Przejdź do treści

Papuga Rozella królewska niebieska, żółtolica, rozella białolica cena

Papuga Rozella

Z tego artykułu dowiesz się:

Ze względu na jej niezwykły wygląd oraz inteligencję, ta piękna i kolorowa papuga stała się bardzo popularna jako ptak domowy, ale jest kilka faktów, o których powinni wiedzieć przyszli właściciele rozelli, zanim zdecydują się ją kupić.

Papuga rozella cena

Papuga Rozella królewska cena i wygląd

Cena papugi rozelli królewskiej to około od 200zł do 500zł. Jednak wydatki na samym kupnie papugi się nie kończą, trzeba pamiętać jeszcze o m.in. klatce lub wolierze, żywieniu, wizytach u weterynarza. W wyborze klatki powinniśmy kierować się zasadą im większa tym lepsza, jest to koszt rzędu kilkuset złotych. Moim zdaniem warto jest szukać ofert w internecie używając frazy: rozella królewska cena.

O karmieniu rozelli przeczytasz dalszej części artykułu, ale warto wspomnieć, że miesięczne wyżywienie rozelli to wydatek od kilkudziesięciu do 200zł. A koszt wizyty u weterynarza wynosi zazwyczaj ok. 100zł, ale warto mieć świadomość, że koszty wizyty mogą znacząco podskoczyć w związku z koniecznymi badaniami lub lekami.

Ta papuga jest jedną z najpopularniejszych odmian rozelli, na jej popularność z pewnością wpływ ma jej piękny wygląd. Wiekszość jej ciała pokrywają czerwone pióra, z wyjątkiem części skrzydeł, ogona oraz miejsca pod dziobem, gdzie upierzenie jest niebieskie, dodatkowo, sporą część jej skrzydeł oraz nóżek pokrywa kolor szary lub czarny. Są one ptakami średniej wielkości, długość ciała wynosi zazwyczaj ok. 32-37cm, a średnio masa ciała wynosi ok. 130 gram.

Rozella królewska cena
Rozella królewska cena

Papuga Rozella białolica cena i wygląd

Jest ona nieznacznie tańsza od odmiany królewskiej. Cena papugi rozelli białolicej wynosi ok. od 150zł do 450zł. Reszta wydatków, jakie musimy ponieść jest bardzo podobna jak w przypadku papugi rozelli królewskiej, należy pamiętać o kupnie klatki, karmieniu czy wizytach u weterynarza. Klatka to wydatek rzędu kilkuset złotych, zazwyczaj nie przekracza on 1000zł. Karmienie papugi to w miesiącu koszt ok. kilkudziesięciu złotych, nie powinien przekroczyć 200zł. Koszty, jakie poniesiemy u weterynarza to ok. od 50 do 150 złotych za wizytę, ale, jak w przypadku rozelli królewskiej musimy być przygotowani na ewentualne droższe badania czy leki, co może skutkować znacznym zwiększeniem ceny.

Rozella białolica cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony hodowców od wielu lat. Jest ona jedną z najbardziej kolorowych papug dostępnych w Polsce, charakterystycznym punktem jej wyglądu jest biała plama znajdująca się pod dziobem. Jej skrzydła są wielokolorowe – możemy na nich zobaczyć kolor żółty, czarny, niebieski i zielony, podobnie jest z ogonem papugi. A resztę jej ciała pokrywają żółte i czerwone pióra.  Papuga białolica to ptak średniej wielkości, osiąga ok. 30-35cm długości ciała, a masa ciała średnio wynosi 90-120gram. Istnieje wiele innych odmian rozelli, jeśli interesuje Cię rozella żółtolica to możesz przeczytać o jej wyglądzie w sekcji FAQ.

Rozella białolica cena
Rozella białolica cena

Rozella królewska co jedzą? – Papuga rozella cena jedzenia

Patrząc na rozelle pierwszą cechą, na którą zwrócimy uwagę jest, rzecz jasna jej piękne, jaskrawe upierzenie, ale bez odpowiedniej diety pióra szybko staną się słabsze i po prostu brzydsze, a co ważniejsze znacznie może ucierpieć na tym sama rozella, może być mniej ruchliwa, przygnębiona i może być bardziej podatna na różne choroby. Rozelle na wolności żywią się między innymi nasionami traw i drzew, owadami, owocami oraz pąkami.   Co nie dla wszystkich jest oczywiste – rozella w niewoli zazwyczaj żyje dłużej niż na woloności, ale jednym z warunków jest odpowiednia, zbilansowana dieta.

Idealna dieta w powinna zawierać nasiona, warto jest więc karmić papugę mieszanką dla tego typu ptaków, która dostarczy większość z potrzebnych substancji dla rozelli. Oprócz tego, rozelle uwielbiają owoce, dlatego w ich diecie powinny się znaleźć np. jabłka, mango i pomarańcze. Nie możemy zapomnieć o warzywach, powinniśmy karmić ją burakami, kostkami batatów i dyni. Dodatkowo orzechy są równie ważne w diecie rozelli, wzmacniają one prace mózgu, ale nie możemy podawać ich zbyt dużo, bo są one bardzo tłuste, odpowiednia ilość to pół orzecha dziennie. Warto jest od czasu do czasu podawać papużce owady i ich larwy.  

Papuga musi przez cały czas mieć w zasięgu świeżą, chłodną wodę, powinna być ona wymieniana co kilkanaście godzin, a w upalne dni nawet częściej. Co ważne, jedzenie, które nie zostało zjedzone i jest już w misce od kilku godzin powinno zostać wyrzucone, ponieważ może być ono siedliskiem bakterii. Koszt miesięcznego wyżywienia papugi to około 100zł.

