Przejdź do treści

Mewy w Polsce — Sprawdź co je i jak wygląda mewa śmieszka i inne

mewy w Polsce

Mewy to jedne z najczęściej widywanych ptaków w Polsce. Nie cieszą się dobrą opinią wśród ludzi, ponieważ ich padlinożerne nawyki i hałaśliwe okrzyki bywają denerwujące. Jednak mewy to niezwykle interesujące zwierzęta, które spełniają pewne funkcje w środowisku.

Mewy — opis

Mewy to ptaki, które możesz spotkać na całym świecie. Ptaki te żyją na wszystkich kontynentach, także na Antarktydzie, kojarzone są z regionami nadmorskimi, miastami i wioskami rybackimi, ale również z niektórymi obszarami w głębi lądu.

Zazwyczaj można je znaleźć w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie żywią się rybami i innymi małymi stworzeniami wodnymi.

Te padlinożerne ptaki można spotkać również w miastach, kręcące się wokół śmietników oraz parków w poszukiwaniu jedzenia. Mewy są często uważane za szkodniki, ponieważ mogą być bardzo hałaśliwe i destrukcyjne, ale odgrywają ważną rolę w ekosystemie, ponieważ pomagają utrzymać zbiorniki wodne w czystości.

img-1

Gatunki mewy w Polsce 🇵🇱

W Polsce występuje wiele gatunków mew. Do najczęściej spotykanych należą:

  • mewy srebrzyste
  • mewy siwe
  • mewy śmieszki

Najczęściej spotykaną mewą jest srebrzysta, która ma szary dziób i srebrno-szare upierzenie. Występuje również śmieszka, która ma żółty dziób i szare pióra, znana jest ze swojego charakterystycznego głosu. Innym gatunkiem występującym w Polsce jest pospolita (siwa). Jest ona największa z całej trójki i jest to również jedyny gatunek z żółtym dziobem.


Mewa Śmieszka (Chroicocephalus ridibundus)

Żyje ona w środowisku morskim, najczęściej na zachodniej i środkowych wybrzeżach Europy. Podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Jest to ptak drapieżny, który żywi się rybami, małymi ssakami i ptakami. Jest jednym z największych przedstawicieli rodziny mew. Jest biała z czarnymi plamkami na skroni, a dziób jest czerwony z czarną końcówką.

Ptaki te mają długie nogi i duże, krzywe dzioby. Są dość duże, a ich rozpiętość skrzydeł może sięgać nawet 2,5 metra. Naukowcy wykazali, że biały brzuch pomaga w zdobywaniu wodnych ofiar, ptaki zabarwione na czarno na brzuchu są bardziej widoczne dla ryb i bezkręgowców, co zmniejszało ich efektywność w żerowaniu.

mewa śmieszka
📏 DŁUGOŚĆ CIAŁA:Ptaki tego gatunku osiągają ok. 35-40 cm.
📐 ROZPIĘTOŚĆ SKRZYDEŁ:100-110 cm.
⚖️ MASA CIAŁA:200-400 g.
🐦 POPULACJA LĘGOWA W POLSCE:W latach 2007–2012 wynosiła 90–100 tysięcy par.
Mewa śmieszka

Mewy srebrzyste (Larus argentatus)

Mewa ta jest dobrze znana w północnej i zachodniej Europie. Mewę srebrzystą można odróżnić od innych mew, po dużym żółtym dziobie z czerwoną plamką oraz różowych łapach. To niesamowite ptaki morskie charakteryzujące się zwinnością, szybkością i doskonałym wzrokiem.

Co ciekawe, wzrok mewy jest ostrzejszy niż u człowieka oraz rozróżnia dwa razy więcej kolorów. Oprócz tego, dzięki umiejscowieniu oczu, mewy srebrzyste widzą bardzo dużo, kąt widzenia mew wynosi prawie 180° po obu stronach głowy.

mewy srebrzyste
📏 DŁUGOŚĆ CIAŁA:Ptaki tego gatunku osiągają ok. 55-67 cm.
📐 ROZPIĘTOŚĆ SKRZYDEŁ:135-145 cm.
⚖️ MASA CIAŁA:0,5-1,5 kg.
🐦 POPULACJA W POLSCE:W latach 2007–2012 populacja lęgowa wynosiła 2700–3000 par.
Informacje ogólne

Mewa siwa (Larus canus)

Żyje ona na obszarach morskich na północy Europy i Azji, a także wschodniej części Pacyfiku. Mewę pospolitą można zidentyfikować po charakterystycznych, jasnych skrzydłach z ciemnymi elementami. Gatunek ten jest jednym z nielicznych, który nie posiada charakterystycznej czerwonej plamki znajdującej się na dolnej żuchwie dzioba. Jest on blady u podstawy z czarnym kolorze na końcu.

Mewa siwa charakteryzuje się szaro-brązowym upierzeniem z ciemnym ogonem. Żywi się m.in. chrząszczami, dżdżownicami i innymi owadami.

