Przejdź do treści

Pies Maltańczyk cena charakter żywienie Sprawdź ile żyją maltańczyki

małe domowe psy - maltańczyki

Maltańczyk to mały, czysto biały pies o długiej i jedwabistej sierści. Są one jedną z najstarszych ras psów i od wieków są popularnymi zwierzętami domowymi. Są to również łagodne i kochające psy, które są świetnymi towarzyszami. Jest jednak kilka rzeczy, o których przyszły właściciel maltańczyka powinien wiedzieć.

📏 WYSOKOŚĆ:20-25 cm.
⚖️ MASA CIAŁA:3 kg.
🪙 CENA:3000 – 5000 zł.
📅 DŁUGOŚĆ ŻYCIA:12-15 lat.

Charakterystyka rasy

Jest to jedna z najstarszych ras psów, a jej początki sięgają starożytnej wyspy Meleda. Psy tej rasy są popularnymi zwierzętami do towarzystwa, są znane ze swojej łagodnej i lojalnej natury. Rasa ta ma mały potencjał uczulający, chociaż nie oznacza to, że nie będzie uczulać wszystkich alergików. Maltańczyki są bardzo czułymi i lojalnymi psami, co sprawia, że są popularne jako zwierzęta domowe. Nie sprawiają dużych problemów w aspekcie pielęgnacji, ponieważ nie wymagają dużej ilości zabiegów pielęgnacyjnych.

piesek maltańczyk charakter

Charakter

Pies maltańczyk ma białą, przyjemną w dotyku sierść. Ta rasa psów znana jest ze swojego usposobienia i zachowania. Psy te należą do jednych z łagodniejszych i zabawnych psów, dzięki czemu mogą być doskonałymi kompanami do towarzystwa.

Psy tej rasy są również znane z tego, że są figlarne i inteligentne. Stosunkowo łatwo można je wyszkolić, szybko uczą się nowych sztuczek, chociaż czasami mogą być uparte. Psy te są lojalne i czułe wobec swoich rodzin, uwielbiają się bawić i przytulać. Maltańczyki zazwyczaj przebywają cały czas ze swoimi właścicielami i nie lubią zostawać same. Łatwo przyzwyczajają się do nowych środowisk i ludzi.

Pielęgnacja

Aby Twój pies maltańczyk wyglądał i czuł się jak najlepiej, niezbędna jest regularna pielęgnacja. To, jak często należy kąpać psa, zależy od kilku czynników, w tym od tego, jak bardzo piesek jest aktywny i czy ma tendencję do brudzenia się. Dla większości maltańczyków dwa lub trzy razy w miesiącu powinno wystarczyć. Jeśli Twój pies brudzi się częściej lub bardziej, może być konieczne zwiększenie częstotliwości kąpieli.

Jeśli robisz to sam, pamiętaj, aby używać łagodnego szamponu dla psów i unikać dostania się go do oczu lub uszu zwierzęcia. Natomiast jeśli zabierasz swojego psa do profesjonalnego groomera, zajmie się on wszystkimi szczegółami za Ciebie.

pies maltańczyk pielęgnacja

Oprócz tego, warto jest pamiętać o regularnym czesaniu psa, dobrze jest robić to co kilka dni. Czesanie maltańczyka pomoże pozbyć się wszelkich splątań i kołtunów. Polecany grzebień znajdziesz tutaj. Innym, ważnym elementem pielęgnacji maltańczyka jest obcinanie jego pazurków, najlepiej jest robić to raz na miesiąc.

Ile żyją maltańczyki?

Długość życia maltańczyka wynosi 12-15 lat, jednak dobrze prowadzone pieski mogą żyć nawet kilka lat dłużej. Długość życia maltańczyków w dużej części zależy od odpowiedniej opieki. Oczywiście, istnieją inne czynniki, jednak na dużą część z nich nie mamy wpływu.

Aby Twój piesek maltańczyk był zdrowy i szczęśliwy, pamiętaj, aby karmić go wysokiej jakości karmą dla psów tej rasy i zapewnić mu dużo ruchu. Uwielbiają się bawić, więc upewnij się, że zapewniasz im mnóstwo zabawek i możliwości biegania i zabawy.

