Przejdź do treści

Sikorki w Polsce Co jedzą Jak wygląda sikorka bogatka, uboga i modra

sikorki paridae

Ptaki to jedne z najpopularniejszych zwierząt na świecie. Istnieje wiele różnych rodzajów ptaków, ale jednym z najbardziej popularnych jest sikorka Paridae. Jest ona małym, energicznym ptakiem o barwnym upierzeniu. Występuje w lasach i ogrodach w całej Europie i Azji. Ze względu na swoje akrobatyczne zdolności i chęć zbliżenia się do człowieka, jest popularnym ptakiem wśród obserwatorów ptaków i ornitologów.

SIKORKI RODZAJE
7 w Polsce
m.in.: Sosnówka, Bogatka, Modra, Uboga. 🐦

WIELKOŚĆ
Mały
Długość ciała wynosi ok. 12 cm Rozpiętość skrzydeł 20 cm. Waga 8 – 16 g.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA
7 – 12 lat
Ptaki te nie są długowieczne. Długość ich życia wynosi ok. 10 lat.

ŻYWIENIE
Głównie owady
Owady, np. chrząszcze i pająki. Nasiona oleiste, np. słonecznik.

WYGLĄD
Kolorowy, mały
To małe ptaki, wygląd zależny jest od odmiany, ale większość jest kolorowa.

Opis i charakterystyka

Sikora Paridae to mały, puszysty ptak z stosunkowo długim ogonem i krótkim dziobem. Ptaki te występują głównie w lasach, gdzie żywią się owadami i nasionami. Są aktywne i akrobatyczne, często wiszą do góry nogami, aby się pożywić.

ptak sikorka
Paridae

Są to ptaki społeczne, które żyją w małych grupach lub stadach. Ptak sikorka nie jest nieśmiały w stosunku do ludzi i często podchodzi do nich w poszukiwaniu pożywienia. Karmnik dla sikorek jest częstym miejscem przesiadywania tych ptaków. Jest on ważnym ptakiem w ekosystemie leśnym, ponieważ pomaga kontrolować populację owadów. Postaram się przekazać jak najwięcej informacji na temat tych ciekawych ptaków, a nie każdy wie że sikora sikorce nie równa i jest ich kilka rodzajów o czym dowiesz się w punkcie sikorki rodzaje poznasz najpopularniejsze odmiany sikorek.

Istnieje wiele gatunków sikorek, jednak w Polsce tylko kilka z nich jest szeroko rozpowszechnione, w tym sikorka modra, uboga i bogatka. Sikory to małe ptaki, o średniej długości ciała 10-15 cm. Ich masa ciała oscyluje w granicach 5 – 20 g, jednak te najczęściej występujące ptaki ważą ok. 10 g. Mają okrągłe ciała, a większość gatunków kolorowe upierzenie.

Sikorki rodzaje

Wśród sikorek znajdziemy wiele odmian, które różnią się od siebie głównie wyglądem. Istnieją gatunki mniej i bardziej kolorowe oraz większe i mniejsze. Sikory są bardzo zmienne pod względem wielkości i wyglądu, ale ogólnie rzecz ujmując, są to małe, kolorowe ptaki ze stosunkowo długim ogonem.

sikorki rodzaje

Większość sikor żyje w lasach, ale niektóre gatunki występują również w innych siedliskach. Sikory są szeroko rozpowszechnioną grupą ptaków, ptaki te występują w Europie, Azji, Afryce oraz Ameryce północnej. Najczęściej występujące sikory zobaczysz poniżej. Sikorki rodzaje – lista:

  • sosnówka
  • bogatka
  • czubatka
  • modra
  • uboga
  • czarnogłówka

Jak wygląda sikorka?

Jej wygląd jest w głównej mierze zależny od odmiany, którą dany ptak reprezentuje. Jednak, niezależnie od tego możemy stwierdzić, że są to małe ptaki, ich ogon jest długi, a kształt okrągły. Osiągają 10 cm długości i 20 cm rozpiętości skrzydeł. Większość odmian jest kolorowa i wesoła. W Polsce możemy spotkać siedem gatunków sikorek, część z nich poznałeś w poprzednim punkcie.

