Przejdź do treści

Kwiaty i rośliny niebezpieczne dla Kota Psa Papugi i Innych zwierząt

Rośliny niebezpieczne dla zwierząt

Dla wielu zwierzęta są członkami rodziny, dlatego dążymy do tego, aby żyły one w jak najlepszych warunkach. Dlatego nie możemy zapomnieć, że istnieją rośliny, które mogą zaszkodzić zdrowiu naszych zwierząt.

Wśród takich roślin znajdziemy tak popularne kwiaty jak lilie, hiacynty czy aloes. Dodatkowo, na końcu artykułu zobaczysz listę w pełni bezpiecznych i nietoksycznych roślin dla zwierząt. Doniczkowe kwiaty ozdobne i inne rośliny bezpieczne dla zwierząt dostępne są w sklepie kwiat paproci.

1. Lilia – Rośliny toksyczne dla zwierząt

Lilie są bardzo popularne jako rośliny ozdobne. Niestety, są one bardzo toksyczne dla zwierząt, w szczególności kotów. W przypadku, spożycia niewielkich ilości lilii może spowodować nawet uszkodzenie nerek.

Co ciekawe, istnieje ponad 8000 odmian tych kwiatów. Do najpopularniejszych należą: lilia biała, lilia azjatycka, lilia nepalska, lilia trąbkowa, lilia orientalna.

lilia - rośliny trujące dla kota
Lilia

2. Cytryna zwyczajna – Rośliny trujące dla kota i psa

Cytryna - rośliny niebezpieczne dla psa
Cytryna zwyczajna

Pochodzi z Chin, przyjmuje się, że powstała poprzez skrzyżowanie limy z cytronem. Ze względu na jej ciekawy wygląd, często uprawiane są jako rośliny ozdobne.

Ze względu na to, że olejki eteryczne wydzielane przez tą roślinę są niezwykle niebezpieczne i toksyczne dla kotów i psów, drzewko nie jest dobrym wyborem dla opiekunów tych zwierząt. Spożycie nawet małej części rośliny może spowodować m.in. biegunkę oraz wymioty. Warto pamiętać, że zwierzę nie musi ugryźć roślinę, by zaszkodziła ona jego zdrowiu.

3. Aloes

Aloes zwyczajny to gatunek byliny, który pochodzi z Azji Mniejszej oraz Afryki. Roślina ta jest niezwykle popularne ze względu na jej szeroki wachlarz zastosowań – zdrowotnych, kosmetycznych oraz ozdobnych. Oprócz tego, że dodaje odrobinę zieleni do Twojego mieszkania, często stosowany jest w innych dziedzinach życia.

Jest niezwykle ciekawą i interesującą rośliną, niestety mogą zaszkodzić niektórym zwierzętom, w tym psom i kotom. Dlatego najlepiej jest zrezygnować z aloesu w domu jeśli mamy pod opieką psa lub kota.

aloes - Rośliny toksyczne dla zwierząt
Aloes

4. Gwiazda betlejemska – rośliny niebezpieczne dla zwierząt

Rośliny toksyczne dla kota
Gwiazda betlejemska


To gatunek krzewu pochodzący z Gwatemali oraz Meksyku. Po odkryciu w XIX wieku został bardzo popularną rośliną ozdobną. Co ciekawe, jest najważniejszą doniczkową rośliną na świecie pod względem gospodarczym. Gwiazda betlejemska należy do roślin wieloletnich, cechuje się niską tolerancją na niską temperaturę. Dodatkowo, niezwykle szybko rosną, mogą osiągnąć nawet 3 metry podczas jednego sezonu.

Nie bez powodu gwiazda betlejemska znalazła się w tym zestawieniu – są bardzo trujące i niebezpieczne dla zwierząt. Toksyczność tej rośliny spowodowana jest obecnością trującego soku mlecznego w jej wnętrzu. Po spożyciu kwiatu przez kota, psa lub inne zwierzę może wystąpić biegunka i wymioty. Co w konsekwencji może doprowadzić do odwodnienia pupila.

5. Hiacynt

Rodzaj roślin z rodziny szparagowatych, występuję na terenie m.in. Turcji. Cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem jako roślina ozdobna od wielu lat. Z pewnością wpływ na to ma niezwykle efektowny wygląd kwiatostanów. Kwiaty te występują w wielu odmianach kolorystycznych. Do najpopularniejszych należą żółte, fioletowe, białe, czerwone, niebieskie, łososiowe oraz różowe.

Jedną z najważniejszych cech hiacyntów jest zapach wydzielany przez nie, jest on bardzo intensywny oraz ciężki. Niestety, jeśli mamy w domu kota lub psa powinniśmy zrezygnować z tych kwiatów. Po kontakcie z tą rośliną mogą wystąpić objawy takie jak wymioty oraz biegunka.

Hiacynt - Rośliny toksyczne dla psa
Hiacynt
Kwiaty niebezpieczne dla psa

6. Tulipany – Rośliny niebezpieczne dla psa, kota i innych zwierząt

tulipan - rośliny trujące dla zwierząt
Tulipany

Tulipany należą do rodziny liliowatych. Co ciekawe, istnieje kilkanaście odmian tej rośliny. Naturalnie występują w Azji, Afryce i Europie, a najwięcej tulipanów uprawia się w Holandii. Cebula tulipana ma średnicę ok. 10 cm i kształt podobny do jaja. Okres wegetacji tulipanów wynosi ok. 90 dni, rozpoczyna się w czasie wiosny. Kwiaty te uwielbiają nasłonecznione miejsca, podłoże w doniczce powinno być żyzne. Cebulki tulipanów powinny być sadzone na przełomie września i października.

