Przejdź do treści

Kot, pies i papuga pod jednym dachem

Posiadasz w domu już mały zwierzyniec, a chciałbyś jeszcze go powiększyć o papugę i zastanawiasz się czy jest to realne do wykonania?

Z tego artykułu dowiesz się jak to zrobić, oczywiście przedstawione sposoby i metody sprawdziły się w moim przypadku. Jest to do zrobienia ale wymaga dużo czasu i zaangażowania. Obserwowania zachowania swoich zwierząt. Najważniejsza reguła całego procesu zaprzyjaźniania kota, psa i papugi to nigdy nie zostawiaj ich sam na sam w jednym pomieszczeniu.

papuga i kot
papuga i kot

Nie jest tajemnicą, że nasz kochany, milusiński kotek, który mruczy i łasi się do właściciela jest również drapieżnikiem, a dokładniej jest przede wszystkim drapieżnikiem. Taka jest jego natura i nie da rady tego zmienić. Nie inaczej jest w przypadku psa, który również goni zdobycz, nie jednokrotnie tak długo i zawzięcie aż ją dopadnie. Co może być dalej to już trzeba by było użyć wyobraźni. Wolę sobie tego nie wyobrażać jeżeli miałoby chodzić co nowego domownika, papugę.

Opisałem po trochu charaktery psa i kota, a teraz kolej na papugę, która jest ich całkowitym przeciwieństwem i w naturalnych warunkach są ofiarami drapieżników, dlatego pies i papuga nie będą od razu dobrymi kolegomi. Taka jest naturalna kolej rzeczy, ale spróbujemy to zmienić, chociaż w domowych warunkach. Jeśli zrobisz to we właściwy sposób i będziesz obserwować swoje zwierzęta to jest bardzo prawdopodobne, że wszystkie będą żyć razem w przyjaźni pod jednym dachem. Dobrym wyborem są przyjazne i towarzyskie koty Maine Coon.

Przypominam, iż mimo szczerych intencji względem papugi; kota i psa to nadal drapieżnicy i mogą przez swoją ciekawość zrazić do siebie papugę. Koty i psy mogą chcieć bawić się z papugą, nawet mogą chcieć po prostu ją podnieść i sprawić, może zadziała jak zabawka. W rzeczywistości mogą wyrządzić ptakowi ogromną krzywdę. Psy i koty posiadają ostre zęby, mają ślinę, która zawiera zarazki, a także mają ostre pazurki. W relacji psów, kotów i papug ważne jest, aby pies przeszedł szkolenia dla psów. Dlatego kot, pies i papuga mogą się nie dogadywać

Ważne jest gdy twoja papuga jest poza klatką to żebyś był w stanie zareagować w odpowiednim momencie. Po prostu nigdy nie wypuszczaj papugi w pomieszczeniu gdzie jest pies i kot jeżeli nie możesz ich przypilnować. Jeżeli planujesz wakacje, lub kilkudniowy wyjazd w góry, a jednocześnie nie masz z kim zostawić sowich zwierząt, dobrym rozwiązaniem będzie zostawienie zwierzęcia w miejscu takim jak hotel dla zwierząt.

pies i papuga
papuga i pies

Kot, pies i papuga – pierwsze wrażenie

Kiedy przyjdzie ten dzień, że będziesz musiał przedstawić nowego mieszkańca domu swojemu kotu i psu to zrób to rozważnie. Nastaw się na to, że papuga może być w pierwszym momencie przerażona, będzie się bała i jest to całkowicie naturalna reakcja, w końcu w naturze pełni rolę ofiary.

Przed pierwszym zapoznaniem zwierząt upewnij się, że masz psa pod kontrolą i pozwól mu dobrze obwąchać klatkę. Niech obserwuje poruszającą się papugę. Jeśli zacznie szczekać lub podskakiwać tak, że aż puka do klatki, musisz go uspokoić i “wyjaśnić, że może patrzeć i wąchać, a nie wolno mu bawić się klatką, ani szczekać w jej kierunku.