 • Nasiona
 • kanaru
 • owsa
 • prosa
 • Warzywa
 • marchewka
 • kukurydza
 • seler
 • cukinia
 • burak
 • batat
 • dynia
 • Owoce
 • jabłka
 • mango
 • pomarańcze
 • gruszki
 • banany
 • gruszki
 • winogrona
 • Orzechy
 • włoskie
 • laskowe
 • i inne
Papuga rozella królewska co jedzą
papuga rozella królewska co jedzą

Gdzie kupić papugę Rozellę?

Zawsze, gdy pada pytanie: Gdzie kupić papugę? mamy do wyboru klika opcji, ja wezmę pod uwagę te trzy – hodowla, sklep zoologiczny i aukcje internetowe. Wybór hodowli ma wiele zalet, ale najważniejszą moim zdaniem jest to, że mamy pewność, że ludzie zajmujący się papugami znają się na rzeczy i w związku z tym papuga jest w idealnym stanie psychicznym jak i fizycznym, ale w hodowli zazwyczaj jest drożej niż w internecie, chociaż nie jest to zasadą. Sklep zoologiczny również jest opcją wartą wzięcia pod uwagę, ponieważ jej plusami jest dostępność sklepów i często cena, jednak nie koniecznie rozella jest w sklepie dostępna. Wiele osób szuka w internecie papug za pomocą fraz takich jak: rozella białolica olx czy papuga rozella cena olx. Ale moim zdaniem, w większości przypadków powinniśmy omijać portale typu olx w trakcie szukania papugi, ponieważ nie mamy żadnej pewności, że papuga żyła w dobrych warunkach.

Ciekawostki – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Szukając informacji na temat papugi, którą planujemy kupić zadajemy różne pytania, odpowiedzi na wybrane z nich znajdziesz poniżej.

Rozella królewska niebieska jak wygląda?

Ta odmiana papugi rozelli również wyróżnia się niezwykłym wyglądem, większość jej ciała pokrywają pióra koloru jasnoszarego, wokół dzioba jest widoczne niebieskie zabarwienie, a skrzydła i ogon są niebiesko czarne.

Rozella białolica olx czy hodowla?

Moim zdaniem, odpowiedź jest jedna – hodowla, ponieważ decydując się na kupno papugi w hodowli mamy pewność, że ludzie zajmujący się naszą papugą znają się na rzeczy i w związku z tym papuga jest w idealnym stanie zarówno fizycznym jak i fizycznym.

Ile żyje papuga rozella królewska niebieska?

Ptaki te zazwyczaj żyją od 25 do 35 lat, ale dobrze prowadzone mogą żyć nawet kilka lat dłużej.

Rozella żółtolica jak wygląda?

Ta odmiana charakteryzuje się żółtą plamką w okolicy dzioba, większość jej ciała pokrywają czerwone pióra, a skrzydła i ogon są koloru czarnego, niebieskiego i zielonego.

Rozella białolica rozmnażanie na czym polega?

Do rozrodu mogą przystąpić ptaki najlepiej dwuletnie, budka powinna mieć wymiary: 30x30x50cm, otwór budki powinien mieć średnice nie większą niż 10cm, a budka powinna być wyścielona dwu centymetrową warstwą trocin.

Rozella żółtolica jak rozpoznać płeć?

Rozpoznanie płci papugi nie należy do łatwych zadań, ale jest to jak najbardziej możliwe, zazwyczaj samica jest mniejsza nić samiec, ma bladsze kolory i mniejszy dziób niż samiec.

Papuga rozella cena – ile kosztuje?

Cena papugi rozelli wynosi od ok. 200zł do 500zł. Jednak jest ona zależna od odmiany i miejsca, w którym zdecydujemy się ją kupić.

Ile żyje rozella białolica?

Ta papuga zazwyczaj żyje krócej niż odmiana królewska, żyją one ok. 20 lat.

Rozella królewska cena – ile kosztuje

Cena papugi rozelli królewskiej wynosi od 200 do 500 zł. Więcej o kosztach związanych z posiadaniem papugi przeczytasz w punkcie: papuga rozella cena

rozella białolica olx czy hodowla

Podsumowanie

Papugi rozelle to bardzo interesujące ptaki, ze względu na jej niezwykły wygląd, charakter i inteligencję stanowią marzenie wielu osób. Mam nadzieję, że artykuł, który właśnie przeczytałeś(aś) pomógł Ci w zdecydowaniu, czy papugi rozelle są dla Ciebie dobrym wyborem, a jeśli już ją posiadasz, to mam nadzieję, że będzie wsparciem w hodowli tej papugi. Z tego artykułu dowiedziałeś się m.in: Ile żyje rozella, Rozella białolica cena, jak wygląda rozella żółtolica, rozella królewska cena, na czym polega rozmnażanie ptaków, papuga rozella cena oraz jak rozpoznać płeć papużki.

4.7/5 - (votes: 3)
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
Mateusz

Witam. Byłbym zainteresowany zakupem ptaszka. Mieszkam za granica ale to prezent dla mamy czy była by możliwość dostarczenia? Oczywiście za wszystko place z góry. Dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam!

autor Błażej Dąbrowski

O AUTORZE

Błażej dąbrowski

Nazywam się Błażej Dąbrowski i chciałbym się przedstawić jako redaktor tego bloga o zwierzętach. Od najmłodszych lat pasjonowałem się światem zwierząt i ich fascynującym zachowaniem. Moje zainteresowanie zwierzętami prowadziło mnie na ścieżkę nauki, dlatego zdecydowałem się ukończyć studia biologiczne.

Tam miałem okazję zgłębić tajniki anatomii, fizjologii, ekologii i zachowań zwierząt. To była fascynująca podróż, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę podzielić się tą wiedzą i pasją z innymi.