Przejdź do treści

Mewy w Polsce — Sprawdź co je i jak wygląda mewa śmieszka i inne

Mewy to jedne z najczęściej widywanych ptaków w Polsce. Nie cieszą się dobrą opinią wśród ludzi, ponieważ ich padlinożerne nawyki i hałaśliwe okrzyki bywają denerwujące. Jednak mewy to niezwykle interesujące zwierzęta, które spełniają pewne funkcje w środowisku.

Mewy — opis

Mewy to ptaki, które możesz spotkać na całym świecie. Ptaki te żyją na wszystkich kontynentach, także na Antarktydzie, kojarzone są z regionami nadmorskimi, miastami i wioskami rybackimi, ale również z niektórymi obszarami w głębi lądu. Zazwyczaj można je znaleźć w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie żywią się rybami i innymi małymi stworzeniami wodnymi.

Te padlinożerne ptaki można spotkać również w miastach, kręcące się wokół śmietników oraz parków w poszukiwaniu jedzenia. Mewy są często uważane za szkodniki, ponieważ mogą być bardzo hałaśliwe i destrukcyjne, ale odgrywają ważną rolę w ekosystemie, ponieważ pomagają utrzymać zbiorniki wodne w czystości.

img-0

Gatunki mewy w Polsce

W Polsce występuje wiele gatunków mew. Do najczęściej spotykanych należą:

  • mewy srebrzyste
  • mewy siwe
  • mewy śmieszki

Najczęściej spotykaną mewą jest srebrzysta, która ma szary dziób i srebrno-szare upierzenie. Występuje również śmieszka, która ma żółty dziób i szare pióra, znana jest ze swojego charakterystycznego głosu. Innym gatunkiem występującym w Polsce jest pospolita (siwa). Jest ona największa z całej trójki i jest to również jedyny gatunek z żółtym dziobem.

Mewa Śmieszka (Chroicocephalus ridibundus)

Żyje ona w środowisku morskim, najczęściej na zachodniej i środkowych wybrzeżach Europy. Podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Jest to ptak drapieżny, który żywi się rybami, małymi ssakami i ptakami. Jest jednym z największych przedstawicieli rodziny mew. Jest biała z czarnymi plamkami na skroni, a dziób jest czerwony z czarną końcówką.

Ptaki te mają długie nogi i duże, krzywe dzioby. Są dość duże, a ich rozpiętość skrzydeł może sięgać nawet 2,5 metra. Naukowcy wykazali, że biały brzuch pomaga w zdobywaniu wodnych ofiar, ptaki zabarwione na czarno na brzuchu są bardziej widoczne dla ryb i bezkręgowców, co zmniejszało ich efektywność w żerowaniu.

📏 DŁUGOŚĆ CIAŁA:Ptaki tego gatunku osiągają ok. 35-40 cm.
📐 ROZPIĘTOŚĆ SKRZYDEŁ:100-110 cm.
⚖️ MASA CIAŁA:200-400 g.
🐦 POPULACJA LĘGOWA W POLSCE:W latach 2007–2012 wynosiła 90–100 tysięcy par.
Mewa śmieszka
mewa śmieszka

Mewy srebrzyste (Larus argentatus)

Mewa ta jest dobrze znana w północnej i zachodniej Europie. Mewę srebrzystą można odróżnić od innych mew, po dużym żółtym dziobie z czerwoną plamką oraz różowych łapach. To niesamowite ptaki morskie charakteryzujące się zwinnością, szybkością i doskonałym wzrokiem. Co ciekawe, wzrok mewy jest ostrzejszy niż u człowieka oraz rozróżnia dwa razy więcej kolorów. Oprócz tego, dzięki umiejscowieniu oczu, mewy srebrzyste widzą bardzo dużo, kąt widzenia mew wynosi prawie 180° po obu stronach głowy.

📏 DŁUGOŚĆ CIAŁA:Ptaki tego gatunku osiągają ok. 55-67 cm.
📐 ROZPIĘTOŚĆ SKRZYDEŁ:135-145 cm.
⚖️ MASA CIAŁA:0,5-1,5 kg.
🐦 POPULACJA W POLSCE:W latach 2007–2012 populacja lęgowa wynosiła 2700–3000 par.
Informacje ogólne
mewy srebrzyste

Mewa siwa (Larus canus)

Żyje ona na obszarach morskich na północy Europy i Azji, a także wschodniej części Pacyfiku. Mewę pospolitą można zidentyfikować po charakterystycznych, jasnych skrzydłach z ciemnymi elementami. Gatunek ten jest jednym z nielicznych, który nie posiada charakterystycznej czerwonej plamki znajdującej się na dolnej żuchwie dzioba. Jest on blady u podstawy z czarnym kolorze na końcu. Mewa siwa charakteryzuje się szaro-brązowym upierzeniem z ciemnym ogonem. Żywi się m.in. chrząszczami, dżdżownicami i innymi owadami.

