Papugi to zwierzęta żyjące w parach – ludzkiego opiekuna traktują jako partnera. Sprawia to, że tak duża papuga, taka jak żako, jak i mała papużka, taka jak papuga nimfa, wymagają wiele czasu i troski.
Żako – trudna w hodowli szara afrykańska papuga
Każda papuga jest zwierzęciem inteligentnym, o znacznych potrzebach emocjonalnych, wymagającym bardzo wiele uwagi. W największym stopniu dotyczy to bardzo trudnych w hodowli papug żako, które wymagają niemal stałej uwagi. Papug tych nie można pozostawiać w samotności na więcej, niż kilka godzin dziennie – nawet tak krótki okres rozłąki z właścicielem jest już dla nich znacznym obciążeniem psychicznym, który może skończyć się poważnymi chorobami. Dłuższe okresy rozłąki mogą spowodować nawet śmierć zwierzęcia. Niemal zawsze wiążą się z chorobami fizycznymi i zaburzeniami psychicznymi u żako.
W odróżnieniu od innych papug, żako nie wyróżnia się kolorowymi piórami. Ten pochodzący z Afryki ptak jest całkowicie szary, co czyni go jednak niezwykle pięknym. Jest to przy tym najbardziej inteligentna z papug, która najlepiej naśladuje mowę ludzką i inne dźwięki dochodzące z otoczenia. Sprawia to, że ptak ten jest bardzo popularny, stając się marzeniem wielu. Przed zakupem papugi żako trzeba wziąć jednak pod uwagę jej szczególne potrzeby i trudny charakter. Nie jest to odpowiednie zwierzę dla kogokolwiek, kto spędza wiele godzin poza domem. Nawet jeśli nie pracujemy lub pracujemy w domu, musimy wziąć pod uwagę fakt, że sytuacja ta musi się zmienić.
Papuga żako [https://zwierzaki.pl/zako] jest też zwierzęciem długowiecznym. Żyje przeciętnie od 40 do 60 lat, zdarzają się przy tym nawet bardziej długowieczne papugi. Oznacza to, że w razie choroby lub śmierci właściciela znalezienie właściwego nowego opiekuna może być bardzo trudnym zadaniem. Należy wziąć przy tym pod uwagę, że żako przywiązuje się do właściciela, traktując go jak naturalnego partnera. Zmiana opiekuna jest więc dla tej papugi ogromnym stresem, porównywalnym z cierpieniami ludzi.
Żako jest dużym ptakiem o bardzo silnym dziobie. Ze względu na swoją inteligencję, interesuje się nowymi przedmiotami. Sprawia to, że w każdym domu powoduje znaczne zniszczenia – mieszkanie, w którym przebywa żako, wymaga wielu zabezpieczeń także ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa samym ptakom. Żako przywiązuje się silnie do właściciela, zdarza się więc, że nie toleruje obcych, parterów i innych członków rodzin. Często zachowuje się agresywnie w stosunku do przedstawicieli jednej z płci – niektóre żako wykazują agresję tylko w stosunku do mężczyzn lub tylko w stosunku do kobiet. Ugryzienie dużej papugi jest oczywiście niebezpieczne.
Przed zakupem dużej papugi trzeba też wziąć pod uwagę, że niewielu weterynarzy specjalizuje się w opiece nad tymi ptakami. W razie choroby zapewnienie im prawidłowej opieki weterynaryjnej może być więc trudne, zwłaszcza w małych miastach. Papuga żako polecana jest więc głównie dla doświadczonych hodowców ptaków. Warto, by opiekowali się nimi ludzie, którzy mają już jakieś doświadczenie w hodowli papug – przynajmniej nimf, nierozłączek lub papużek falistych. Jeśli marzy nam się duża, gadająca papuga, lepszym wyborem może być kakadu lub ara. Także te papugi wymagają bardzo wiele czasu i troski, jednak w nieco mniejszym stopniu, niż żako.
Papuga nimfa – jedna z najłatwiejszych w pielęgnacji papug
Duże papugi, takie jak żako, kakadu czy ara, są więc bardzo trudne w pielęgnacji. Zakup takiej papugi musi być zawsze przemyślanym wyborem. O wiele łatwiejsze w hodowli są mniejsze papużki, takie jak nierozłączki i papużki faliste. Do najbardziej wdzięcznych należy papuga nimfa – barwna i mało wymagająca papuga, łatwa także w wyżywieniu. Również nimfa wymaga jednak wiele uwagi i czasu ze strony człowieka. Nie można pozostawiać jej w samotności na długie godziny – jeśli do domu wracamy wieczorami, lepiej sprawdzi się hodowanie kilku nimf, które będą sobie nawzajem dotrzymywać towarzystwa. Papugi nimfy, które hodujemy w większych grupach, nie okazują jednak większego zainteresowania człowiekowi.
Papuga nimfa [https://zwierzaki.pl/papuga-nimfa] może nauczyć się naśladowania mowy, jest to jednak rzadkość. Wypowiada tylko pojedyncze słowa, przy czym jest to bardzo niewyraźna mowa. Gadają tylko niektóre osobniki – głównie żyjące samotnie, nieznające innych papug, przysposobione do człowieka niedługo po wykluciu samce. Są to tzw. pisklęta karmione z ręki.
Papuga nimfa jest stosunkowo łagodna, cicha i spokojna. Nie hałasuje tak bardzo, jak duże papugi, jest cichsza także od papużek nierozłączek i papużek falistych. Nie powoduje równie dużych zniszczeń w mieszkaniu, co inne papugi. Jest więc doskonałym wyborem dla amatorów. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że hałas, zabrudzenia i drobne zniszczenia w domu występują także w przypadku tego gatunku papug. Także papuga nimfa wymaga przy tym oswajania – po zakupie należy ją powoli i stopniowo przyzwyczajać do opiekuna.