Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co tak możesz podać swojemu kotu do jedzenia? Czy wiesz, że niektóre pokarmy mogą być dla nich groźne? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i zapewnić swojemu futrzakowi zdrową dietę, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Co powinny jeść koty?
Koty są mięsożerne i ich dieta powinna być oparta głównie na mięsie. W naturze koty są drapieżnikami, a ich organizm jest przystosowany do trawienia i przyswajania składników odżywczych zawartych w mięsie. Dlatego podstawą diety kotów powinno być wysokiej jakości mięso, takie jak kurczak, indyk, wołowina czy ryby.
Ponadto koty potrzebują również pewnych innych składników odżywczych, takich jak witamina A, witamina D oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Niektóre z tych składników są dostępne tylko w mięsie, dlatego dieta kotów powinna zawierać wystarczającą ilość mięsa lub specjalistycznych karm dla kotów, które są odpowiednio zbilansowane pod względem składników odżywczych.
Ważne jest również, aby unikać karmienia kotów nieodpowiednimi pokarmami, takimi jak czekolada, cebula czy czosnek. Te produkty mogą być toksyczne dla kotów i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W dalszej części artykułu dowiesz się czego nie mogą, a co mogą jeść koty.
Co mogą a czego nie mogą jeść koty? — owoce
Koty są drapieżnikami, a ich dieta naturalnie opiera się na mięsie. Chociaż niektóre owoce mogą być bezpieczne dla kotów i nawet dostarczać pewnych składników odżywczych, istnieją również owoce, które są szkodliwe dla tych zwierząt. Poniżej przedstawiam listę owoców, które koty mogą jeść:
- ananas
- banan
- brzoskwinia
- gruszka
- jabłko
- jagody
- maliny
- pomidory
- truskawki
- żurawina
Czego nie mogą jeść koty? Poniżej zobaczysz owoce, których nie może jeść kot:
- cytrusy
- rodzynki
- winogrona
- wiśnie
- śliwki
Należy pamiętać, że dieta kotów powinna być głównie oparta na wysokiej jakości karmie dla kotów, która jest dostosowana do ich potrzeb żywieniowych. Ważne jest również, aby przed wprowadzeniem nowych produktów do diety kota skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się, że są one bezpieczne i odpowiednie dla danego zwierzęcia.
Czego nie mogą, a co mogą jeść koty? – warzywa
Większość warzyw nie jest niezbędna ani nie stanowi kluczowego składnika diety kotów. Niemniej jednak istnieją pewne warzywa, które można czasami podawać kotom jako urozmaicenie diety lub jako przysmak. Oto lista warzyw, które koty mogą jeść:
- brokuły
- dynia
- kalafior
- marchewka
- ogórek
- oliwki
- sałata
- seler
- zielona fasola
- ziemniaki
Oto lista warzyw, których kot nie może jeść:
- cebula
- czosnek
- grzyby
- por
- szczypiorek
- szpinak
Należy pamiętać, że warzywa powinny stanowić jedynie małą część diety kotów i nie zastępować głównego źródła mięsa. Ważne jest również, aby unikać podawania kotu warzyw, które są trujące dla tych zwierząt. Należą do nich m.in. cebula, czosnek, por i szpinak. Przed wprowadzeniem jakiejkolwiek nowej żywności do diety kota zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się, że jest ona bezpieczna i odpowiednia dla danego zwierzęcia.
Inne produkty, które może i których nie może jeść kot
Oprócz owoców i warzyw istnieje kilka innych produktów spożywczych, które warto omówić pod kątem ich zgodności z dietą kotów. Oto odpowiedź na pytanie co mogą jeść koty:
- boczek
- całe ziarna i zboża
- jajko
- karma dla kota
- krewetka
- masło orzechowe
- mięso
- oleje rybne
- ryba
- ryż
- szynka
- tuńczyk
- wątróbka
- łosoś
- żółtka jaj
Poniżej poznasz produkty, których nie może jeść kot:
- alkohol
- cukier
- czekolada
- desery i słodycze
- drożdże
- frytki
- kości
- ksylitol
- migdały
- mleko i nabiał
- orzechy
- psia karma
- ser
- surowe jajko
- sól
- wędzona ryba
Należy pamiętać, że każdy kot jest inny, a to, co mogą jeść koty zależy od indywidualnych nietolerancji lub alergii na niektóre pokarmy. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z weterynarzem w celu sprawdzenia, czego nie mogą jeść koty i uzyskania dokładnych wskazówek dotyczących żywienia kotów.
Często zadawane pytania – FAQ
Co zrobić, jeśli kot przypadkowo zje coś szkodliwego?
W przypadku podejrzenia zatrucia należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem.
Jakie są powszechne objawy zatrucia u kotów?
Powszechnymi objawami zatrucia u kotów są wymioty, biegunka, utrata apetytu, osłabienie, drgawki oraz nietypowe zachowanie. W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast skonsultować się z weterynarzem.