Żyje ona nad brzegami morza i oceanów, a także nad jeziorami i rzekami. Łączna liczba osobników tego gatunku szacuje się na ponad 10 milionów. Mewy w Polsce żyją dość długo — samice żyją do 20 lat, a samce do 15.

📏 DŁUGOŚĆ CIAŁA:Ptaki tego gatunku osiągają ok. 38-44 cm.
📐 ROZPIĘTOŚĆ SKRZYDEŁ:110-125 cm.
⚖️ MASA CIAŁA:290-480 g.
🐦 POPULACJA ZIMUJĄCA W POLSCE:W latach 2013–2018 wynosiła 7–12 tysięcy osobników.
Mewa siwa
mewa siwa

Czarnogłowa (Mediterranean gull)

Jest średniej wielkości mewą, jest nieco masywniejsza i większa od śmieszki. Rozmnaża się w dużej części Europy i Azji, a także w części Ameryki Północnej. Charakterystyczne u tych mew są mocno czarne pióra pokrywające całą głowę. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że posiadają białe lotki, czyli największe, skrajne pióra na skrzydłach.

📏 DŁUGOŚĆ CIAŁA:Ptaki tego gatunku osiągają ok. 35-40 cm.
📐 ROZPIĘTOŚĆ SKRZYDEŁ:100-110 cm.
⚖️ MASA CIAŁA:210-350 g.
🐦 POPULACJA LĘGOWA W POLSCE:W latach 2013–2018 wynosiła 44–89 par.
Informacje ogólne
mewa czarnogłowa

Mewa białogłowa (Larus cachinnans)

Występuje ona w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jest to średniej wielkości ptak o białej głowie i szarym ciele. Skrzydła są czarne z białymi plamkami. Dziób jest żółty z czerwoną plamką w pobliżu czubka. Nogi i stopy są czarne. Lęgnie się w słodkowodnych jeziorach i na bagnach. Gniazdo buduje na ziemi lub na drzewie. Samica składa od 2 do 3 jaj. Młode wykluwają się w ciągu 24 do 48 godzin.

📏 DŁUGOŚĆ CIAŁA:Ptaki tego gatunku osiągają ok. 60-65 cm.
📐 ROZPIĘTOŚĆ SKRZYDEŁ:140-150 cm.
⚖️ MASA CIAŁA:ok. 1 kg.
🐦 POPULACJA LĘGOWA W POLSCE:W roku 2021 wynosiła 5554 par.
Informacje ogólne
mewa białogłowa

Jak długo żyją mewy w Polsce?

Mewy zwykle żyją od 15 do 20 lat, ale w niektórych przypadkach mogą żyć nawet do 30 lat. Warto pamiętać, że długość życia tych ptaków jest zależna od kilku czynników, do których należą gatunek i miejsce życia. Jeśli żyje ona w miejscu obfitym w pożywienie, może ona żyć dłużej niż mewy występujące w innych regionach.

Mewa a rybitwa

Mewy i rybitwy to rodzaje ptaków, które można znaleźć w pobliżu wody. Mewy są zazwyczaj większe niż rybitwy, mają bardziej zaokrąglone ciała i skrzydła. Mają również pajęcze stopy, które pomagają im w pływaniu. Rybitwy są mniejsze od mew, mają długie, cienkie ciała i skrzydła. Często mają rozwidlony ogon, a ich nogi są krótsze niż u mew. Zarówno mewy, jak i rybitwy mają dzioby zakrzywione na końcu — używają ich do łapania ryb.

Mewa a Rybitwa

Mewa a rybitwa — występowanie. Chociaż oba ptaki można znaleźć w pobliżu wody, mewy żyją bliżej lądu, natomiast rybitwy można znaleźć dalej na morzu.

Gdzie występują mewy?

Mewy to rodzaj ptaków, które zazwyczaj żyją w pobliżu oceanów i innych dużych zbiorników wodnych. Ten gatunek ptaka występuje na całym świecie. Jest bardzo popularnym ptakiem wśród ornitologów ze względu na swoje piękne upierzenie i łatwość rozpoznawania. Są to bardzo aktywne ptaki, które lubią spędzać czas na plaży lub nad wodą.

Co jedzą mewy?

