Przejdź do treści

Pies Shar Pei Cena Charakter Sprawdź, ile żyje szarpej

shar pei pies

Shar pei to jedna z najpopularniejszych ras psów. Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie tego czworonoga pod własnym dachem, a jego imponująca renoma wynika z faktu, iż wyróżnia się on licznymi walorami wizualnymi i niepowtarzalnym wyglądem.

Wersja audio
📏 WIELKOŚĆ:Średnia, psy tej rasy osiągają ok. 50 cm wysokości i ważą 20 – 30 kg.
🏷️ CENA:4000 – 6000 zł.
📅 DŁUGOŚĆ ŻYCIA:9 – 12 lat.
👪 CHARAKTER:Wierny, czuły, oddany, towarzyski i niezależny.
Informacje ogólne

Wygląd

Szarpej wyróżnia się krótką i sztywną sierścią. Jest to jego znak rozpoznawczy i element, który odróżnia go od pozostałych ras. Bardzo ważnym aspektem wizualnym w kontekście psów shar pei jest także pomarszczona i pofałdowana skóra. Charakterystyczne zmarszczki urzekły miliony ludzi na świecie, albowiem sprawiają one, że rasa ta ma wyjątkowy i absolutnie niepowtarzalny urok. Psy te mają relatywnie krótkie włosy, których długość zazwyczaj nie przekracza 25 milimetrów. Ważą pomiędzy 18 a 25 kilogramów, a ich wysokość zazwyczaj wynosi około pół metra. Szarpeje występują w różnych wariantach kolorystycznych — od beżowych aż po czarne.

szarpej wygląd

Shar pei charakter

Szarpeje to psy, które wyróżniają się wyjątkowym charakterem, pod warunkiem otrzymania odpowiedniej opieki. Są one bardzo przywiązane do swoich właścicieli, wobec których wykazują sporą lojalność. Dobrze wychowane szarpeje to względnie aktywne i żywiołowe psy, jednak kluczową rolę w zachowaniu odgrywa właściciel.

Shar peie nierzadko są bowiem nieufne wobec nieznajomych, a czasami bywają nawet agresywne. Sprawia to, że świetnie sprawdzają się w roli psa stróżującego. Nieufność i agresja to cechy wrodzone, którymi wyróżnia się wielu przedstawicieli tej rasy, aczkolwiek pod wpływem dobrego opiekuna psy te mogą zmienić swoje nastawienie do obcych. Charakter shar peia jest bowiem aspektem do wyćwiczenia.

shar pei charakter

Shar pei cena

Cena, jaką należy zapłacić za psa tej rasy, jest zależna od wielu czynników. Na wartość psa wpływa przede wszystkim jego wiek. Im młodszy osobnik, tym więcej należy za niego zapłacić. Na cenę shar peia wpływa także jego pochodzenie. Czworonogi z rodowodem kosztują bowiem znacznie więcej niż psy bez tego dokumentu.

Średnia cena shar peia wynosi około 4500 złotych. Jest to jednak wartość mocno przybliżona i w niektórych przypadkach psy te mogą kosztować znacznie więcej. Najpiękniejsze szarpeje z rodowodem mogą bowiem kosztować nawet powyżej 8000 złotych.

shar pei cena

Shar pei cena utrzymania

Są to relatywnie drogie psy. Tani nie jest również koszt ich utrzymania. Jeżeli zależy nam, aby shar pei pies czuł się komfortowo i wygodnie, to niezbędne są dla niego specjalne akcesoria. Miski, smycze, legowiska, zabawki czy ubrania na zimę to tylko niektóre gadżety, które są absolutnie obligatoryjne dla wszystkich właścicieli szarpei. W koszty związane z utrzymaniem psa tej rasy należy również wliczyć potencjalne wizyty u weterynarza oraz koszty żywienia.

Shar pei cena żywienia wynosi kilkaset złotych miesięcznie. Shar peie mają dość duże wymogi żywieniowe, dlatego musimy się liczyć z tym, że nasz pupil będzie jadł naprawdę dużo. W diecie shar peiów najważniejszą rolę odgrywa mięso zwierząt rzeźnych. Rasa ta gustuje przede wszystkim w wołowinie, jagnięcinie oraz drobiu, ale nie gardzi również królikami i koniną.

Ile żyje shar pei?

Shar peie to psy, które żyją pomiędzy 9 a 12 lat. Pomimo że nie zaliczają się do specjalnie długowiecznej rasy, to istnieją sposoby na wydłużenie ich życia. Długość życia tych psów zależy bowiem nie tylko od uwarunkowań genetycznych, ale również od warunków życia, odżywiania oraz aktywności fizycznej. Aby zapewnić naszemu pupilowi dobrą kondycję, należy regularnie sprawdzać stan jego zdrowia u weterynarza. Rasa ta jest bowiem bardzo podatna na choroby genetyczne, dlatego regularne badanie shar peiów jest obowiązkowe i niezbędne.

ile żyje shar pei

Częste pytania (FAQ)

Czy Shar-Pei jest agresywny?

Może być nieco agresywny w stosunku do innych psów, ale generalnie nie dla swoich opiekunów. Jego agresywność może być problemem podczas odwiedzin osób których pies nie zna.

Częste choroby psa

Głownie to pofałdowana skóra może prowadzić do różnych problemów zapalnych. Częste choroby: gorączka, obrzęk stawów, stany zapalne ucha, infekcja stóp, niedobór hormonu tarczycy, choroby skóry.

Shar pei pies — podsumowanie

Jest to rasa psów znana ze swoich charakterystycznych cech, w tym pomarszczonej skóry i niebiesko-czarnego języka. Rasa ta wywodzi się z Chin, gdzie była wykorzystywana do polowań i stróżowania. Jest to średniej wielkości pies o kwadratowej głowie i krótkiej, gęstej sierści. Zmarszczki psa są bardziej wyraźne na głowie i szyi. Shar pei to lojalna i ochronna rasa, która z rezerwą podchodzi do obcych.

pies shar pei
4.3/5 - (votes: 6)
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
SYLWIA
SYLWIA

To cudowna rasa ale trzeba miec swiadomosc kosztow. Moj przyjaciel tej rasy zyl 14 lat ale bylo to 14 wspanialych lat !!!

autor Błażej Dąbrowski

O AUTORZE

Błażej dąbrowski

Nazywam się Błażej Dąbrowski i chciałbym się przedstawić jako redaktor tego bloga o zwierzętach. Od najmłodszych lat pasjonowałem się światem zwierząt i ich fascynującym zachowaniem. Moje zainteresowanie zwierzętami prowadziło mnie na ścieżkę nauki, dlatego zdecydowałem się ukończyć studia biologiczne.

Tam miałem okazję zgłębić tajniki anatomii, fizjologii, ekologii i zachowań zwierząt. To była fascynująca podróż, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę podzielić się tą wiedzą i pasją z innymi.