Przejdź do treści

Papuga Ara cena Jak Wygląda? Co Je? Ile Kosztuje papuga ara?

Papuga Ara cena Jak Wygląda? Co Je? Ile Kosztuje papuga ara?

Ara to majestatyczny, egzotyczny ptak z niebywałą inteligencją, w związku z tym wiele osób marzy o posiadaniu Ary. Jednak ze względu na znaczące rozmiary i długość życia decyzja o kupnie papugi powinna być dobrze przemyślana. Dodatkowo, jeśli zastanawiasz się ile kosztuje ara, ten artykuł rozwieje twoje wątpliwości.

W tym artykule przeczytasz o

Jak wygląda ara ararauna, macao i militaris

Ara to duży i majestatyczny ptak, zdaniem wielu najpiękniejszy z papug. Ptak ten charakteryzuje się między innymi ogromną rozpiętością skrzydeł (ok. 1m), masywnym, czarnym dziobem, oraz ciemnoszarymi nogami. Kolor papugi ary zależy od odmiany, najpopularniejsze odmiany zobaczysz poniżej:

Ara ararauna wygląd

To najpopularniejsza odmiana ary, jej grzbiet i skrzydła są niebieskie, dolna część ciała jest jasnożółta, a na głowie jest widoczne subtelne zielone zabarwienie. Więcej o tej i innych papugach możesz przeczytać w artykule papuga ara ararauna cena.

Ara żółtoskrzydła (macao) wygląd

Inaczej macao to moim zdaniem najpiękniejsza odmiana ary Jej skrzydła są trójkolorowe, od niebieskiego, przez żółty, aż po czerwony. Ogon, grzbiet i głowa są koloru czerwonego. A o tym, ile kosztuje ara macao przeczytasz we wpisie ara żółtoskrzydła cena

Ara zielonoskrzydła wygląd

Przeważającym kolorem papugi jest czerwony, jednak, wierzchnia część skrzydeł przechodzi w kolor niebieski i zielony. Jeśli zainteresował a cię ta odmiana ary koniecznie przeczytaj artykuł ara zielonoskrzydła cena, w którym opisuję najpopularniejsze z odmian ary.

Papuga ara wygląd

Papuga ara cena

Cena papugi Ary to ok. 10000zł, ale jest ona zależna od odmiany, ogólne widełki cenowe to od 5000 do 15000zł.

Wiele osób zastanawia się ile kosztuje ta papuga. Ptak ten należy do ptaków bardzo kosztownych, cena zależy od odmiany, jednak nie zależnie od tego potencjalny nabywca musi liczyć się z kosztem rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy. W związku z tym, aby znaleźć najtańszą ofertę dobrym pomysłem jest wpisanie w wyszukiwarkę frazy: ile kosztuje ara lub ile kosztuje papuga ara.

Ponadto ptak ten jest niezwykle kosztowny w utrzymaniu, dobrej jakości pokarm potrafi kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. O cenach poszczególnych odmian ary przeczytasz w artykule ara hiacyntowa cena. Do jednorazowych kosztów musimy również doliczyć między innymi klatkę oraz różnego rodzaju zabawki. Ceny klatek dla papug sprawdzisz tutaj.

Musimy wziąć pod uwagę możliwe koszty związane z wizytami u weterynarza, bo gdy zdarzy się jakaś niespodzianka (w negatywnym tego słowa znaczeniu) koszty wizyty skoczą z 50-100zł do kilkuset, i powinniśmy być na takie sytuacje przygotowani.

Papuga ara cena

Papuga ara informacje

Ara jest niezwykle wymagającym ptakiem, a na pewno najbardziej wśród popularnych papug. Do najważniejszych potrzeb ary należy dobrze dobrana klatka, przynajmniej o rozmiarach 100x100x200, próba przetrzymywania jej w mniejszej klatce wpłynie negatywnie na zdrowie i samopoczucie papugi.