Ile żyją maltańczyki – choroby. Psy tej rasy są na ogół zdrowymi psami, ale jak wszystkie rasy są podatne na pewne problemy zdrowotne, takie jak zespół drżenia białych WSDS, zespolenie wrotnooboczne, spichrzanie glikogenu, zapalenie dziąseł, wypadanie rzepki kolanowej, zapadalność tchawicy, przetrwałe zęby mleczne, złamania kończyn, PRA, alergie wziewne i pokarmowe, postępująca atrofia siatkówki, kichanie wsteczne, hipoglikiemia, martwica kości udowej i kamień nazębny.

ile żyją maltańczyki
Ile żyją maltańczyki?

Żywienie

Aby zachować maltańczyka w dobrym zdrowiu i samopoczuciu, należy zadbać o odpowiednie żywienie psa. Po pierwsze, musisz uważać, aby go nie przekarmić, ani nie dostarczać zbyt dużo składników odżywczych. Psy te potrzebują wysokiej jakości, odżywczej diety, aby pozostać zdrowym i zachować piękną sierść.

Dieta maltańczyka może opierać się na karmie dla psa tej rasy. Warto jest zwrócić uwagę na jej skład i opinie, oprócz tego, dobrze jest wybierać karmy renomowanych, sprawdzonych firm. Podczas tworzenia jadłospisu dla maltańczyka możemy zwrócić uwagę na kilka czynników.

Po pierwsze, maltańczyki są małymi rasami, więc nie potrzebują dużo jedzenia. Po drugie, mają skłonność do przybierania na wadze, więc dobrze jest wybrać pokarm o wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości kalorii. Po trzecie, mają wrażliwe żołądki, więc ważne jest, aby wybrać pokarm, który piesek maltańczyk łatwo strawi. 

co jedzą maltańczyki

Szczenięta muszą być karmione częściej niż dorosłe psy, a ilość pokarmu będzie się zwiększać wraz z ich wzrostem. Podawane warzywa powinny być ugotowane. Oprócz karmy, psy tej rasy mogą jeść produkty takie jak: biały ser, jabłka, pietruszka, ryby morskie, seler, surowy szpinak, makaron, banany, podroby, ryż, surowa sałata i marchew.

Wygląd

Charakterystyczną cechą psów tej rasy jest ich biała, przyjemna w dotyku sierść. Co ważne, nie istnieje maltańczyk miniaturka, czarny, brązowy, ani żadna inna odmiana kolorystyczna niż biała. Pies tej rasy waży ok. 3 kg. Dorosłe samce osiągają 22 – 25 cm wysokości w kłębie, natomiast wysokość samic wynosi ok. 20 – 23 cm.

Są one również jedną z najpopularniejszych ras psów wystawowych. Nie mają podszerstka, co sprawia, że nie sprawiają dużych problemów w pielęgnacji sierści. Mają czarne oczy, a ich uszy są stosunkowo długie i klapnięte.

Maltańczyk cena

Wiele osób zainteresowanych kupnem maltańczyka zastanawia się ile wynosi jego cena. Warto jest zacząć od czynników wpływających na kwotę, którą przyjdzie nam zapłacić za maltańczyka. Do najważniejszych z nich należą: miejsce zakupu, wygląd i odmiana. Na przykład, pies od renomowanego hodowcy będzie prawdopodobnie kosztować więcej niż od hodowców mniej doświadczonych.

maltese

Istnieje kilka odmian maltańczyków, często spotykane są typ koreański i amerykański, które również różnią się ceną. Dodatkowo, maltańczyki, które mają potencjał do zajmowania wysokich miejsc w konkursach i na wystawach mogą być również droższe. Pies maltańczyk cena wynosi 3000 – 5000 zł.

Istnieje wiele miejsc, w których możemy kupić maltańczyka. Szukając odpowiedniej hodowli maltańczyków należy upewnić się, że dana hodowla jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP), możemy to sprawdzić kontaktując się z tą organizacją telefonicznie lub mailowo.

