Przejdź do treści

Turkuć podjadek Zwalczanie Larwy Ugryzienie Co jedzą turkucie podjadki

turkuć podjadek

Turkuć podjadek to charakterystyczny, duży owad występujący na terenie Europy, Azji i Afryki, również w Polsce. Spotkamy je w niektórych ogrodach, gdzie potrafią siać spustoszenie w roślinności. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak zwalczyć turkucie podjadki, o tym i innych tematach przeczytasz w tym artykule.

📏 WIELKOŚĆ:Duży, te owady osiągają nawet 6 cm długości ciała.
😋 CO JEDZĄ:Rośliny i larwy, żywią się korzeniami, łodygami roślin i robakami.
🗺️ WYSTĘPOWANIE:Wilgotne obszary, spotkamy je na nawadnianych polach i w ogrodach.
☠️ UGRYZIENIE :Niebezpieczne, ugryzienie jest bolesne i niesie ryzyko zakażenia tężcem
Informacje ogólne

Opis

Turkuć podjadek, gryllotalpa gryllotalpa to owad, którego możemy znaleźć w całej Polsce. Żyje w ogrodach, polach i na podmokłych obszarach. Zwykle żyje pod ziemią, gdzie żywi się dżdżownicami i innymi bezkręgowcami, oprócz tego, lubi podgryzać pędy i korzenie roślin.

W przeważającej części to zwierzę jest zwykle nieszkodliwe i staje się znaczącym szkodnikiem tylko wtedy, gdy turkucie podjadki występują w dużej ilości. Nie dość, że ugryzienie turkucia jest bolesne, to jeszcze może nieść za sobą choroby, takie jak tężec.

Turkuć podjadek zwalczanie

Jest to powszechny szkodnik, którego można spotkać w wielu ogrodach. Istnieje kilka sposobów zwalczania turkucia podjadka w celu ochrony roślin.

turkuć podjadek zwalczanie

Jednym z nich jest skorzystanie z końskiego obornika, ze względu na to, że ma on właściwości ocieplające glebę, w której się rozkłada. Ta metoda najlepiej zadziała pod koniec sezonu, przed nadejściem zimy, ponieważ turkucie podjadki będą szukały ciepłych miejsc. Wtedy wiele z nich trafi do naszej pułapki i w ten sposób łatwo pozbędziemy się tych owadów.

Możemy pozbyć się turkucia w jeszcze inny sposób. Otóż wystarczy zwabić owady do odpowiednio przygotowanego pojemnika. W tym celu należy w naczyniu umieścić trochę końskiego obornika, a tak przygotowany pojemnik położyć w okolicy zakończenia tunelu turkucia. Jeśli jednak ta metoda nie przynosi efektów, możemy zmusić owada do opuszczenia gniazda poprzez wlanie do środka tunelu oleju roślinnego.

Jak wyglądają turkucie podjadki?

Długość ciała wynosi zwykle około 4 – 6 cm. Wielkość turkucia różni się w zależności od wieku, płci i innych czynników. Są ciemnobrązowe z jedwabistym połyskiem i żółtawym podbrzuszem, pokrytym delikatnymi, krótkimi włoskami. Mają silne nogi, które pomagają im łatwo kopać w ziemi. Skrzydła są przezroczyste z widocznymi żyłkami, sięgają poza odwłok. Turkuć podjadek utrzymuje złożone skrzydła i zwykle ich nie używa.

jak wyglądają turkucie podjadki

Oznaki wskazujące na obecność turkucia w ogrodzie

Turkucie podjadki występują w wielu częściach świata i są szczególnie rozpowszechnione w Polsce. Ich ulubione siedliska to mokra, żyzna gleba. W rezultacie często spotkamy je w pobliżu wody lub nawadnianych ogrodów i pól.

Aby wiedzieć, czy w ogrodzie jest turkuć, należy szukać oznak uszkodzenia bulwy lub korzeni roślin. Turkucie to podziemne stworzenia, dlatego jeśli oprócz uschniętych roślin w ogrodzie znajdziemy również liczne dziurki w ziemi, jest to znak, że być może w naszym ogrodzie zadomowiły się turkucie podjadki.

Co je turkuć podjadek?

Owady te mogą jeść zarówno rośliny, plony, jak i owady. W naturze lubią wygryzać bulwy roślin, rośliny ogrodowe, a w szczególności młode pędy. Owady te spędzają większość dnia pod ziemią, dlatego nie są często spotykane w dzień, po zmroku wychodzą na powierzchnię w poszukiwaniu pożywienia — liści i łodyg. Zjadają również niektóre korzenie rosnące pod ziemią. Z wyżej wymienionych powodów turkucie podjadki mogą być sporym problemem dla właścicieli ogrodów, w których się zadomowią.

co jedzą turkucie podjadki

Jakie szkody wyrządza turkuć?

Owad ten może wyrządzać szkody w ogrodach i roślinach uprawnych. Znane są również z tego, że drążą tunele przez korzenie roślin, co może je uszkodzić. Warto zaznaczyć, że stają się one sporym problemem w ogrodzie tylko w przypadku większych skupisk tych owadów, mniejsze populacje nie stwarzają dużego zagrożenia dla roślin.

