Przejdź do treści

Ara Ararauna Żółtoskrzydła Zielonoskrzydła Szafirowa Hiacyntowa cena

Gatunki Ara Ararauna Zielonoskrzydła Żółtoskrzydła Hiacyntowa Szafirowa

W tym artykule przeczytasz o:

Ptaki są jednymi z najczęściej wybieranymi zwierzętami domowymi, z całą pewnością należy do nich również papuga ara, jest ona ptakiem niezwykle żywym, kolorowym i pięknym. Co ciekawe, istnieje aż 17 gatunków ar, do najpopularniejszych należą: żółtoskrzydła, ararauna, zielonoskrzydła szafirowa i hiacyntowa. Zatem przyjrzyjmy się im bliżej, omawiając najważniejsze informacje i ciekawostki na ich temat.

Ara macao cena
Ara macao cena

Papuga Ara ararauna cena, rozmnażanie i hodowla – Ile kosztuje najpopularniejsza z ar?

To rodzaj papugi, która pochodzi z lasów deszczowych Brazylii. Są to duże, inteligentne ptaki, które często wybierane są jako zwierzęta domowe. Są one ptakami długowiecznymi, w niewoli mogą żyć nawet do 80 lat. Wraz z ich rozmiarami, przychodzą duże wymagania, których potencjalny właściciel ary musi być świadomy. Wymagają one dużo atencji od właściciela, dlatego jeśli nie masz możliwości zagospodarowania czasu dla zwierzęcia, nie powinieneś kupować żadnej papugi, a w szczególności ary. to jeden z największych gatunków papug na świecie. Ich całkowita długość ciała wynosi około 90cm, a rozpiętość skrzydeł może wynieść ponad 1m, zdrowy, dorosły osobnik waży około 1kg. A jeśli interesują Cię ogólne informacje o arze, może Cię zainteresować artykuł papuga ara cena.

Papuga ara ararauna cena i hodowla
Papuga ara ararauna cena

Dolna część ciała jest całkowicie żółta, jej grzbiet i skrzydła mają kolor niebieski, a nad dziobem znajduje się subtelne, zielone zabarwienie. Jeśli chodzi o rozmnażanie papugi ary, okres lęgowy zazwyczaj przypada na pierwszą połowę roku, samica składa około 3 jaj i wysiaduje je przez około od 25 do 30 dni. Ptaki te rozmnażają się co ok. 2 lata. Młode rodzą się bez piór i są ślepe, a pełną dojrzałość płciową osiągają po czterech latach.

Ara ararauna – cena wynosi od 5 do 10 tysięcy złotych. Jednak jest ona uzależniona od czynników takich jak: wiek, stan zdrowia papugi czy miejsce, w którym ją kupimy. Na wolności można je znaleźć w amazońskich lasach deszczowych i innych częściach Ameryki Południowej, ale gdzie kupimy je w Polsce? Moim zdaniem najlepszym miejscem, w którym możemy zakupić arę jest hodowla papug, ponieważ decydując się na tą opcję mamy pewność, że ludzie zajmujący się naszą papugą w pełni o nią zadbali i w związku z tym jest ona w idealnym stanie psychicznym i fizycznym. 

Papuga ara zwyczajna cena
Ara zwyczajna cena

Ara Hiacyntowa cena, hodowla – Gdzie kupić modroarę hiacyntową?

Ta papuga bywa również określana jako modroara hiacyntowa, jest jedną z największych papug na świecie, jest niemalże całkowicie niebieska, a wokół dzioba i oczu widoczne jest żółte zabarwienie. Ich długość ciała osiąga nawet 100cm, masa dorosłego ptaka wynosi średnio 1,5 kg, a rozpiętość ich skrzydeł może osiągnąć nawet 140cm. Papuga ta żyje średnio 50 lat, a dobrze prowadzona może żyć jeszcze dłużej.

Duże, inteligentne i śliczne, choć mogą być pociągające, potencjalny właściciel musi wykazać się niezwykłą cierpliwością, odpowiedzialnością oraz miłością. Ze względu na jej ogromne rozmiary może być postrzegana jako mało przyjazna, ale w porównaniu z innymi gatunkami ary jest ona bardzo spokojna, kochająca i łagodna. Jednak jeśli właściciel nie zagwarantuje jej odpowiedniej opieki i czułości, może wykazywać skłonności do agresji lub wręcz przeciwnie, może stać się smutna i przygnębiona. Dlatego jeśli szukasz swojej pierwszej papugi, to moim zdaniem, lepszym wyborem będzie mniej wymagająca papuga np. papużka falista. Wraz z dużym rozmiarem przychodzą równie duże koszty o których przeczytasz w dalszej części opisu tego gatunku.

Modroara hiacyntowa cena
Modroara hiacyntowa cena

Ara hiacyntowa – cena wynosi od ok. 20000 do 50000zł. Jest ona jednym z najdroższych ptaków dostępnych w Polsce. Wiele osób zastanawia się gdzie kupić arę hiacyntową, tak jak w przypadku innych papug zazwyczaj najlepszym wyborem jest hodowla, mamy wtedy pewność, że papuga jest w idealnym stanie zarówno fizycznym jak i psychicznym. Jednak na samym kupnie papugi wydatki niestety się nie kończą, kolejnym dużym kosztem jest zakup klatki lub woliery, za którą zapłacimy od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Papuga ara hiacyntowa cena oraz hodowla
Ara hiacyntowa cena

Ara żółtoskrzydła cena – ara macao

Papuga ta cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat, z pewnością wpływ na to ma jej niezykły wygląd oraz niebywała inteligencja. Jest ona w większości koloru czerwonego, a jej skrzydła przechodzą w kolor żółty i niebieski. Jest bardzo dużym ptakiem, ale w porównaniu z hiacyntową jest znacząco mniejsza, jej średnia długość ciała wynosi około 90cm, a rozpiętość jej skrzydeł osiąga około 100cm, dorosły osobnik waży mniej więcej 1kg. Papugi te są bardzo inteligentne, lecz aby pozostały oswojone potrzebują dużo uwagi i zainteresowania ze strony właścicieli. 