Przy wyborze miejsca zakupu maltańczyka ważne jest, aby upewnić się, że otrzymujesz zdrowego i dobrze wychowanego psa. W tym celu warto jest również sprawdzić opinie na temat danej hodowli w internecie i poprosić o referencję innych właścicieli maltańczyków.

pies maltańczyk cena
Maltańczyk cena

Jednak wydatki związane z posiadaniem maltańczyka nie kończą się na jego zakupie. Przyjdzie nam kupić jeszcze legowisko, szczotki, grzebienie, zabawki i inne akcesoria, będzie to koszt rzędu kilkuset złotych. Oprócz tego jednym z najważniejszych obowiązków właściciela maltańczyka jest zapewnienie pożywienia. Więcej o tym, co jedzą maltańczyki przeczytałeś w jednym z poprzednich punktów. Maltańczyk cena — żywienie to koszt ok. 200 zł na miesiąc.

Zalety i wady

Psy te są jedną z najpopularniejszych ras na świecie, słynących ze swojego uroku i delikatnej budowy. Oto kilka zalet i wad związanych z posiadaniem psa maltańczyka:

Zalety

  1. Przyjazne usposobienie: Są to małe psy, które jednak posiadają ogromne serca. Są niezwykle przyjazne, czułe i oddane swoim właścicielom. To idealne towarzystwo dla osób szukających lojalnego i wiernego przyjaciela.
  2. Bezproblemowe utrzymanie: Maltańczyki mają długą, jedwabistą sierść, która nie linieje. Oznacza to, że są odpowiednie dla osób z alergiami lub dla tych, którzy nie lubią czyszczenia sierści na co dzień. Jednak wymagają regularnego szczotkowania i pielęgnacji, aby utrzymać ich sierść w doskonałym stanie.
  3. Żywy i energiczny charakter: Mimo swojego małego rozmiaru, są one pełne energii i entuzjazmu. Lubią być aktywne i uczestniczyć w różnych aktywnościach, takich jak spacery czy zabawy. Są też łatwe do tresury i chętnie uczą się nowych sztuczek.

Wady

  1. Wrażliwość na samotność: Maltańczyki są niezwykle przywiązane do swoich właścicieli i nie lubią być pozostawione same na dłuższy czas. Mogą odczuwać silny stres i lęk, gdy zostaną sami, co może prowadzić do destrukcyjnego zachowania. Właściciel maltańczyka powinien zapewnić mu odpowiednią ilość czasu i uwagi.
  2. Skłonność do chorób: Jak wiele małych ras psów, są podatne na pewne problemy zdrowotne, takie jak problemy z oczami, alergie skórne i problemy z zębami. Regularne wizyty u weterynarza i właściwa opieka zdrowotna są niezbędne, aby zapewnić maltańczykowi długie i zdrowe życie.
zalety i wady maltańczyka

Wskazówki dla właściciela maltańczyka

Są one popularną rasą z wielu powodów, do których należy ich niewielki rozmiar, zabawna osobowość i biała sierść. Są również stosunkowo łatwe w szkoleniu i są świetnymi towarzyszami. Jeśli rozważasz zakup maltańczyków, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć. Ogólnie rzecz biorąc, maltańczyki są odporne na choroby, ale jak wszystkie rasy, są podatne na pewne schorzenia. Należą do nich między innymi: zwichnięcie rzepki, choroby serca i problemy z oddychaniem.

Są to psy aktywne, dlatego potrzebują dużo ruchu i zabawy. Znudzony pies może stać się agresywny lub przeciwnie – przygnębiony. Bądź przygotowany na poświęcenie Twojemu maltańczykowi dużej ilości uwagi i zapewnienie mu odpowiedniej pielęgnacji i zbilansowanej diety. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem maltańczyka, bądź przygotowany na zapewnienie najlepszej możliwej opieki dla swojego psa.

Czy istnieje piesek maltańczyk czarny?

czy maltańczyk czarny istnieje

W związku z tak dużą popularnością tych psów, wiele osób zastanawia się, czy istnieje odmiana maltańczyka o czarnym umaszczeniu. Wzorzec rasy nie zakłada żadnych innych kolorów niż biały.

Dlatego psy określane jako czarne maltańczyki nie mają nic wspólnego z tą rasą. Dlatego jeśli natkniemy się na oferty sprzedaży czarnych maltańczyków, powinniśmy je omijać. Podsumowując, jest to czysto biała rasa psów, dlatego maltańczyk czarny nie istnieje.

