Przejdź do treści

Papuga nimfa cena 🦜 Ile żyje? Co jedzą? Ile kosztuje?

papuga nimfa cena

Papuga nimfa  jeden z najpopularniejszych gatunków w Polsce. Jest to ptak zjawiskowy i piękny, a w dodatku jest bardzo towarzyski i przyjazny. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem papugi nimfy to świetnie trafiłeś, bo z tego artykułu dowiesz się między innymi

W tym artykule przeczytasz o:

Nimfa informacje

Nimfy (Nymphicus hollandicusto) to papugi wywodzące się z rodziny kakaduwatych z Australii, ich naturalnym środowiskiem jest sawanna, a w związku z tym podstawowym składnikiem diety są nasiona. Są ptakami średnich rozmiarów, długość ciała dorosłego osobnika wynosi około 30cm, a rozpiętość skrzydeł nimfy osiąga nawet 45 cm, dodatkowo, ptaki te odznaczają się wyjątkowo niewielką masą – waga dorosłej papugi zazwyczaj nie przekracza 100 gram.

Nimfy charakteryzują się wysoką inteligencją oraz zjawiskowym wyglądem. Papugi nimfy bardzo łatwo się uczą oraz są wyjątkowo towarzyskimi ptakami, bardzo szybko nawiązują kontakty z ludźmi, nimfy potrzebują uwagi i zainteresowania właściciela, a gdy tego jej nie zagwarantujemy papuga może być smutna, przygnębiona, a w skrajnych przypadkach nawet agresywna. Jednak, gdy podołamy temu wyzwaniu, nimfa sprawi nam wiele radości swoim zachowaniem, a co najważniejsze zdobędziemy wiernego przyjaciela na kolejne kilkanaście lat.  Warto jest przemyśleć zakup parki ptaków, ponieważ nie będą czuły się osamotnione i nie będą wymagały tak dużo atencji od właściciela.

Na tle innych papug, nimfa wyróżnia się niemalże jednolitym, szarym lub białym upierzeniem, głowa jest żółta, a po jej bokach widoczne jest oryginalne pomarańczowe zabarwienie, jednak najbardziej charakterystycznym punktem jej wyglądu jest oczywiście jej specyficzne uczesanie. Te wszystkie elementy powodują, że papuga nimfa jest tak bardzo popularna i od razu poprawia humor każdemu, kto na nią patrzy.

Są papugami raczej tanimi, ceny wahają się od 50 do 150zł, nie sprawiają wielkich trudności w hodowli, są towarzyskie, lubią pohałasować w szczególności wtedy, gdy właściciel nie zwraca na papugę wystarczającej uwagi. W przeciwieństwie do takich papug jak ara ararauna, nimfa nie jest długowieczna, dobrze prowadzona może dożyć 15 lat. Nie zmienia to jednak faktu, że decyzja o kupnie papugi powinna być bardzo dobrze przemyślana, tak aby nie zrobić krzywdy papudze. Mam nadzieję, że ten artykuł Ci w tym pomoże.

Cechy papugi nimfy:

Informacje i cechy papugi nimfy
  • Jest papugą o średnich rozmiarach
  • Nie jest droga w utrzymaniu
  • Ma tendencję do głośnego zachowywania
  • Potrzebuje dużo uwagi ze strony właściciela
  • Jest towarzyska i lojalna
  • Żyje od 10 do 15 lat

Zatem, jeśli masz dużo czasu dla papugi, nie chcesz wydawać kilku tysięcy na papugę, podoba ci się nietuzinkowy wygląd nimfy będziesz w stanie zaopiekować się nimfą przez następne kilkanaście lat oraz nie straszny ci hałas, papuga ta zdecydowanie jest dla ciebie dobrym wyborem. Jednak jeśli nie jesteś pewien, czy będziesz mógł się nią opiekować, nie podoba ci się wygląd nimfy lub przeszkadza ci hałas, to oczywiście nimfa nie będzie dobrym wyborem.