Niestety, tulipany również są trujące dla naszych pupili, a w szczególności dla kotów. Najbardziej niebezpieczną częścią rośliny jest cebulka.

7. Difenbachia

Pochodzi z Ameryki, ze względu na jej zjawiskowy wygląd cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem jako roślina ozdobna. difenbahię powinno trzymać w miejscu jasnym, ale nie bardzo nasłonecznionym. Oprócz tego, należy zadbać, aby temperatura wynosiła ok. 20°C, a ziemia w doniczce wilgotna i żyzna.

Jest ona bardzo trująca, nie tylko dla zwierząt w przypadku spożycia nawet niewielkich ilości difenbachii mogą wystąpić objawy takie jak biegunka, nudności i wymioty.

difenbachia - rośliny trujące dla psa
Difenbachia

8. Cyklamen – Rośliny niebezpieczne dla kota, psa i innych zwierząt

Cyklamen - rośliny trujące dla kota
Cyklamen

Pochodzi z Azji i basenu Morza Śródziemnego. Należą do roślin cebulowych, wysokość wynosi ok. 30cm, a szerokość 15cm. Powinniśmy hodować je w temperaturze ok. 12°C. Są one bardzo popularne jako rośliny doniczkowe. Co ciekawe, nazwa cyklamen pochodzi od wyrazu kyklos, które oznacza koło i nawiązuje do wyglądu bulwy tej rośliny. Nie lubią bardzo nasłonecznionych miejsc, powinniśmy trzymać je w miejscu półcienistym.

Nie bez powodu cyklamen znalazł się w tym zestawieniu – może on być bardzo niebezpieczny dla zwierząt, ale również dla ludzi. W bulwach występują szkodliwe substancje takie jak saponiny i glikozyd. Dlatego jeśli mamy w domu kota, psa lub inne zwierzę, które mogłoby spożyć część tej rośliny, cyklamen nie będzie idealnym wyborem.

9. Oleander

Oleandry cieszą się niezwykłą popularnością jako rośliny ozdobne od wielu lat. Występują one w Azji, w tym w Chinach, na obszarze śródziemnomorskim, w Portugalii i Maroku. Z pewnością wpływ na popularność oleandra wpływ ma jego niezwykły wygląd.

Niestety jednak, jest to roślina bardzo trująca i niebezpieczna, w szczególności dla dzieci i zwierząt. Roślina ta jest silnie trująca ze względu na sporą zwartość oleandryny, która w dużych dawkach wywołuje od wymiotów i biegunki do w skrajnych przypadkach duszności, a nawet śmierci. Spożycia nawet jednego liścia może spowodować śmierć w ciągu kilku godzin. Dlatego jeśli w domu mamy małe dzieci lub zwierzęta, najlepiej jest pozbyć się oleandrów lub uniemożliwić im dostęp do rośliny.

oleander - Kwiaty niebezpieczne dla zwierząt
Oleander

10. Narcyz – Rośliny niebezpieczne dla zwierząt domowych

Narcyz - Kwiaty niebezpieczne dla kota
Narcyz

Narcyzy są niezwykle popularnymi roślinami wśród kwiatów ozdobnych. Ich kwiaty są koloru żółtego, na jednej łodydze w zależności od odmiany, występuje jeden lub od do 6 pachnących kwiatów. Istnieje kilkanaście tysięcy odmian narcyzów. Optymalną porą sadzenia narcyzów jest przełom sierpnia i września, cebule wtedy powinniśmy posadzić na głębokości ok. 15cm. Podczas okresu wegetacji wiosną, musimy zadbać o obfite podlewanie narcyzów, a one odwdzięczą się nam pięknym wyglądem już od marca lub kwietnia aż do maja.

Jednak nie są to kwiaty idealne – mają jedną znaczącą wadę, zawierają one trujący alkaloid lycorine, przez co są niebezpieczne dla zwierząt takich jak koty czy psy.

Doniczkowe kwiaty bezpieczne dla zwierząt

Wyżej wymienione trujące rośliny to tylko najpopularniejsza część roślin niebezpiecznych dla kota, psa czy innych zwierząt. Jeśli chcemy mieć pewność, że roślina nie zaszkodzi naszym pupilom warto jest wybierać produkty pozycje z poniższej listy. Do roślin bezpiecznych dla psa, kota lub innych zwierząt należą:

 • Asparagus
 • Calathea Lancifolia
 • Calathea Majestica
 • Calathea Majestica Whit
 • Calathea Medalion
 • Calathea Orbiflora
 • Ceropegia woodi
 • Chamedora
 • Pilea
 • Platycerium
 • Ceropegia woodi
 • Chamedora
 • Cissus Discolor
 • Haworthia Big Band
 • Hoya Australis
 • Maranta
 • Musa Oriental Dwarf
 • Pachira
 • Paproć Asplenium Parvati
 • Paproć Humata Tyermanii

Jeśli podobał Ci się artykuł – podziel się nim ze znajomymi!

5/5 - (votes: 2)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
autor Błażej Dąbrowski

O AUTORZE

Błażej dąbrowski

Nazywam się Błażej Dąbrowski i chciałbym się przedstawić jako redaktor tego bloga o zwierzętach. Od najmłodszych lat pasjonowałem się światem zwierząt i ich fascynującym zachowaniem. Moje zainteresowanie zwierzętami prowadziło mnie na ścieżkę nauki, dlatego zdecydowałem się ukończyć studia biologiczne.

Tam miałem okazję zgłębić tajniki anatomii, fizjologii, ekologii i zachowań zwierząt. To była fascynująca podróż, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę podzielić się tą wiedzą i pasją z innymi.