Czy koty potrzebują suplementów diety?
W większości przypadków kotom nie są konieczne dodatkowe suplementy diety, jeśli otrzymują pełnowartościową karmę dla kotów. Jest jednak zawsze najlepiej skonsultować się z weterynarzem w celu określenia dokładnych potrzeb żywieniowych danego kota.
Podsumowanie
Koty mogą spożywać mięso, które stanowi podstawę ich diety. Ważne jest również zapewnienie im odpowiedniej ilości tłuszczu i białka. Nie powinny natomiast jeść czekolady, cebuli, czosnku oraz mleka, ponieważ mogą one prowadzić do poważnych schorzeń. Ważne jest także unikanie pokarmów ostrych lub bardzo słonych oraz nadmiernego podawania ryb czy marynowanych potraw. Zróżnicowana dieta kotów powinna być odpowiednio zbilansowana i wzmacniać zdrowie oraz dobre samopoczucie.
Mleka nie mogą?
Mój kot rąbie mleko jak Jan Himilsbach gorzałkę.
Koty są znane z tego, że są bardzo związane z mlekiem. W rzeczywistości jednak, dorósle koty nie tolerują laktozy, która jest głównym cukrem występującym w mleku. Wypicie zbyt dużo mleka może prowadzić do problemów żołądkowych, takich jak biegunka czy wymioty. Nawet koty, które nie wykazują objawów nietolerancji laktozy nie powinny pić mleka.
I wykończy go to mleko, jak Himilsbacha gorzała.
I tak też skończy!
To w końcu koty mogą jeść szpinak czy nie?
Moja kocica uwielbia mleko! Gdy robię kawę i wyjmuję je z lodówki drze się w niebo głosy żeby jej dać.
A jeżeli kot jest wysterylizowany i za nic nie chce jeść zalecanej karmy tylko zwykłą (sheba selection), czy powinienem dodatkowo podawać jakieś suplementy?
Najlepiej w takiej sytuacji jest skontaktować się z weterynarzem.
Mam 3 koty i wszystkie lubią twarożek
Moje piją mleko bez laktozy,bo ja też takie pije ale już jogurt grecki,twaróg itp. jedzą normalny,w życiu nie miały biegunki po tym. Wszystko jak zawsze zależy od zwierzaka
Moi Państwo lubicie się droczyć kto wie lepiej. Wychowałam trzy koty…..tak od urodzenia do śmierci. Olsen żarł wszystko na co miał ochotę bez żadnych ograniczeń, żadnych opowieści co może a co nie ale ktoś go ukradł–ze względu na piękne futro, bo szyli kartki z kotów–miał wtedy 7 lat. Później była Psotka. Żyła 18 lat i 2 miesiące. Wydała kilka kocich pokoleń. Żarła wszystko ale nie chciała ryby pod rzadna postacią, gdy czuła zapach ryby to uciekała, jednak mleko jej nie szkodziło a jeszcze jajka dodane do mleka to było słychać głośne mruczenie. Jedno co było uderzające w jej zachowaniu to instynkt samozachowawczy należący do PSA……?tak, ona nie bała się psów tylko psy uciekały przed nią. Niestety choroba nowotworowa ją pokonała. Po dwóch latach trafiła pod moją opiekę Kropeczka. Wydawałoby się że kot jak inny. Otóż nie! Ona miała w sobie coś, czego ani behawiorysta, ani weterynarz nie umiał racjonalnie określić, wytłumaczyć. Kropka umiała usmierzyc ból, pilnowała normalnego trybu życia i nie tylko. A jeśli chodzi o jedzenie to była inna niż te koty, które wychowałam. Ona miała swoje jedzenie. Z naszego uwielbiała szynkę lub schab ale surowe i wędzone. Ryba-chyba że Świeża-broń Boże mrożona. Kiedy przynosiłam kupioną wędlinę do domu i kotka się oblizywała–to dobry znak, a jeżeli powąchała i kichnęła, i machnęła ogonem, to było wiadomo że nie jest tak dobra jak powinna być. Uwielbiała świeżą wątróbkę drobiową. A jeśli chodzi o mleko to piła i to dość dużo mleka koziego. Mleko krowie jej nie podchodziło. Moi Państwo o katach mogłabym jeszcze długo…..ale konkluzja jest taka, każdy przedstawiciel koci to indywidualność. Nie wolno ich UOGÓLNIAĆ. Każdy człowiek jest inny, tak kot,pies, czy inny żywy organizm jest indywidualnością. Nie spierajcie się kto wie lepiej bo wykwalifikowani MEDYCY nie wiedzą–nie są przekonani tak na 100%.
Powiem szczerze: powinniśmy myśleć o stworzeniu diety wege dla kotów. Przecież nie będziemy dla nich tworzyć wyjątku. Powinny się nauczyć w ślad za ludźmi szacunku dla życia.