Jeżeli chodzi o kota to z pewnością łatwiej jest papudze, która z natury jest ciekawska i bardziej towarzyska, a mniej kotkowi, który zazwyczaj myśli o gonieniu, rzucaniu się i drapaniu pazurami. Do najpopularniejszych ras kotów należą koty Maine Coon.

kot papuga
kot i papuga

Zależy ci na tym aby tą pierwsze spotkanie było pozytywnym doświadczeniem dla wszystkich. U mnie było tak, że w pierwszym momencie papuga na widok psa nastroszyła piórka. Jeszcze tak na marginesie to warto zaopatrzyć się wcześniej w ulubione smakołyki papugi. Ja właśnie tak zrobiłem. Więc w momencie strachu ptaka uspokoiłem go smakołykami, oczywiście w małych ilościach. Miałem nadzieję, kiedy po raz pierwszy zobaczy kota i psa zapamięta to jako coś przyjemnego. Żeby się nie bała na widok innych zwierząt. Zależało mi aby połączyć momenty zaprzyjaźniania z pozytywną interakcją polegającą na zdobywaniu swoich ulubionych smakołyków. Następnie pogłaskałem kota i psa dając im tym samym do zrozumienia, że to nagroda za to że jest spokojny w towarzystwie papugi. Powtórzyłem to z powodzeniem jeszcze kilka razy, lecz nadal nie do końca ufam ani psu ani kotu. Po prostu obserwuję, wypuszczam papugę tylko wtedy, kiedy jestem w pobliżu. Muszę jeszcze dodać, że mój kot jest wyjątkowo spokojnym zwierzęciem.

Na chwilę obecną nie było żadnych problemów, kot, pies i papuga bardzo dobrze się dogadują. Mam nadzieję, że tak będzie dalej i moje zwierzęta będą szczęśliwe w moim domu. Po kupnie kota, musisz nadać mu imię dla kota.

Papuga czy pies, a może kot

Jeżeli teraz miałbym odpowiedzieć na to pytanie to z pewnością byłoby bardzo ciężkie. każde z nich jest inne, każde dążę ogromnym szacunkiem, miłością i przyjaźnią. Zżyłem się na tyle mocno w moimi zwierzakami, że nie wyobrażam sobie codzienności chociażby bez jednego z nich. I proszę wszystkich, którzy zareaguj ten mój wpis w negatywny sposób, zasugerują mi że tworzę sobie problemy sprowadzając kolejnego zwierzak do domu.

Słyszałem nawet opinie, że kochać można tylko jedno zwierzę i dbać należycie tylko o jednego zwierzaka. Otóż moje zdanie jest zupełnie inne, kocham wszystkie zwierzęta i gdybym mógł miał bym ich całe stado. Na chwilę obecną muszę się zadowolić moim małym domowym zoo, małym ale jakże wspaniałym i różnorodnym. Każde z nich jest inne, papuga jest doskonałym i inteligentnym towarzyszem, jak również pies, kot chodzi zawsze swoimi ścieżkami ale jak już osiądzie w domu to jest cudownym kompanem. A więc co wybrać? Papugę, psa czy kota? na to pytanie odpowiedzieć musicie sobie sami. Jeśli zdecydujesz się na zakup kota, koniecznie sprawdź listę imiona dla kotów.

pies papuga i kot
pies papuga i kot
4.2/5 - (6 votes)
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Janina
Janina
8 miesięcy temu

Piękna zwierzęca przyjaźń.
Jaki Pan, taki kram

Artur
Artur
6 miesięcy temu

Tak to prawda ale w drugą stronę niż pisze autor 😂 to przed naszą papugą uciekają nasze koty, może dlatego że jest większa niż one 😂

AraZoo

Miłośnikiem zwierząt jestem już od najmłodszych lat. Staram się każdego dnia dowiadywać o nich więcej i więcej. Fascynuje mnie ich rozwój, życie i zachowania. Wielogatunkowość i różnorodność w świecie zwierząt jest również niesamowita. Staram się zarażać swoją pasją jak największą ilość osób, zwrócić ich uwagę na potrzebę dbania o miejsca naturalnego życia i funkcjonowania zwierząt oraz szacunku do ich potrzeb. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz do mnie wiadomość na adres: kontakt@arazoo.pl

3
0
Jakie jest twoje zdanie, proszę o komentarz.x