Nie należy zapominać o dobrym żywieniu papugi ary, a w związku z tym, że papuga ta pochodzi z lasów deszczowych, gdzie na porządku dziennym są takie składniki diety jak: orzechy, owoce, nasiona oraz zielenina, dlatego powinniśmy dopilnować, aby te składniki znalazły się w diecie papugi. Najprostszym i najlepszym rozwiązaniem będzie zakup gotowej, dobrej jakości mieszanki dla papug, które są szeroko dostępne w dobrych sklepach zoologicznych.

Jak każdy ptak, także papuga musi się od czasu do czasu umyć, na szczęście w tym przypadku wystarczy tylko duża miska z płaskim dnem i czystą wodą.

Papuga ara informacje

Co je papuga ara

Ten gatunek pochodzi z egzotycznych krajów, a dokładnie mówiąc z lasów deszczowych, gdzie ptaki żywią się orzechami, owocami, zieleniną i nasionami roślin. Dlatego, aby utrzymać papugę w dobrym zdrowiu i kondycji zarówno psychicznej jak i fizycznej, powinniśmy zainwestować w wysokiej jakości mieszankę dla tego gatunku papug.

Ponadto powinniśmy co jakiś czas, na przykład w trakcie zabawy z papugą lub w ramach urozmaicenia diety częstować arę smakołykami, owocami lub orzechami.

Obowiązkiem właściciela ary jest dopilnowanie aby przez cały czas miała w zasięgu czystą, chłodną wodę do picia, w szczególności w upalne dni nie możemy zapominać o częstym dolewaniu świeżej wody.

Co je papuga ara

Jak pielęgnować i opiekować się papugą arą

Aby dobrze zaopiekować się papugą musimy poświęcać swój czas, przynajmniej godzinę dziennie np. bawiąc się z papugą. Powinniśmy zainwestować w zabawki i akcesoria dla papug, takie jak huśtawki, wiszące, drewniane zabawki do klatki.

Na szczęście w aspekcie pielęgnacji ten gatunek nie wymaga od właściciela tak wiele, wystarczą regularne, nie zbyt częste kąpiele w czystej wodzie, aby zachować ładny wygląd i zapach naszej papugi. Oprócz tego, musimy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza.

Nie możemy oszczędzać na pokarmie dla papugi, więcej o żywieniu przeczytasz w punkcie: “Co je ara”.

Jak pielęgnować i opiekować się papugą arą

Ile żyje papuga ara

Na początku warto jest zadać sobie kilka pytań takich jak: Czy nikomu z mojego otoczenia hałaśliwy współlokator nie będzie przeszkadzać? Czy będę w stanie opiekować się papugą przez następnych kilkadziesiąt lat? oraz Czy jestem na tyle ustatkowany(a) żeby zapewnić dobre warunki tak dużemu i wymagającemu zwierzęciu?

Jak w przypadku każdego zwierzęcia, również w przypadku ary decyzja o kupnie nie może być pochopna i lekkomyślna. Dlatego słusznie zastanawiamy się: ile żyje papuga ara ? Ptak może żyć aż do 80 lat, ale zazwyczaj żyje w granicy 45-55 lat.

W związku z tym chcąc kupić Arę, musimy wziąć pod uwagę to, że może ona zostać z nami do końca życia, powinniśmy zatem zaplanować swoją przyszłość ze skrzydlatym przyjacielem.

Ile żyje papuga ara

Ara gdzie kupić

Gdzie kupić papugę? – odpowiedź wydaje się oczywista – sklep zoologiczny, jednak w przypadku ary sprawa wygląda trochę inaczej. Do wyboru mamy wiele opcji, ale skupmy się na trzech najpopularniejszych – aukcje internetowe, sklep zoologiczny i hodowla.

Za sklepem przemawia dostępność, w każdym mieście jest przynajmniej jeden, ale czy papuga ta jest tam dostępna? niekoniecznie, a w zasadzie jest to rzadkością.

