Przejdź do treści

Jak wychować szczeniaka — Sprawdź jak nauczyć psa sikać na matę

jak wychować szczeniaka

Istnieje wiele korzyści płynących z posiadania psa, m.in. towarzystwo i miłość. Dlatego są zdecydowanie warte całej pracy włożonej w ich wychowanie!

Jak wychować szczeniaka

Zakładając, że już zdecydowałeś się na kupno szczeniaka, jest kilka rzeczy, które musisz zrobić, aby upewnić się, że będzie on odpowiednio wychowany. Po pierwsze, musisz ustalić pewne konkretne zasady dla swojego nowego czworonożnego przyjaciela. Dotyczy to takich rzeczy jak to, gdzie mogą, a gdzie nie mogą chodzić w Twoim domu, co wolno im robić, a czego nie.

Ważne jest, aby od samego początku konsekwentnie przestrzegać tych zasad, aby Twój pupil wiedział, czego od niego oczekujesz. To pomoże im nauczyć się samokontroli i sprawi, że będą łatwiejsze do opanowania, gdy wyrosną na dorosłego psa. Więcej o tym, jak wychować szczeniaka przeczytasz w dalszej części artykułu.

Wreszcie, musisz skupić się na socjalizacji. Oznacza to wystawianie szczeniaka na interakcje z innymi ludźmi i nauki odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach i miejscach, dzięki czemu nauczy się on radzić sobie ze zmianami i nowym środowiskiem. Nigdy nie jest za wcześnie na rozpoczęcie socjalizacji szczeniaka, ale jest to szczególnie ważne w pierwszych miesiącach życia.

img-1

Jak wychować szczeniaka — wskazówki

  • Zabezpiecz swój dom przed szczenięciem. Oznacza to poświęcenie trochę czasu na rozejrzenie się po domu z perspektywy szczeniaka i upewnienie się, że nie ma w nim potencjalnych zagrożeń, które mogłyby go skrzywdzić.
  • Ustal zasady i granice od samego początku. Pomoże to Twojemu szczeniakowi zrozumieć, czego się od niego oczekuje i pomoże zapobiec problemom behawioralnym w przyszłości.
  • Zacznij wychowywanie tak szybko, jak to możliwe. Szkolenie pomaga Twojemu szczeniakowi nauczyć się akceptowalnego zachowania i daje Ci sposób na skuteczną komunikację z nim.
  • Bądź konsekwentny. Pomoże to Twojemu szczeniakowi zrozumieć, czego od niego oczekujesz i sprawi, że bardziej prawdopodobne będzie, że będzie się on stosował do Twoich poleceń.

Co pies powinien umieć?

Pies powinien umieć chodzić na smyczy i znać podstawowe komendy, takie jak siad, zostań, do mnie i waruj. Powinien być również uczony czystości od najmłodszych lat. Oprócz tego pies nie może być agresywny wobec innych ludzi i zwierząt. Warto jest włożyć sporo czasu i pracy w wychowanie psa, ponieważ w przyszłości będziesz mieć dobrze wychowanego dorosłego psa, który nie będzie sprawiać problemów.

img-2

Wychowanie psa — najważniejsze zasady

Istnieje kilka podstawowych zasad dotyczących wychowania szczeniaka, które powinien znać każdy opiekun. Po pierwsze i najważniejsze, szczenięta należy chwalić, gdy robią coś dobrze. Dobrymi sposobami na wyrażenie zadowolenia z zachowania psa są głaskanie, dawanie przysmaków i chwalenie słowne. Jednocześnie musimy pamiętać, że w przypadku złego zachowania psa nie możemy go bić, szarpać, ani na niego krzyczeć. Może to przynieść tylko negatywne efekty, na przykład obniżenie zaufania.

Zatem jak wychować szczeniaka nie karcąc go? Znacznie lepszym rozwiązaniem jest uświadomienie psu, że to, co zrobił było złe, jest słowne, stanowcze upomnienie. Po drugie, wychowując psa musimy być konsekwentni i zawsze reagować w ten sam sposób na dane zachowania psa. W ten sposób pies będzie wiedział, co jest dobre, a co niekoniecznie.

Jak nauczyć psa sikać na matę?

Warto jest wybrać matę przygotowaną dla psa, ale równie dobrą alternatywą są podkłady higieniczne dla ludzi, które dostępne są w aptekach. Aby nauczyć psa sikać na matę, zacznij od umieszczenia maty w odpowiednim miejscu, czyli na przykład w takim, w którym pies często się załatwia. Jeśli zauważysz, że pies szuka miejsca do załatwienia się przyprowadź go na matę i poczekaj, aż się załatwi. Należy go wtedy pochwalić i poczęstować smakołykiem. Oprócz tego dobrym pomysłem jest przeniesienie psa na matę po kąpieli lub po wstaniu.

jak nauczyć psa sikać na matę

Jak nauczyć psa sikać na matę w przypadku wpadek? Warto jest pamiętać, aby nie zniechęcać do załatwiania się w innych miejscach przez przykładanie jego nosa do odchodów. W razie wpadek należy po prostu odchody dokładnie posprzątać i nie karcić psa za załatwienie się w niewłaściwym miejscu. Podsumowując, najważniejsze jest nagradzanie za załatwienie potrzeby na macie, należy również pamiętać, że pomyłki się zdarzają i nie należy za nie karcić psa. Podczas nauki trzeba wykazać się sporą dozą cierpliwości, a efekty przyjdą z czasem. Więcej o tym, jak nauczyć psa sikać na matę przeczytasz tutaj: pupilek.pl/pies/jak-nauczyc-psa-sikania-na-mate.

Pierwsze dni psa w nowym domu

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu są bardzo ważne. Podczas tych dni szczeniak uczy się, jak wchodzić w interakcje z ludźmi i innymi zwierzętami. Warto jest uczyć go podstawowych czystości już od początku, dzięki temu pies będzie przyzwyczajony do pewnych wymagań. Poświęć czas na zapoznanie szczeniaka z jak największą liczbą różnych osób i zwierząt oraz daj mu dużo miłości i uwagi. Te pierwsze dni są ważnym fundamentem dla przyszłości Twojego szczeniaka.

Podsumowanie

jak nagradzać szczeniaka

Wychowując psa należy pamiętać o kilku rzeczach. Ważne jest również, aby być konsekwentnym w szkoleniu i nagradzaniu — to pomoże nauczyć psa, jakie zachowania są pożądane. Na koniec pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak idealny pies; każdy pies jest wyjątkowy i ma swoją własną osobowość. Z cierpliwością i miłością możesz wychować idealnego psa dla siebie.

4.1/5 - (votes: 14)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
autor Błażej Dąbrowski

O AUTORZE

Błażej dąbrowski

Nazywam się Błażej Dąbrowski i chciałbym się przedstawić jako redaktor tego bloga o zwierzętach. Od najmłodszych lat pasjonowałem się światem zwierząt i ich fascynującym zachowaniem. Moje zainteresowanie zwierzętami prowadziło mnie na ścieżkę nauki, dlatego zdecydowałem się ukończyć studia biologiczne.

Tam miałem okazję zgłębić tajniki anatomii, fizjologii, ekologii i zachowań zwierząt. To była fascynująca podróż, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę podzielić się tą wiedzą i pasją z innymi.