Papuga nimfa ile żyje?

Nimfa nie należy do ptaków długowiecznych, ale decyzja o kupnie nimfy również powinna być równie dobrze przemyślana, jak w przypadku ary czy żako, które mogą dożyć nawet 70 lat, aby nie zrobić krzywdy ani papudze, ani sobie i współlokatorom.

Podczas planowania zakupu papugi szukamy informacji na jej temat, często zadajemy różne pytania, między innymi:  Papuga nimfa ile żyje? Ptak ten żyje od 10 do 14 lat, ale dobrze prowadzony i zadbany może dożyć 15 lub nawet 16 lat.Aby nimfa żyła jak najdłużej, należy regularnie odwiedzać weterynarza w celu kontrolowania stanu zdrowia. Dodatkowo, gdy tylko zauważymy jakieś niepokojące zachowania papugi niezwłocznie udajmy się do weterynarza. Choroby, na które może zachorować nimfa to m.in.

papuga nimfa ile żyje
Nimfa ile żyje
  • Świerzb – świerzb najczęściej początkowo występuje w okolicach dzioba i woskówki, nie leczony może rozprzestrzenić się na inne części ciała. Najczęściej występuje u papużek falistych. Dlatego, gdy tylko zaobserwujemy na woskówce lub dziobie gąbczaste narośla w żółtym lub szarym zabarwieniu, a powierzchnia tych części ciała jest porowata niezwłocznie musimy udać się do weterynarza.
  • Ptasia ospa – Objawami ospy są krosty, które mogą pojawić się praktycznie wszędzie, brązowe lub żółte serowate naloty, dodatkowo chore ptaki mają problemy z chodzeniem. W przypadku zaobserwowaniu takich lub jakichkolwiek innych objawów należy niezwłocznie udać się do weterynarza.
  • Papilomatoza – to jedna chorób wirusowych, atakuje okolice jamy dziobowej i kloaki. W przypadku choroby w okolicach kloaki, możemy zaobserwować brodawczaki. Niestety, jeśli papilomatoza zaatakuje jamę dziobową, objawy nie będą tak widoczne. Innymi objawami są: znaczna utrata wagi oraz brak apetytu. W przypadku zaobserwowania takich objawów należy niezwłocznie udać się do weterynarza.

Co jedzą papugi nimfy?

Środowiskiem naturalnym nimf jest sawanna, a w związku z tym podstawowym składnikiem diety nimfy są nasiona. Najlepiej jest karmić papugę gotowymi, zbilansowanymi mieszankami. Być może zastanawiacie się, jak wybrać dobrą mieszankę dla nimfy? Wystarczy popatrzeć na skład, dobra mieszanka powinna zawierać: proso, nasiona oleiste w małych ilościach oraz kanar. Dodatkowo, jeśli nie jesteśmy pewni co do wyboru mieszanki warto jest udać się do weterynarza i o to zapytać. Oprócz mieszanki w diecie powinny znaleźć się owoce, warzywa, zielenina oraz kiełki. Listę wybranych składników zobaczysz poniżej:

Co może jeść papuga nimfa?

  • Warzywa
  • marchew
  • brukselka
  • sałata
  • kapusta
  • brokuł
  • Owoce
  • jabłko
  • pędy agrestu
  • listki mlecza
  • gałązki wierzby
  • winogron
  • banan
  • gruszka
  • Nasiona oleiste
  • len
  • słonecznik
  • Zielenina
  • pędy porzeczek
  • Kiełki
  • prosa
  • owsa
Co jedzą papugi nimfy?
Co jedzą papugi nimfy

Piasek dla nimfy – tak czy nie?

Wiele hodowców zaleca podawanie specjalnego piasku papugom w celu wspomożenia trawienia papug. Piasek pomaga w roztarciu fragmentów nasion, które trafiają do przewodu pokarmowego Nimfy bez niego mogą mieć problem z trawieniem i w skrajnych przypadkach mogą umrzeć. Piasek dla papug jest dostępny z różnymi dodatkami w większości sklepów zoologicznych.

