia wynosi kilkaset złotych, jednak nie powinna przekroczyć 300 zł.

Samoyed hodowla – jak wybrać?

Podczas kupna psa, napotkamy zasadnicze pytanie – gdzie kupić psa? Jeśli zdecydujemy się na psa z hodowli, powinniśmy wybrać renomowanego i sprawdzonego hodowcę. Renomowany hodowca to taki, który działa w branży od wielu lat i ma dobrą reputację wśród innych hodowców i właścicieli psów. Opinie na temat danej hodowli możemy sprawdzić w internecie, poprzez wyszukanie w wyszukiwarce internetowej frazy samoyed hodowla.

Jeśli uda nam się wybrać odpowiednią hodowlę, będziemy mieli pewność, że nasz samojed jest zdrowy i zadbany. W tym przypadku kwota, którą zapłacimy za psa nie powinna być najważniejszym czynnikiem, na który zwracamy uwagę podczas wyboru hodowli samoyeda. Podsumowując, cena samoyeda jest dosyć wysoka, samojedy nie należą do najtańszych również w utrzymaniu – koszt miesięcznego wyżywienia psa oscyluje w granicach 150 – 300 zł.

img-8
Samoyed hodowla – jak wybrać?

Jakie imię dla samojeda wybrać?

Jest kilka rzeczy do rozważenia przy nadawaniu nazwy psu rasy samojed. Po pierwsze, imię nie może sprawiać problemów w wymowie, powinno być dźwięczne i krótkie. Po drugie, podczas wybierania imienia dla psa warto jest wziąć pod uwagę jego płeć, imiona takie jak Kulka, Sisi czy Sali nie są dobrym wyborem dla samców. Jeśli nie masz pomysłu na to, jak nazwać psa, możesz zainspirować się imionami występującymi w popkulturze lub skorzystać z dostępnych w internecie list imion dla psów.

Dla kogo samojedy będą dobrym wyborem?

Psy tej rasy znane są jako aktywne i żywe. W związku z tym, pies samoyed będzie najszczęśliwszy w domu z podwórkiem, gdzie może biegać i bawić się. Jednak, jeśli nie możemy zapewnić takich warunków, nie musimy rezygnować z tej rasy psów. Wystarczy często wybierać się na spacery z psem. Oprócz tego, czworonogi tej rasy nie znoszą samotności, dlatego, nie są idealnym wyborem dla osób zapracowanych, które będą musiały zostawiać psa w domu samego na długie godziny.

Co jedzą samojedy?

co je samojed

Rasa psa samoyed znana jest ze swojego gęstego, białego futra. Między innymi z tego powodu wymagają one diety, która pomaga utrzymać ich sierść lśniącą i zdrową. Oznacza to karmienie ich pokarmami stworzonymi z myślą o tej rasie. Oprócz tego, ze względu na ich predyspozycje do otyłości, właściciel musi dobrze dostosować ilość i rodzaj podawanych posiłków.

Dobrą opcją jest, aby dieta psa składała się w dużej części z karmy dla psów, powinna ona być wysokiej jakości. Warto jest sprawdzić jej skład. Samojedy powinny jeść również mięso, dlatego należy zadbać o to, aby znalazło się w diecie psa. Powinieneś również upewnić się, że w ich diecie znajduje się wystarczająco dużo białka, ponieważ pomoże to utrzymać psa silnego i zdrowego.

Rasa psa samojed – pochodzenie i historia

Rasa Samoyed jest jedną z ras psów pierwotnych i szpiców, wywodzi się z Syberii, gdzie były wykorzystywane jako psy zaprzęgowe i robocze. Używano ich również do pilnowania stad reniferów i brały udział w polowaniach. Ich nazwa pochodzi od plemienia Samojedów, któremu towarzyszyły m.in. w wyżej wymienionych czynnościach.