Jeżeli widziałeś ptaka z niebieską główką i grzbietem z białymi akcentami oraz cała dolną częścią ciała koloru żółtego. Jest prawie pewne, że była to właśnie sikorka modra.

jak wygląda sikorka

Sikorki w Polsce

Polska jest domem dla wielu różnych gatunków ptaków, a sikory są jednym z nich. W Polsce ptaki te rozmnażają się zazwyczaj w miesiącach wiosennych, a następnie część odlatuje zimą. Jednak duża część sikorek pozostaje w Polsce przez cały rok. Sikory są bardzo ważną częścią tutejszego ekosystemu i pomagają utrzymać równowagę, poprzez kontrolowanie populacji owadów.

sikorki w Polsce

W Polsce możemy spotkać aż 7 gatunków sikor, należą do nich między innymi: sosnówka, bogatka, czubatka, uboga, modraszka i czarnogłówka. Co ciekawe ptak sikorka bogatka należy do najczęściej występujących ptaków w Polsce.

Ile żyją?

Może powinno być napisane jak długo żyją, ale i tak najważniejsza jest odpowiedź na to pytanie, a mianowicie sikory nie należą do ptaków długowiecznych. Średnia długość życia sikorki w Polsce wynosi około 10 lat. W tym czasie mogą się rozmnażać i wydać na świat nawet kilkadziesiąt młodych.

Sikory, które żyją w hodowli, mają tendencję do życia dłużej niż ptaki dzikie. W naturze długość życia jest często krótsza ze względu na drapieżnictwo i inne czynniki. Długość życia sikor zależy również od innych czynników, w tym od dostępności pożywienia, w szczególności w zimę, kiedy nie mają tak łatwego dostępu do pająków i innych bezkręgowców.

ile żyją sikorki

Sikorka modra

Modraszka Cyanistes caeruleus to jedna z najliczniej występujących ptaków w Polsce. Nie jest zagrożony wyginięciem, a w Polsce należy do najliczniejszych gatunków. Jest to szeroko rozpowszechniony ptak w prawie całej Europie i zachodniej Azji, gdzie żyje zazwyczaj w lasach, od liściastych, przez mieszane do iglastych. Gniazduje w naturalnie ukształtowanych dziuplach oraz skrzynkach lęgowych, w środku dziupli znajdują się gniazda, które sikorka modra buduje zazwyczaj z piór i mchu.

Przechodząc do rozmnażania tego gatunku, lęgi są bardzo liczne i wyprowadzane nawet 2 razy w roku. Samica składa kilkanaście jaj, zazwyczaj około 14, które przez następne 2 tygodnie są przez nią wysiadywane po to, aby po ok. 20 dniach młode opuściły gniazdo.

Modraszka jest pożytecznym ptakiem, zwalcza mszyce.

sikorka modra Modraszka (Cyanistes caeruleus)
Cyanistes caeruleus

Jeśli chodzi o wygląd sikorki modrej, czubek głowy i część grzbietu jest niebieska, dlatego też często nazywana jest sikorką niebieską. Sikorka modra ma całą dolną część ciała w kolorze żółtym, a większość grzbietu jest zielona. Wygląd młodych ptaków nieco się różni, najważniejszą z różnic jest brak niebieskiego zabarwienia na głowie. Ptaki te cechują się stosunkowo niewielkimi rozmiarami, długość ich ciała wynosi ok. 12 cm, a rozpiętość skrzydeł waha się od 17 do 20 cm. Masa ciała przeciętnego, dorosłego ptaka oscyluje w granicach 10 – 13 g.

Jak większość sikorek, modraszka żywi się w głównej mierze małymi owadami oraz nasionami. Co ciekawe, w czasie kwitnięcia, zjada nektar wierzbowy i pączki drzew. Listę innych popularnych sikorek zobaczyłeś w punkcie sikorki rodzaje.