W diecie nimf bardzo ważny jest piasek. Wbrew obiegowej opinii nie podaje się go po to, aby utrzymać klatkę w czystości. Piasek ma za zadanie wspomóc trawienie papug. Pomaga on rozetrzeć fragmenty nasion, które trafiają do przewodu pokarmowego ptaków. Bez niego nimfy będą miały poważne problemy z trawieniem i mogą nawet umrzeć!  W sklepach zoologicznych można kupić różne rodzaje piasku – piasek z anyżkiem, ze skorupkami jaj kurzych, rzeczny, z dodatkiem suszonych owoców itp.

Papuga nimfa cena

Papugi nimfy nie należą do bardzo drogich papug, ale nie są też bardzo tanie. Koszty, jakie musimy ponieść posiadając papugę zobaczysz poniżej:

  • Cena papugi – 50-150 zł
  • Klatka – 100-200 zł
  • Żywienie – 50-100 zł /msc
  • Zabawki – < 50 zł
  • Wizyty u weterynarza  – 50-100 zł za wizytę

Pierwszym z kosztów jest oczywisty – zakup papugi, na szczęście ceny są stosunkowo niskie, za papugę musimy zapłacić około 70zł złotych. Wiele osób zadaje sobie teraz takie pytanie:

ile kosztuje papuga nimfa
Papuga nimfa cena

Gdzie kupić papugę nimfę?

Jak zawsze, mamy do wyboru dwie opcje: sklep zoologiczny, hodowla. W przypadku nimf najlepszym rozwiązaniem byłby zakup w sklepie zoologicznym, ponieważ mamy prawie całkowitą pewność, że papuga żyła w dobrych warunkach, dodatkowo jest to jedno z najtańszych rozwiązań. A co z hodowlą? Oczywiście, hodowla jest nadal świetnym rozwiązaniem, bo kupując papugę w hodowli mamy stuprocentową pewność, że papuga żyła w dobrych warunkach i jest zdrowa, ale ze względu na to, że w sklepie zoologicznym często jest po prostu taniej oraz, że sklepów zoologicznych jest bardzo dużo uważam, że zakup w sklepie zoologicznym jest lepszym rozwiązaniem. Dodatkowo, chcąc znaleźć jak najlepszą ofertę warto jest wyszukać frazę: papuga nimfa cena.

Gdy już kupiliśmy papugę, musimy mieć gdzie ją trzymać, klatka dla papugi nimfy powinna mieć minimalnie wymiary: 80x50x80cm. Za najtańsze dobrej jakości klatki przyjdzie nam zapłacić około 100 złotych, ale warto jest przemyśleć opcję dopłacenie kilkudziesięciu złotych do lepszej jakości klatki. Za lepsze klatki zapłacimy od 150zł wzwyż.

Kolejnym obowiązkowym wydatkiem jest wyżywienie, aby utrzymać papugę w dobrym zdrowiu należy wybierać lepszej jakości, a co za tym idzie, droższą mieszankę. Więcej o tym, co je papuga nimfa przeczytasz tutaj. Koszt dobrej mieszanki wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, dodatkowo koszt dodatków takich jak warzywa i owoce to również koszt rzędu kilkudziesięciu złotych. Wszystkie te składniki powinny kosztować od 50 do 100 złotych na miesiąc

Ważnym, choć nie niezbędnym kosztem będą różnego rodzaju zabawki, ich kosz to zazwyczaj mniej niż 50zł.

Pamiętajmy o regularnych wizytach u weterynarza. Wybrane choroby zobaczysz w punkcie Papuga nimfa ile żyje. Wizyta u weterynarza to zazwyczaj wydatek rzędu 50 – 100 złotych, ale gdy zajdzie potrzeba wykonania droższej operacji lub badania, to koszt wizyty wzrośnie do kilkuset złotych.

Jak wygląda nimfa?