Historia rasy psa

W Europie rasa psa samoyed pojawiła się pod koniec XIX wieku, a dokładnie w 1889 roku. Od tego czasu zainteresowanie tą rasą szybko rosło, co ciekawe, po 20 latach od sprowadzenia ich do Europy powstał pierwszy na Świecie klub hodowców samoyedów. Zgodnie z klasyfikacją amerykańską, jest on psem pracującym.

Zdrowie rasy

Samoyedy to bardzo popularna rasa psów, znana z przyjaznego usposobienia i puszystych białych płaszczy. Jednak, jak wszystkie rasy psów, są one podatne na pewne problemy zdrowotne. Odpowiedzialne praktyki hodowlane mogą pomóc w zmniejszeniu częstości występowania tych chorób, ale nie można ich całkowicie wyeliminować. Samojedy najczęściej chorują na:

 • Dystrofia mięśniowa
 • Jaskra
 • Rozszerzenie żołądka
 • Niedoczynność tarczycy
 • Dwurzędowość rzęs
 • Cukrzyca
 • Zapalenie gruczołów łojowych
 • Dystrofia rogówki
 • Zaćma
 • Głuchota
 • Skręt żołądka
 • BSD
 • Zwężenie zastawki płucnej
img-12

Co je samoyed szczeniak?

Szczeniak samoyed powinien żywić się karmą bogatą w białko i tłuszcze. Dobrze jest wybrać karmę dla szczeniąt samojedów. Oprócz tego, w diecie szczeniaka powinna znaleźć się mokra karma. Co ważne, psy tej rasy są narażone na nadwagę, dlatego już w młodym wieku opiekun samojeda powinien zapewnić swojemu pupilowi zbilansowaną dietę. Dobrym pomysłem jest liczenie dziennego bilansu kalorycznego. Inną, istotną kwestią dotyczącą żywienia szczeniaków jest częstotliwość podawania posiłków. Samoyed szczeniak powinien jeść ok. 3 razy dziennie.

img-13

Czy istnieje rasa psa samoyed miniaturka?

Samojedy swą popularność w głównej mierze łagodnym, przyjaznym usposobieniu i słodkim, puchatym wyglądem. Samojed to rasa o stosunkowo dużych rozmiarach, w związku z tym wiele osób zauroczonych wyglądem tej rasy nie może zagwarantować mu wystarczającej ilości przestrzeni do życia. Dlatego też zastanawiają się, czy istnieje miniaturowa odmiana tej rasy. Podobnie jak pies samoyed czarny, rasa psa samoyed miniaturka również nie istnieje.

img-14

Podsumowanie

Rasa psów Samoyed wywodzi się z północnej Rosji i Syberii. Psy te zostały wyhodowane do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. Aktualnie są bardzo popularnymi jako psy domowe w Polsce. Z pewnością wpływ na tak duże zainteresowanie ma ich łagodne, delikatne i przyjazne usposobienie. Są również bardzo przyjazne w stosunku do dzieci. Ze względu na gęstą sierść, Samojedy wymagają regularnej pielęgnacji.

4.4/5 - (votes: 7)
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Pikóś
Pikóś

Mój pies jest ładniejszy, a był tańszy o 5000zł

Beata
Beata
Reply to  Pikóś

Moja Suri była piękna i dlatego wybiorę Samojeda, bo jest do niej podobny.

autor Błażej Dąbrowski

O AUTORZE

Błażej dąbrowski

Nazywam się Błażej Dąbrowski i chciałbym się przedstawić jako redaktor tego bloga o zwierzętach. Od najmłodszych lat pasjonowałem się światem zwierząt i ich fascynującym zachowaniem. Moje zainteresowanie zwierzętami prowadziło mnie na ścieżkę nauki, dlatego zdecydowałem się ukończyć studia biologiczne.

Tam miałem okazję zgłębić tajniki anatomii, fizjologii, ekologii i zachowań zwierząt. To była fascynująca podróż, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę podzielić się tą wiedzą i pasją z innymi.