Żyje ona nad brzegami morza i oceanów, a także nad jeziorami i rzekami. Łączna liczba osobników tego gatunku szacuje się na ponad 10 milionów. Mewy w Polsce żyją dość długo — samice żyją do 20 lat, a samce do 15.

mewa siwa
📏 DŁUGOŚĆ CIAŁA:Ptaki tego gatunku osiągają ok. 38-44 cm.
📐 ROZPIĘTOŚĆ SKRZYDEŁ:110-125 cm.
⚖️ MASA CIAŁA:290-480 g.
🐦 POPULACJA ZIMUJĄCA W POLSCE:W latach 2013–2018 wynosiła 7–12 tysięcy osobników.
Mewa siwa

Czarnogłowa (Mediterranean gull)

Jest średniej wielkości mewą, jest nieco masywniejsza i większa od śmieszki. Rozmnaża się w dużej części Europy i Azji, a także w części Ameryki Północnej. Charakterystyczne u tych mew są mocno czarne pióra pokrywające całą głowę. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że posiadają białe lotki, czyli największe, skrajne pióra na skrzydłach.

mewa czarnogłowa
📏 DŁUGOŚĆ CIAŁA:Ptaki tego gatunku osiągają ok. 35-40 cm.
📐 ROZPIĘTOŚĆ SKRZYDEŁ:100-110 cm.
⚖️ MASA CIAŁA:210-350 g.
🐦 POPULACJA LĘGOWA W POLSCE:W latach 2013–2018 wynosiła 44–89 par.
Informacje ogólne

Mewa białogłowa (Larus cachinnans)

Występuje ona w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jest to średniej wielkości ptak o białej głowie i szarym ciele. Skrzydła są czarne z białymi plamkami. Dziób jest żółty z czerwoną plamką w pobliżu czubka. Nogi i stopy są czarne. Lęgnie się w słodkowodnych jeziorach i na bagnach. Gniazdo buduje na ziemi lub na drzewie. Samica składa od 2 do 3 jaj. Młode wykluwają się w ciągu 24 do 48 godzin.

mewa białogłowa
📏 DŁUGOŚĆ CIAŁA:Ptaki tego gatunku osiągają ok. 60-65 cm.
📐 ROZPIĘTOŚĆ SKRZYDEŁ:140-150 cm.
⚖️ MASA CIAŁA:ok. 1 kg.
🐦 POPULACJA LĘGOWA W POLSCE:W roku 2021 wynosiła 5554 par.
Informacje ogólne

Jak długo żyją mewy w Polsce? ⏳

Mewy zwykle żyją od 15 do 20 lat, ale w niektórych przypadkach mogą żyć nawet do 30 lat. Warto pamiętać, że długość życia tych ptaków jest zależna od kilku czynników, do których należą gatunek i miejsce życia. Jeśli żyje ona w miejscu obfitym w pożywienie, może ona żyć dłużej niż mewy występujące w innych regionach.


Mewa a rybitwa

Mewy i rybitwy to rodzaje ptaków, które można znaleźć w pobliżu wody. Mewy są zazwyczaj większe niż rybitwy, mają bardziej zaokrąglone ciała i skrzydła. Mają również pajęcze stopy, które pomagają im w pływaniu. Rybitwy są mniejsze od mew, mają długie, cienkie ciała i skrzydła. Często mają rozwidlony ogon, a ich nogi są krótsze niż u mew. Zarówno mewy, jak i rybitwy mają dzioby zakrzywione na końcu — używają ich do łapania ryb 🐟.

Mewa a Rybitwa

Mewa a rybitwa — występowanie. Chociaż oba ptaki można znaleźć w pobliżu wody, mewy żyją bliżej lądu, natomiast rybitwy można znaleźć dalej na morzu.


Gdzie występują mewy?

Mewy to rodzaj ptaków, które zazwyczaj żyją w pobliżu oceanów i innych dużych zbiorników wodnych. Ten gatunek ptaka występuje na całym świecie 🌍. Jest bardzo popularnym ptakiem wśród ornitologów ze względu na swoje piękne upierzenie i łatwość rozpoznawania. Są to bardzo aktywne ptaki, które lubią spędzać czas na plaży lub nad wodą.


Co jedzą mewy? 🦞🐟 🦪🦐

Mewy w Polsce żywią się różnymi pokarmami, głównie owocami morza, takimi jak kraby, małże, krewetki i małe ryby, ale także żywią się resztkami ludzkiego jedzenia pozostawionymi w śmietnikach. Żywią się również owadami i robakami, a także roślinami takimi jak wodorosty. Są również w stanie pić słoną wodę, ale wolą trzymać się zbiorników o odpowiedniej mniejszej zawartości soli.

co jedzą mewy

Mewa jest padlinożercą i często żywi się resztkami jedzenia pozostawionymi przez inne zwierzęta. Ptak ten ma silny zmysł węchu i często można go spotkać latającego nad zbiornikami wodnymi w poszukiwaniu pożywienia. Często podróżuje daleko od swojego miejsca gniazdowania, aby znaleźć wystarczającą ilość pożywienia.