Dla kogo ta rasa jest odpowiednia?

Maltese jest idealnym psem dla tych, którzy szukają małego, czułego i niewymagającego towarzysza. Rasa ta znana jest z tego, że jest łagodna i kochająca, a także z tego, że jest wspaniałym psem dla dzieci. Maltańczyki są również stosunkowo łatwe w szkoleniu, chociaż czasami mogą być uparte.

Oprócz tego nie sprawiają dużych problemów w pielęgnacji. Rasa ta ma mały potencjał uczulający, jednak nie zmienia to faktu, że nadal może uczulać niektórych alergików. Jeśli szukasz lojalnego i kochającego futrzanego przyjaciela, może być to idealna rasa dla Ciebie.

Czy istnieje pies maltańczyk brązowy?

Zgodnie z wzorcem tej rasy, pies o umaszczeniu innym niż białe nie istnieje. We wzorcu FCI w punkcie wady dyskwalifikujące znajdziemy m.in. wyraźną rozbieżność lub zbieżność płaszczyzn głowy, całkowita depigmentacja nosa lub nos w kolorze innym, niż czarny.

Oprócz tego możemy przeczytać tam również to, co najważniejsze: jakikolwiek inny kolor, niż biały, z wyjątkiem bladego odcienia kości słoniowej. W związku z tym piesek maltańczyk brązowy nie istnieje.

czy maltańczyk brązowy istnieje

Jak nazwać maltańczyka?

Podczas wybierania imienia dla maltańczyka warto jest zwrócić uwagę na płeć, wygląd i charakter psa. Imię dla psa powinno być oryginalne, krótkie, dźwięczne i łatwe do wymówienia. Nazywanie psa ludzkim imieniem nie jest do końca dobrym pomysłem. Jeśli nie masz pomysłu na to, jak nazwać psa, dobrym pomysłem jest zainspirowanie się psami występującymi w serialach, książkach i filmach. Oprócz tego, w internecie dostępne są listy imion, które mogą okazać się pomocne.

Przykładowe imiona dla psa: Buzz, Sztanga, Toudie, Pigi, Pędziwiatr, Olaf, Megara, Fergie, Ostoja, Stich, Szeryf, Toto, Kojot, Ciapek, Torpeda, Rysio, Flower, Aport, Rex, Brutal, Rewolwer, Nela, Andy, Bandzior, Ariana, Pchełka, Tuesday, Kiler, Miśka, Latte, Roger, Fatboy, Bella, Kluska, Dress, Clover, Szkoła, Gaston, Da-Kota, Lilo, Skoczek, Reksio, Mall, Biszkopt, Snoop Dogg, Scooter, Wesołek, Leonardo, Kermit, Struna, Prawnik, Hot Dog, Lady Gaga, Orange, Ruda, Burza, Misiek, Burger, Elsa, Snoopy, Pazurek, Piorun, Stone, Łapek, Tornado, Laluś, Hydrant, Clooney.

Czy istnieje maltańczyk miniaturka?

Rasa ta cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem od wielu lat, niestety istnieją osoby, które tak dużą popularność tej rasy próbują wykorzystać.

Obecnie w internecie możemy spotkać się z ogłoszeniami oferującymi sprzedaż maltańczyków miniaturek i psów tej rasy o umaszczeniu innym, niż białe. Takie oferty pochodzą od pseudohodowli próbujących wyłudzić od nas pieniądze. Nie istnieje rasa psów maltańczyk miniaturka.

czy maltańczyk miniaturka istnieje

Często zadawane pytania — FAQ

Jakie są cechy charakterystyczne rasy?

Jest to rasa psów o długiej, gęstej, jedwabistej sierści o kolorze białym. Są małych rozmiarów i mają delikatną budowę ciała. Maltańczyki są bardzo przyjacielskie i łagodne w obyciu. Są inteligentne, zwinne i lubią ludzi.

Czy są łatwe w tresurze?

Tak, to psy bardzo sprytne, szybko uczą się nowych sztuczek i komend. Trochę trudniej jest je nauczyć czystości, ale zdecydowanie da się to osiągnąć regularnymi spacerami i konsekwencją w treningu.

Czy nadają się dla rodzin z dziećmi?

