Przejdź do treści

Zalety posiadania akwarium, przykładowe aranżacje akwarium w domu

Przykładowe aranżacje akwarium w domu

Wielu z nas zastanawia się, co takiego mogłoby jednocześnie umilić nam spędzanie wolnego czasu, a jednocześnie wprowadzić do domu czy mieszkania nowe życie i energię. Takim właśnie rozwiązaniem może być akwarystyka. Założenie akwarium to decyzja, za którą idzie odpowiedzialność jego właściciela. Musi on pamiętać, żeby rybki karmić, ale także dbać o czystość całego zbiornika. Jednak te obowiązki są niczym w porównaniu z satysfakcji, jaką daje samodzielne prowadzenie akwarium i tego, co wnosi taki zbiornik z żywymi istotami do domu.

Akwarium jako dekoracja

Zbiornik wodny w domu to cudowna dekoracja. Nie bez powodu akwaria można znaleźć w gabinetach, lobby czy właśnie w centralnym miejscu w salonie. Piękne zbiorniki pełne kolorowych rybek, egzotycznych roślin, z efektownym oświetleniem są czymś naprawdę widowiskowym. Wokół akwarium można z pewnością zaprojektować całe pomieszczenie, jednak sprawdzi się ono dobrze w każdym domu, stanowiąc piękną ozdobę.

akwarium w salonie aranżacje

Rybki jako zwierzątka domowe

Obserwowanie ryb w ich naturalnym środowisku nie jest czymś, co mamy na wyciągnięcie ręki, dlatego tym bardziej fascynuje okazja do obserwowania ich z bliska, w zaciszu własnego domu. Ryby to piękne i egzotyczne zwierzęta, które mogą nas wiele nauczyć o istocie podwodnych ekosystemów i ich ochrony. Mogą stanowić idealną alternatywę dla osób, które marzą o domowym pupilu, jednak nie mogą zdecydować się na niego ze względu na alergie bądź restrykcje mieszkaniowe.

Cisza i spokój

Bez cienia wątpliwości, akwarystyka to hobby, które daje spokój. Ryby są zwierzątkami, które nie wydają z siebie odgłosów, co za tym idzie nie hałasują, jak to bywa w przypadku innych zwierząt domowych. Przyjemnie szumiące akwarium pozytywnie wpływa na układ nerwowy i samopoczucie, a obserwowanie podwodnego życia przynosi efekty podobne do medytacji i wyzwala kreatywność.

akwarium słodkowodne aranżacja w sypialni

Czystość i wygoda

Akwarium z rybkami pod względem wygody przewyższa wszystkie zwierzęta domowe. Rybek nie trzeba wyprowadzać na spacer, nie brudzą mieszkania, nie gubią sierści, ani niczego nie niszczą. Akwarystyka (www.akwarystyczny24.pl) to hobby wyjątkowo czyste i wygodne. Opieka nad rybkami jest o wiele prostsza i wygodniejsza niż nad futrzakami.

Ryby to wspaniałe zwierzęta domowe, a akwarium z rybami może być zabawnym i relaksującym dodatkiem do Twojego domu. Więc zacznij swoją przygodę dzisiaj wybierając odpowiednie akwarium dla Ciebie!

Miejsce na akwarium – gdzie postawić swoje pierwsze akwarium?

Jeśli jesteś początkującym akwarystą, być może zastanawiasz się, gdzie umieścić swoje pierwsze akwarium. Szafki akwariowe są świetną opcją dla akwarium i utrzymania bezpieczeństwa Twoich ryb. Oto kilka rzeczy do rozważenia przy wyborze lokalizacji dla szafki akwariowej:

 • Rozmiar akwarium — upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na akwarium
 • Lokalizacja — wybierz miejsce, które jest z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
 • Waga akwarium — pamiętaj, że akwarium pełne wody może być dość ciężkie, więc upewnij się, że szafka jest solidna.
akwarium w domu aranżacje