Nimfy są ptakami średnich rozmiarów, długość ciała dorosłego ptaka wynosi około 30 centymetrów, a rozpiętość skrzydeł nimfy osiąga nawet 45 centymetrów, dodatkowo, ptaki te wyróżniają się wyjątkowo niewielką masą – waga dorosłej papugi zazwyczaj nie przekracza 100 gram. Co ciekawe, istnieje wiele mutacji papugi nimfy, które różnią się od siebie cenami oraz wyglądem, poniżej zobaczysz jedne z najpopularniejszych mutacji. Więcej o cenie nimfy pisałem w punkcie papuga nimfa cena.

Na tle innych papug, nimfa wyróżnia się niemalże jednolitym, szarym lub białym upierzeniem, głowa jest żółta, a po jej bokach widoczne jest oryginalne pomarańczowe zabarwienie, jednak najbardziej charakterystycznym punktem jej wyglądu jest oczywiście jej specyficzne uczesanie.

  • mutacja naturalna
  • mutacja perłowa
  • mutacja szek
  • mutacja cynamonowa
  • mutacja białogłowa
  • mutacja albinos
Jak wygląda papuga nimfa
Jak wygląda nimfa

Ciekawostki – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jak długo papuga wysiaduje jajka?

Nimfa wysiaduje jajka przez około 19 dni. Jeśli zadajesz sobie pytanie jak długo żyje nimfa to koniecznie przeczytaj punkt: papuga nimfa ile żyje.

Co może jeść papuga?

Papuga może jeść między innymi: nasiona, owoce, warzywa, zielenina oraz kiełki.

Jak się opiekować papugą?

Nie jest bardzo wymagająca w tym aspekcie, wystarczy poświęcać jej dużo czasu, odpowiednio karmić i regularnie kąpać (przynajmniej raz na tydzień)

Jak rozpoznać płeć nimfy?

Samiczki mają szarą lub brązową główkę, plamki pod lotkami i paski pod ogonem. Samce mają żółtą główkę i czub oraz mocną plamę policzkową.

Papuga nimfa samiec czy samica?

Samiec jest bardziej kolorowy i donośniej śpiewa, a samiczka jest raczej spokojna i mniej barwna.

Podsumowanie

Nimfa należy do najpopularniejszych ptaków w Polsce, są zjawiskowe, inteligentne oraz towarzyskie. Są bardzo dobrym wyborem dla osób, które chcą przeznaczyć dużo czasu dla papugi oraz którym nie jest straszny sporadyczny hałas. Z tego artykułu dowiedziałeś się między innymi: papuga nimfa ile żyje.

Porównanie papug FalistaKakaduNimfaAmazonkaŻakoAra
papuga falistapapuga kakadupapuga nimfaPapuga AmazonkaPapuga ŻakoPapuga Ara
Rozmiarmałyśredniśredniśredniśredni/ dużyb. duży
Żyje5-10 lat40-50 lat10-15 lat40-50 lat45-55 lat50-60 lat
Hałasśrednidużyśredniśrednidużyduży
Gadaśredniodobrześredniob. dobrzeb. dobrzesłabo
Kosztymałedużeśrednieśredniedużeb. duże
Wymaganiamałeśrednieśredniedużedużeduże

4.1/5 - (votes: 7)
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert

Moja nimfa żyje już 23 lata i 4 miesiące.

autor Błażej Dąbrowski

O AUTORZE

Błażej dąbrowski

Nazywam się Błażej Dąbrowski i chciałbym się przedstawić jako redaktor tego bloga o zwierzętach. Od najmłodszych lat pasjonowałem się światem zwierząt i ich fascynującym zachowaniem. Moje zainteresowanie zwierzętami prowadziło mnie na ścieżkę nauki, dlatego zdecydowałem się ukończyć studia biologiczne.

Tam miałem okazję zgłębić tajniki anatomii, fizjologii, ekologii i zachowań zwierząt. To była fascynująca podróż, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę podzielić się tą wiedzą i pasją z innymi.