Tak! Maltańczyk jest doskonałym psem rodzinnym z powodu swojego spokojnego usposobienia i łatwości w tresurze. Bardzo często maltańczyki związują się z dziećmi domu i doceniają zabawy.

Czy potrzebuje dużo uwagi?

Tak, są one bardzo towarzyskie i potrzebują bliskości swojego właściciela. Lubią siedzieć na kolanach, być dotykane, głaskane i przytulane. Najszczęśliwsze są w domach, gdzie większość czasu spędzają z rodziną.

Podsumowanie

Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się dużą popularnością jako piesek domowy. Charakteryzuje go nie tylko ładny i miły wygląd, ale także oddany charakter oraz łatwe w utrzymaniu sierść. Jest idealnym psem dla osób samotnych lub rodzin z dziećmi. Potrzebuje regularnej pielęgnacji oraz aktywności fizycznej, ale jego mały rozmiar sprawia, że można go trzymać nawet w mieszkaniu. Jeśli szukasz psa towarzyszącego do twojego życia, maltańczyk na pewno będzie dobrym wyborem.

4.3/5 - (votes: 16)
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Renata
Renata

Mam dwa pieski maltanczyki z rodowodem. Cena ponad 5000 zł. Są cudowne,inteligentne,jeden skończył 16 lat,a drugi ma pół roku. Razem wspaniale się uzupełniają chociaż mają różne charaktery. Trzeba zapewniać im dużo zabawy, nie lubią być same, są bardzo towarzyskie i wierne osobie która troszczy się o nie.

Aga
Aga

Mam maltańczyka;) moja mama tez. Najukochańsze pieski i niezle łobuzy 😀 piesek mamy to typowy kanapowiec a mój potrzebuje bardzo dużo ruchu 😉 wszystko zależy od charakteru. Pozdrawiam

Mrr
Mrr

Mam maltańczyka, w grudniu skończy 15 lat. Jest w dobrej formie. Nie widać, że jest staruszkiem, bo maltańczyki nie siwieją. Uwielbiam go.🙂

Marta
Marta

Mam cudowna Maltanke:). Toleruje wszystkich ale na odległość:). Mam też 4 inne psy… I ostatnio Pani, która chodzi na spacerki nasza ulica mówi do mnie tak “Agresywne te pieski są, ale wie pani ten biały to najgorszy i powinien w kagańcu być”.

Dan
Dan

Nasz kochany Loganek niestety nie dożył 18 lat, zabrakło mu 2 miesięcy. Zawsze był kochaniutki, milutki i prześliczny. Był zdrowy i sprawny prawie do końca. Wszyscy go kochaliśmy i on kochał nas, a jak spojrzał swoimi czarnymi oczkami, to nieba byśmy mu przychylili. Cudowne stworzonka.

Kazimiera
Kazimiera

Mój maltańczyk jeździ ze mną wszędzie. Ostatni wyjazd do Świnoujścia 9 godz. pociągiem dał radę .Muszę dodać,że moje serduszko skończył 9lat. Zaliczył też Zakopane i wiele szlaków przeszedł ze mną. Dzielny zuch byle być tylko przy mnie.❤️Kochany, mądry oddany piesek. Jeździmy tramwajem, pociągiem, autobusem czym się da. Urodzony podróżnik. Mój najwierniejszy przyjaciel.❤️

Właścicielka maltanki
Właścicielka maltanki

Mam maltankę,cudowne stworzenie,wszędzie chodzi za mną, bardzo towarzyska i oddana. Uwielbia spacery i wyjścia z domu,ale także kocha spać 😃.

autor Błażej Dąbrowski

O AUTORZE

Błażej dąbrowski

Nazywam się Błażej Dąbrowski i chciałbym się przedstawić jako redaktor tego bloga o zwierzętach. Od najmłodszych lat pasjonowałem się światem zwierząt i ich fascynującym zachowaniem. Moje zainteresowanie zwierzętami prowadziło mnie na ścieżkę nauki, dlatego zdecydowałem się ukończyć studia biologiczne.

Tam miałem okazję zgłębić tajniki anatomii, fizjologii, ekologii i zachowań zwierząt. To była fascynująca podróż, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę podzielić się tą wiedzą i pasją z innymi.