Być może nie wiesz, że mewy w Polsce mogą spożywać do 20% swojej masy ciała każdego dnia. Ponieważ przeciętna mewa waży około 1 kg, oznacza to, że może potencjalnie zjeść około 200 g jedzenia każdego dnia!​​​​​​​


Rozmnażanie 🕊️🥚🥚🥚

Mewy są ptakami morskimi, które zazwyczaj mają długie skrzydła i pajęcze stopy. Ich gniazda znajdują się zazwyczaj na ziemi, na drzewach lub na klifach. Ptaki te są w stanie rozmnażać się w wieku pięciu lat. Mewy zazwyczaj składają od dwóch do pięciu jaj w jednym sprzęgle. Większość gatunków mew potrafi latać już w wieku trzech tygodni od wyklucia się.

Małe Mewy

Mewy łączą się na całe życie i tworzą trwałą więź ze swoim partnerem. Pracują jako zespół, aby znaleźć pożywienie, chronić gniazdo i hodować pisklęta. Samiec mewy przynosi większość pożywienia, podczas gdy samica opiekuje się jajami lub młodymi pisklętami w domu.


FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi ❓📚

Kiedy mewy zaczynają latać?

Mewy zwykle zaczynają latanie w wieku około 2-3 tygodni. Od tego czasu mają już dość siły, aby unosić się w powietrzu i sprawnie się przemieszczać.

Czy mewy są duże?

Jej ciało może osiągnąć długość 1 m, a rozpiętość skrzydeł dochodzi nawet do 2 m. Jednak wartości te są zależne od odmiany mewy.

  • Średnia długość: 55-67 cm
  • Średnia waga: 800-1270 g
  • Średnia rozpiętość skrzydeł: 135-147 cm

Jak szybko lata mewa?

Prędkość lotu mew została zbadana przez wielu naukowców, którzy odkryli, że mewy mogą osiągnąć średnią prędkość lotu około 35 km/h przy wietrze czołowym i nawet 45 km/h przy wietrze tylnym.

Ile jest gatunków mew?

Na świecie jest ponad 50 gatunków mew. Do najczęściej występujących gatunków należą czarnogłowa, białogłowa, srebrzysta i śmieszka.

Co symbolizują mewy?

Mewy od wieków są symbolami mądrości, uzdrowienia oraz pokoju. Starożytni Grecy wierzyli, że mewy są posłańcami stwórcy, a rdzenni Amerykanie kojarzą je również z dobrobytem i pokojem. Symbolizują także równowagę emocjonalną i stabilność. 

Czy mewy potrafią rozpoznawać ludzi po twarzy?

Mewy potrafią rozpoznać ludzi po ich twarzach. Naukowcy odkryli, że mewy są w stanie identyfikować i zapamiętywać poszczególnych ludzi, zwłaszcza tych, którzy je karmią lub w inny sposób wchodzą z nimi w interakcje. Jest to dowód na to, że mewy mają wyrafinowane zdolności rozpoznawania twarzy.

Podsumowanie 📜

Czarnogłowa Mewa

Chociaż mewy powszechnie uważane są za szkodniki, które tylko uprzykrzają nam życie, są to ptaki niezwykle interesujące i potrzebne w ekosystemie. I znów w przypadku mew, jak i innych zwierząt pozory mogą mylić. Jest to pożyteczny ptak mimo swojego pozornie nieodpowiedniego dla nas zachowania. Starajmy się obserwować mewy, ponieważ są bardzo interesującymi stworzeniami, a ich życie może okazać się bardzo ciekawą i pouczającą nauką.

Rybitwa
Rybitwa
Największa Mewa Siodata
Największa Mewa Siodata

🐦 Podziel się swoimi historiami, zdjęciami i wiedzą na temat tych pięknych ptaków. Czekamy na Twój komentarz! 💬

3.7/5 - (votes: 27)
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
Irena

Gościłam w domu chorą mewę nie jadła ryby, którą kupiłam specjalnie dla niej. 3 tygodnie leczenia, a odlot był dla mnie czymś wspaniałym. Wróciła za parę minut z rodziną (przyprowadziła ich na śniadanie, ale okno było już zamknięte i odleciały). Dużo później spotkaliśmy się na spacerze, robiła nade mną koła i wskazywała kierunek do domu.

autor Błażej Dąbrowski

O AUTORZE

Błażej dąbrowski

Nazywam się Błażej Dąbrowski i chciałbym się przedstawić jako redaktor tego bloga o zwierzętach. Od najmłodszych lat pasjonowałem się światem zwierząt i ich fascynującym zachowaniem. Moje zainteresowanie zwierzętami prowadziło mnie na ścieżkę nauki, dlatego zdecydowałem się ukończyć studia biologiczne.

Tam miałem okazję zgłębić tajniki anatomii, fizjologii, ekologii i zachowań zwierząt. To była fascynująca podróż, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę podzielić się tą wiedzą i pasją z innymi.