Sikorka bogatka

Istnieje wiele różnych rodzajów sikor, kolejnym popularnym rodzajem sikora bogatka. Ta częściowo wędrowna odmiana jest jedną z najczęściej występujących w Polsce i nie tylko. Występują licznie na terenie Europy, i części Azji. W Polsce, w latach 2013 – 2018 żyło ok. 5 milionów par lęgowych, co czyni je piątym pod względem ilości osobników gatunkiem w Polsce. Wyprzedził ją tylko skowronek, wróbel, zięba oraz kapturka.

sikorka bogatka zwyczajna parus major

Jak wygląda sikorka bogatka? Jeśli chodzi o wygląd sikorki bogatki zwyczajnej, ma ona czarny czubek głowy i białe okolice dzioba. Ogon i skrzydła są pokryte ciemnoszarymi piórami. Charakterystyczną cechą tej odmiany jest czarna pręga na prawie całej długości jej ciała, znajduje się ona na brzuchu i prowadzi od dzioba, aż pod sam ogon. Pasek ten różni się w zależności od płci ptaka, u samca jest on wyrazisty i szeroki, podczas gdy samica ma ową pręgę cieńszą i nie rzadko przerywaną w kilku miejscach. Są one nieco większe niż sikorki modre, długość ciała bogatki wynosi około 15 cm, a rozpiętość skrzydeł osiąga około 20cm. Sikorka bogatka waży ok. 25 g, jednak masa ciała oscyluje w granicach 20 – 30 g.

Proces rozmnażania nie różni się znacząco od rozmnażania innych sikorek. Samice sikorek jaja składają dwa razy w roku, podczas jednego lęgu na świat przychodzi około 10 młodych sikorek. Jaja są wysiadywane przez 14 dni, a młode opuszczają gniazdo po ok. 18 dniach. Co ciekawe, w ciągu dnia bogatka odwiedza nawet 1000 drzew w poszukiwaniu pożywienia.

parus major
Parus major

Sikorka uboga

Jest ona kolejną sikorką występującą na terytorium Polski. Zamieszkuje ona większość Europy i część Azji. Populacja tego gatunku nie jest tak duża jak populacja sikorki bogatki, w latach 2013 – 2018 na terenie Polski mogliśmy spotkać ok. 200 – 300 tysięcy par lęgowych. W przeciwieństwie do bogatki, jest ona gatunkiem osiadłym. Ptaki te osiągają ok. 13 cm długości ciała, a rozpiętość skrzydeł wynosi mniej więcej 20 cm, przy masie ciała wynoszącej ok. 10 g.

Jak wygląda sikorka uboga Poecile palustris? Wyróżnia się ona stonowanym upierzeniem, dominują odcienie brązu i szarości. Ptak ten ma górną część głowy w kolorze czarnym, policzki i przednia część ptaka jest jasna. Ogon jest ciemnoszary, a skrzydła i grzbiet pokryte są skrzydłami koloru jasnobrązowego. Co ciekawe, nogi są koloru jasnoniebieskiego. Sikorki ubogie, podobnie jak inne sikory nie należą do dużych gatunków.

sikorka uboga Poecile palustris
Poecile palustris

Sikory wielkie występują w lasach Europy i Azji. Są to ptaki aktywne, sikorka uboga często jest widywana na gałęziach lub latając z drzewa na drzewo w poszukiwaniu pożywienia. Ich dieta składa się głównie z owadów i innych małych bezkręgowców, ale jedzą również owoce i nasiona. Te sikory rzadko odwiedzają karmnik dla sikorek. Podobnie jak wcześniej opisane odmiany, również i odmiana uboga podczas lęgu składa około 10 jaj, które następnie wysiaduje przez kilkanaście dni, a po upływie trzeciego tygodnia, młode ptaki zaczynają opuszczać gniazdo. Młoda sikorka uboga jest karmiona przez oboje rodziców.

Co jedzą sikorki?

Aby zapewnić sikorkom właściwe odżywianie, należy podawać im różnorodne pokarmy. W ich diecie powinny znaleźć się głównie owady i nasiona. Możesz zakupić gotowe mieszanki pokarmowe dla ptaków, które również dostarczą im potrzebnych składników odżywczych. Dobrym rozwiązaniem jest karmnik dla sikorek, który pozwoli na wygodniejszy dostęp do pożywienia dla ptaków. Warto jest umieścić go wysoko nad ziemią, aby zapobiec zjedzeniu go przez inne zwierzęta, które mogą jeść to, co jedzą sikorki.