Rośliny do akwarium

Jeśli zakładasz akwarium, będziesz musiał wybrać odpowiednie rośliny do zbiornika. Istnieje wiele różnych rodzajów roślin, które mogą być używane w akwarium. Niektóre rośliny potrzebują więcej światła niż inne, a niektóre będą zbyt duże dla małego akwarium. Będziesz musiał również upewnić się, że rośliny, które wybierzesz są bezpieczne dla ryb i innych stworzeń, które będą żyły w akwarium. Przykładowe rośliny akwariowe:

 • anubias cofeifolia
 • echinodorus bleheri
 • limnophila heterophylla
 • limnophila indica
 • echinodorus schlueteri
 • anubias hastifolia
 • wąkrotka białogłowa
 • trident
 • anubias gracilis
Rośliny do akwarium roślinnego

Dekoracje

Dekoracje w akwarium mogą zapewnić zarówno funkcjonalne jak i estetyczne korzyści dla akwarium. Dekoracje akwariowe mogą pomóc w stworzeniu naturalnego środowiska życia dla Twoich ryb, a także mogą być używane w celu polepszenia wyglądu akwarium.

Rodzaje akwariów

Akwaria znajdziemy w wielu kształtach i rozmiarach, więc ważne jest, aby wybrać takie, które będzie pasować do twoich wymagań. Dla początkującego akwarysty dobrym wyborem zazwyczaj będzie małe akwarium. Najlepszym wyborem dla początkujących jest akwarium proste. W sklepach zoologicznych możesz znaleźć zestawy startowe, które pochodzą z wszystko, czego potrzebujesz, aby skonfigurować swoje akwarium.

Jakie rybki do akwarium?

Wybierając ryby do akwarium, należy wziąć pod uwagę poziom doświadczenia początkującego akwarysty. Gupiki, mieczyki czy platki są dobrym wyborem dla osób początkujących w hodowli ryb, ponieważ są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Bardziej doświadczeni akwaryści mogą rozważyć dodanie do swojego podwodnego świata innych bardziej wymagających gatunków ryb.

Jakie rybki do akwarium?

Przykładowe aranżacje akwarium w domu

Akwaria mogą wnieść uspokajającą obecność do każdego domu. Można je urządzić na wiele sposobów, aby dopasować je do przestrzeni i stylu domu. Oto kilka przykładów:

aranżacje akwarium z korzeniami
Aranżacje akwarium
przykładowe aranżacje akwarium w domu
3.8/5 - (votes: 21)
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Filio
Filio

Fajne zachęcenie do posiadania akfa ale to wiąże się z kosztem i obowiązkiem

Lech
Lech
Reply to  Filio

Zajmuje się akwarystyka już dziesiecolecia Jest przy tym czas na spikuj czas na pracę czas na obserwacje itd i tu niema ceny na relaks odpoczynek psychiczny itd więc koszt posiadania akwarium ma tylko plusy a w okresie zimowym w czasie ogrzewania pomieszczeń zwiększa wilgotność w pomieszczeniu Kto liczy że hobby i kosztuje niech kupi sobie drogi obraz i zamknue w sejfie żeby mu go nikt nie ukradł a o oglądaniu i odpoczynku nie na mowy Pozdrawiam

Robert
Robert
Reply to  Filio

Kosztem owszem ale jaką daje później satysfakcję

autor Błażej Dąbrowski

O AUTORZE

Błażej dąbrowski

Nazywam się Błażej Dąbrowski i chciałbym się przedstawić jako redaktor tego bloga o zwierzętach. Od najmłodszych lat pasjonowałem się światem zwierząt i ich fascynującym zachowaniem. Moje zainteresowanie zwierzętami prowadziło mnie na ścieżkę nauki, dlatego zdecydowałem się ukończyć studia biologiczne.

Tam miałem okazję zgłębić tajniki anatomii, fizjologii, ekologii i zachowań zwierząt. To była fascynująca podróż, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę podzielić się tą wiedzą i pasją z innymi.