Oprócz tego, turkucie podjadki stwarzają niebezpieczeństwo dla ludzi, ponieważ ich ugryzienia są bolesne, a często owady te są nosicielami tężca. O tym, jak pozbyć się turkucia przeczytałeś w punkcie turkuć podjadek zwalczanie.

Czy turkuć zawsze szkodzi?

Nie, obecność Gryllotalpa gryllotalpa nie zawsze jest szkodliwa. W rzeczywistości szkodniki te mogą być całkiem pomocne w ogrodzie, zjadając ślimaki i larwy, które w przeciwnym razie zniszczyłyby uprawy. Jeśli jednak ich populacja wymknie się spod kontroli, turkucie podjadki mogą stać się problematyczne, jedząc sadzonki i młode pędy. O tym, jak pozbyć się turkucia przeczytałeś w jednym z poprzednich punktów.

Turkuć podjadek larwa

Wiosną samice turkucia składają od 100 do 300 jaj. Z jaj kolejne pokolenie turkuci wykluwa się po 2 – 3 tygodniach, po czym larwa turkucia podjadka rozwija się przez kolejne 2-3 tygodnie. Następnie przechodzą przez 6 linienia, zanim osiągną ostateczną formę, zajmuje im to 1-3 lata.

Turkucie spędzają większość swojego życia pod ziemią i żyją w dużych, rozległych systemach tunelowych, które zimą mogą sięgać nawet metra pod ziemią. Turkuć podjadek larwa je głównie pokarm roślinny.

Mały Turkuć podjadek larwa

Wielkość turkucia

Turkucie podjadki należą do największych owadów spotykanych w Polsce. Dojrzałe osobniki osiągają od 3 do 6 cm długości. Natomiast rozpiętość ciała turkucia oscyluje w granicach 3,5 – 4,5 cm. Owady te charakteryzują się brązowym ciałem, które pokryte jest krótkimi włoskami. Mają dobrze rozwinięte nogi, dzięki czemu dobrze radzą sobie w kopaniu tuneli.

Turkuć podjadek ugryzienie

Gryllotalpa gryllotalpa to duże, żyjące w ziemi owady, które są aktywne głównie w nocy. Co prawda, turkucie podjadki rzadko kiedy mają kontakt z człowiekiem, a co za tym idzie, rzadko dochodzi do ugryzień. Jednak ich ugryzienia mogą być dość bolesne, oprócz tego mogą one powodować zakażenie tężcem. W związku z tym należy unikać kontaktu z tymi owadami.

turkuć podjadek ugryzienie

Często zadawane pytania — FAQ

Co to jest Turkuć podjadek?

Turkuć pospolity, to gatunek owada prostoskrzydłego należący do rodziny turkuciowatych. Jest jednym z największych owadów występujących w Polsce.

Jak wygląda?

Ma długość ciała dochodzącą do 4-5 centymetrów, co czyni go jednym z największych owadów w Polsce. Jego ciało jest smukłe i wydłużone. Skrzydła są przezroczyste z charakterystycznymi, ciemnymi żyłkami.

Gdzie można spotkać turkucia?

Jest szeroko rozprzestrzeniony w Polsce. Można go spotkać głównie w trzcinowiskach, łąkach, mokradłach i wilgotnych lasach. Preferuje tereny o wysokiej wilgotności.

Czym się odżywia?

Jest on roślinożerny. Jego dieta składa się głównie z różnych gatunków roślin, takich jak trawy, liście i pędy roślinności występującej w jego siedliskach.

Podsumowanie

Gryllotalpa gryllotalpa, czyli turkuć podjadek, to gatunek owada występujący w niektórych częściach Europy, Azji i Afryki. Jest członkiem rodziny Gryllotalpidae. Dorosłe osobniki są zazwyczaj brązowe z krótkimi włoskami na całym ciele. Oprócz tego, turkucie podjadki należą do największych polskich owadów. Jednak są one niebezpieczne dla naszych upraw, w szczególności kiedy występują w dużych skupiskach.

4.4/5 - (votes: 8)
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar

Witam, fajny i ciekawy artykuł. Niestety nie słyszałem o tym owadzie (bo nie mam ogrodu) i problemów z tym związanych. Polecam ten artykuł dla miłośników działek jak i filmowców o filmach sf, bo owad wygląd jak z innej planety. Pozdrawiam Waldemar

autor Błażej Dąbrowski

O AUTORZE

Błażej dąbrowski

Nazywam się Błażej Dąbrowski i chciałbym się przedstawić jako redaktor tego bloga o zwierzętach. Od najmłodszych lat pasjonowałem się światem zwierząt i ich fascynującym zachowaniem. Moje zainteresowanie zwierzętami prowadziło mnie na ścieżkę nauki, dlatego zdecydowałem się ukończyć studia biologiczne.

Tam miałem okazję zgłębić tajniki anatomii, fizjologii, ekologii i zachowań zwierząt. To była fascynująca podróż, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę podzielić się tą wiedzą i pasją z innymi.