Ara Macao

Należy do papug bardzo ruchliwych i energicznych, dlatego do najważniejszych obowiązków właściciela należy zagwarantowanie papudze odpowiedniej ilości zabawek, aby nie nudziła się w klatce, ale pamiętajmy, że nic nie zastąpi jej zabawy z właścicielem. W związku z tym, że ara macao potrafi latać z prędkością około 50 km/h powinniśmy zakupić bardzo dużą klatkę, lub najlepiej wolierę, tak aby papuga mogła swobodnie się w niej poruszać. Ara może być bardzo głośna i wydawać nieprzyjemne dźwięki, dlatego warto jest skonsultować chęć zakupu papugi z (co oczywiste) współlokatorami, ale również z sąsiadami.

Ara żółtoskrzydła – cena wynosi ok. 10000zł. Jak w przypadku innych papug najlepszym wyborem będzie kupno ary w hodowli papug. Ale wydatki nie kończą się na samym kupnie papugi, kolejnym dużym wydatkiem będzie zakup woliery lub klatki, które kosztują kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, minimalne wymiary klatki dla ary to: 120x70x150cm, ale warto jest kierować się zasadą – im większa, tym lepsza. Konieczne będzie oczywiście karmienie papugi ara macao, jest to koszt rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset złotych miesięcznie.

Ara żółtoskrzydła cena
Ara żółtoskrzydła cena

Ara zielonoskrzydła cena i hodowla – Ile żyje?

To jedna z najspokojniejszych odmian papug. Ma bardzo łagodne usposobienie, cechuje się ponadprzeciętną inteligencją i w związku z tym szybko się uczy. Są to ptaki niezwykle wymagające w hodowli, potrzebują bardzo dużo atencji i czasu właściciela, więc jeśli nie możesz przeznaczyć kilku godzin dziennie na spędzanie czasu z papugą, to zdecydowanie żadna ara nie jest dobrym wyborem. A z uwagi na to, że ara zielonoskrzydła może zachowywać się bardzo głośno, warto jest skonsultować decyzję o jej kupnie z sąsiadami i (co jasne) współlokatorami.

Dominującym kolorem w jej upierzeniu jest czerwony, a skrzydła są kolorów czerwonego, zielonego i niebieskiego. Jak każda ara, jest gigantycznym ptakiem, długość ciała wynosi aż od ok. 85 do 90cm, a rozpiętość skrzydeł osiąga nawet ok.1 metr, dorosły zdrowy osobnik waży od 1 do 2kg. Również i ta ara jest papugą długowieczną, maksymalnie, dobrze prowadzona dożywa 80 lat, ale średnio w środowisku naturalnym żyje w granicy ok. 50 lat.

Papuga ara zielonoskrzydła cena i hodowla
Ara zielonoskrzydła cena

Cena ary zielonoskrzydłej to od ok. 10000 do 15000zł. Jeśli jesteś w stanie przeznaczyć taką kwotę na kupno papugi, musisz jeszcze pamiętać o kolejnych wydatkach takich jak woliera czy pożywienie, o których wspomniałem wcześniej, ale również o regularnych wizytach u weterynarza, w celu kontroli stanu zdrowia papugi, koszt jednej wizyty to od kilkudziesięciu do 200zł. Ale powinieneś być przygotowany na możliwy wzrost ceny w związku z przykładowo dodatkowymi lekami lub badaniami. W związku z tym ara zielonoskrzydła jest jednym z najdroższych ptaków w Polsce.

Ara szafirowa cena – papuga zagrożona wyginięciem

Ta odmiana ary nie jest tak popularna jak ararauna czy macao, ale nadal znajduje swoich wielbicieli na całym świecie. Niestety jest to gatunek bardzo rzadki, krytycznie zagrożony wyginięciem, przez co kupno jest utrudnione. W związku z tym cena ary szafirowej może być wysoka. Ich długość ciała wynosi ok. 85cm, a masa ciała dorosłego osobnika średnio wynosi 600 – 800g. Żyją one ok. 50 lat.

Ara szafirowa cena
Ara szafirowa cena

Podsumowanie

Papugi ary są bardzo interesującymi, inteligentnymi i pięknymi ptakami, ale niestety nie są one dobrym wyborem dla większości ludzi ze względu na gigantyczne wymaganie jakie stawiają przed właścicielem. Jednak jeśli jesteś w stanie zagwarantować arze sporą część swojego czasu i odpowiednie warunki do życia to np. ara hiacyntowa czy ara macao odwdzięczy Ci się wieloletnią przyjaźnią i oddaniem.

4.2/5 - (votes: 37)
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam

Ale śliczna

autor Błażej Dąbrowski

O AUTORZE

Błażej dąbrowski

Nazywam się Błażej Dąbrowski i chciałbym się przedstawić jako redaktor tego bloga o zwierzętach. Od najmłodszych lat pasjonowałem się światem zwierząt i ich fascynującym zachowaniem. Moje zainteresowanie zwierzętami prowadziło mnie na ścieżkę nauki, dlatego zdecydowałem się ukończyć studia biologiczne.

Tam miałem okazję zgłębić tajniki anatomii, fizjologii, ekologii i zachowań zwierząt. To była fascynująca podróż, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę podzielić się tą wiedzą i pasją z innymi.