Mewy w Polsce żywią się różnymi pokarmami, głównie owocami morza, takimi jak kraby, małże, krewetki i małe ryby, ale także żywią się resztkami ludzkiego jedzenia pozostawionymi w śmietnikach. Żywią się również owadami i robakami, a także roślinami takimi jak wodorosty. Są również w stanie pić słoną wodę, ale wolą trzymać się zbiorników o odpowiedniej mniejszej zawartości soli.

co jedzą mewy

Mewa jest padlinożercą i często żywi się resztkami jedzenia pozostawionymi przez inne zwierzęta. Ptak ten ma silny zmysł węchu i często można go spotkać latającego nad zbiornikami wodnymi w poszukiwaniu pożywienia. Często podróżuje daleko od swojego miejsca gniazdowania, aby znaleźć wystarczającą ilość pożywienia. Być może nie wiesz, że mewy w Polsce mogą spożywać do 20% swojej masy ciała każdego dnia. Ponieważ przeciętna mewa waży około 1 kg, oznacza to, że może potencjalnie zjeść około 200 g jedzenia każdego dnia!​​​​​​​

Rozmnażanie

Mewy są ptakami morskimi, które zazwyczaj mają długie skrzydła i pajęcze stopy. Ich gniazda znajdują się zazwyczaj na ziemi, na drzewach lub na klifach. Ptaki te są w stanie rozmnażać się w wieku pięciu lat. Mewy zazwyczaj składają od dwóch do pięciu jaj w jednym sprzęgle. Większość gatunków mew potrafi latać już w wieku trzech tygodni od wyklucia się. Mewy łączą się na całe życie i tworzą trwałą więź ze swoim partnerem. Pracują jako zespół, aby znaleźć pożywienie, chronić gniazdo i hodować pisklęta. Samiec mewy przynosi większość pożywienia, podczas gdy samica opiekuje się jajami lub młodymi pisklętami w domu.

Małe Mewy

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Kiedy mewy zaczynają latać?

Mewy zwykle zaczynają latanie w wieku około 2-3 tygodni. Od tego czasu mają już dość siły, aby unosić się w powietrzu i sprawnie się przemieszczać.

Czy mewy są duże?

Jej ciało może osiągnąć długość 1 m, a rozpiętość skrzydeł dochodzi nawet do 2 m. Jednak wartości te są zależne od odmiany mewy.

  • Średnia długość: 55-67 cm
  • Średnia waga: 800-1270 g
  • Średnia rozpiętość skrzydeł: 135-147 cm

Jak szybko lata mewa?

Prędkość lotu mew została zbadana przez wielu naukowców, którzy odkryli, że mewy mogą osiągnąć średnią prędkość lotu około 35 km/h przy wietrze czołowym i nawet 45 km/h przy wietrze tylnym.

Ile jest gatunków mew?

Na świecie jest ponad 50 gatunków mew. Do najczęściej występujących gatunków należą czarnogłowa, białogłowa, srebrzysta i śmieszka.

Co symbolizują mewy?

Mewy od wieków są symbolami mądrości, uzdrowienia oraz pokoju. Starożytni Grecy wierzyli, że mewy są posłańcami stwórcy, a rdzenni Amerykanie kojarzą je również z dobrobytem i pokojem. Symbolizują także równowagę emocjonalną i stabilność. 

Czy mewy potrafią rozpoznawać ludzi po twarzy?

Mewy potrafią rozpoznać ludzi po ich twarzach. Naukowcy odkryli, że mewy są w stanie identyfikować i zapamiętywać poszczególnych ludzi, zwłaszcza tych, którzy je karmią lub w inny sposób wchodzą z nimi w interakcje. Jest to dowód na to, że mewy mają wyrafinowane zdolności rozpoznawania twarzy.

Podsumowanie

Czarnogłowa Mewa

Chociaż mewy powszechnie uważane są za szkodniki, które tylko uprzykrzają nam życie, są to ptaki niezwykle interesujące i potrzebne w ekosystemie. I znów w przypadku mew, jak i innych zwierząt pozory mogą mylić. Jest to pożyteczny ptak mimo swojego pozornie nieodpowiedniego dla nas zachowania. Starajmy się obserwować mewy, ponieważ są bardzo interesującymi stworzeniami, a ich życie może okazać się bardzo ciekawą i pouczającą nauką.

3.4/5 - (21 votes)
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
Irena
5 miesięcy temu

Gościłam w domu chorą mewę nie jadła ryby, którą kupiłam specjalnie dla niej. 3 tygodnie leczenia, a odlot był dla mnie czymś wspaniałym. Wróciła za parę minut z rodziną (przyprowadziła ich na śniadanie, ale okno było już zamknięte i odleciały). Dużo później spotkaliśmy się na spacerze, robiła nade mną koła i wskazywała kierunek do domu.

AraZoo

Miłośnikiem zwierząt jestem już od najmłodszych lat. Staram się każdego dnia dowiadywać o nich więcej i więcej. Fascynuje mnie ich rozwój, życie i zachowania. Wielogatunkowość i różnorodność w świecie zwierząt jest również niesamowita. Staram się zarażać swoją pasją jak największą ilość osób, zwrócić ich uwagę na potrzebę dbania o miejsca naturalnego życia i funkcjonowania zwierząt oraz szacunku do ich potrzeb. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz do mnie wiadomość na adres: kontakt@arazoo.pl

1
0
Jakie jest twoje zdanie, proszę o komentarz.x