Ptaki te uwielbiają jeść słoninę. Jest ona bogata w tłuszcze, które ptaki potrzebują, aby utrzymać swoje ciała w dobrej kondycji. Tłuszcz pomaga ptakom w ochronie przed zimnem, a także dostarcza im energii. Sikory lubią również nasiona słonecznika i inne nasiona roślin oleistych. Dieta ptaka zazwyczaj nie różni się znacznie w zależności od odmiany, przykładowo ptak sikorka uboga je to samo, co większość odmian sikorek.

co jedzą sikorki

Co jedzą sikorki – podsumowanie

Sikory to małe ptaki, które żywią się owadami i innymi małymi bezkręgowcami. W naturze sikory zazwyczaj jedzą pająki, chrząszcze i ślimaki, niektóre gatunki sikor jedzą również większe owady. Sikory odgrywają ważną rolę w naszym ekosystemie, pomagając kontrolować populacje owadów. Jest kilka rzeczy, których nie należy podawać sikorce, gdyż mogą być szkodliwe. Należą do nich między innymi czekolada i alkohol, a przede wszystkim pożywienie spleśniałe i zjełczałe. To, co jedzą sikorki powinno być zawsze świeże i zdrowe.

Karmnik dla sikorek – co do niego włożyć?

W okresie wakacyjnym i jesiennym ptak sikorka ma dużo naturalnego pokarmu, który może jeść. Jednak w okresie zimowym mogą potrzebować naszej pomocy. Możemy w tym celu zakupić lub wykonać karmnik dla ptaków i umieszczając w nim pożywienie dokarmiać te ptaki.

karmnik dla sikorek

Sikory to małe, delikatne ptaki, które są łatwo podatne na niskie temperatury. Zimą sikory potrzebują dodatkowej energii, aby utrzymać ciepło, dlatego ważne jest, aby zapewnić im dużo wysokiej jakości pożywienia. Dobrym pokarmem dla ptaków jedzących to, co jedzą sikorki są: słonina, pająki, chrząszcze, inne małe owady oraz nasiona słonecznika. Możesz również kupić gotową mieszankę dla sikor w sklepie zoologicznym. Pamiętaj, aby nie podawać im pokarmu, który jest zjełczały lub został wystawiony na działanie mrozu.

Ptak sikorka – czy trzeba go dokarmiać latem?

Karmienie sikorek latem nie jest konieczne. Dzieje się tak, ponieważ owady i pająki są bardziej aktywne o tej porze roku, a tym samym stanowią bardziej obfite źródło pożywienia dla tych ptaków. Szczególnie popularne wśród sikor są gąsienice i larwy, które często można znaleźć w ogrodach i nie tylko. Podsumowując, latem nie trzeba dokarmiać sikorek i bez obaw możemy pozostawić karmnik dla sikorek pusty na ten czas.

czym karmić sikorki

Sikorki w Polsce – podsumowanie

Sikorka to mały, puszysty ptak o barwnym upierzeniu w większości rodzajów i z długim ogonem. Ptaki te występują w lasach Europy, Azji, Afryki i Ameryki północnej gdzie żywią się owadami i nasionami. Długość życia sikorek wynosi ok. 10 lat. Te społeczne ptaki często tworzą stada i są znane ze swoich pięknych śpiewów. Do najczęściej spotykanych polskich sikorek należą bogatki, modraszki, ubogie i sosnówka. W trakcie zimy, sikorki w Polsce mogą potrzebować naszej pomocy w postaci pożywienia.

4.3/5 - (votes: 20)
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
Dorota

Ja nawet latem dokarmiam sikorki i dochowalam się wielu pokoleń:)

autor Błażej Dąbrowski

O AUTORZE

Błażej dąbrowski

Nazywam się Błażej Dąbrowski i chciałbym się przedstawić jako redaktor tego bloga o zwierzętach. Od najmłodszych lat pasjonowałem się światem zwierząt i ich fascynującym zachowaniem. Moje zainteresowanie zwierzętami prowadziło mnie na ścieżkę nauki, dlatego zdecydowałem się ukończyć studia biologiczne.

Tam miałem okazję zgłębić tajniki anatomii, fizjologii, ekologii i zachowań zwierząt. To była fascynująca podróż, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę podzielić się tą wiedzą i pasją z innymi.