Zatem pozostaje nam tylko hodowla lub kupno ary od osoby prywatnej np. przez internet. W tym przypadku o wiele lepszą opcją byłoby kupno papugi ary w hodowli, bo wtedy mamy pewność, że kupiony ptak był trzymany w dobrych warunkach, jest zdrowy i przede wszystkim jest prawdziwą arą. 

O tym, ile kosztuje ara przeczytasz w punkcie papuga ara cena.

Papuga ara gdzie kupić

Charakterystyka 

Ara to gatunek papugi, który pochodzi z Ameryki Południowej, charakteryzuje się bardzo dużym rozmiarem oraz ogólną, majestatyczną prezencją. Ptak ten wyróżnia się na tle innych papug kolorowym ubarwieniem, bardzo długim ogonem, masywnym dziobem oraz ponadprzeciętną rozpiętością skrzydeł.

Papuga ta potrafi się zachowywać bardzo głośnio, jednak jeśli jest dobrze prowadzona są to sytuacje sporadyczne, wynikające z naturalnej tendencji ary do nietypowego “krzyku” w celu komunikacji z innymi osobnikami.

Są to ptaki z reguły ostrożne i nieufne wobec obcych. Trzeba się bardzo postarać, aby zdobyć ich zaufanie, a gdy już się je zdobędzie zyskamy wiernego, ptasiego przyjaciela na całe życie.

Papuga ara charakterystyka

Papugi domowe – Ara ararauna czy papuga falista?

Ludzie szukający papugi do domu często stoją przed wyborem i zadają pytanie – ararauna czy papuga falista? Jak można się domyśleć nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od podejścia do papugi, wolnego miejsca i czasu.

Jeżeli masz mało miejsca i nie chcesz kupować papugi na kilkadziesiąt lat, słusznym wyborem wydają się papużki faliste. Dodatkowo, papuga falista jest znacząco tańsza niż ara, o tym ile kosztuje papuga przeczytasz w punkcie: papuga ara cena.

Jeśli zależy Ci na przyjacielu na całe życie, podobają Ci się kolorowe papugi, nie przeszkadza ci sporadyczne głośne zachowanie, oraz możesz zagwarantować wystarczająco dużo czasu  i miejsca dla zwierzęcia, dobrym wyborem będzie ara ararauna.

papugi domowe ceny ara

Najpopularniejsze Papugi w Polsce gatunki

W Polsce, do najpopularniejszych odmian ary należą: ara ararauna, ara żółtoskrzydła, ara zielonoskrzydła oraz ara hiacyntowa.

Oprócz tego, papużki faliste cieszą się niesłabnącym powodzeniem w Polsce. Równie popularnym gatunkiem jest papuga Żako, która charakteryzuje się jednolitym, szaroburym umaszczeniem oraz dużymi rozmiarami. Kultowe stały się już papugi nierozłączki, które – jak sama nazwa wskazuje – są najszczęśliwsze gdy mają drugą papugę przy sobie. Liczne grono fanów zdobyła papuga nimfa.

Porównanie papug
Porównanie papug

Podsumowanie

Podsumowując, ary są bardzo interesującymi ptakami, ze względu na ich wygląd, rozmiary i inteligencję. Niestety, nie będą dobrym wyborem dla większości ludzi, ponieważ są to ptaki niezwykle wymagające oraz kosztowne.

4.7/5 - (votes: 19)
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Basia
Basia

dziękuję

autor Błażej Dąbrowski

O AUTORZE

Błażej dąbrowski

Nazywam się Błażej Dąbrowski i chciałbym się przedstawić jako redaktor tego bloga o zwierzętach. Od najmłodszych lat pasjonowałem się światem zwierząt i ich fascynującym zachowaniem. Moje zainteresowanie zwierzętami prowadziło mnie na ścieżkę nauki, dlatego zdecydowałem się ukończyć studia biologiczne.

Tam miałem okazję zgłębić tajniki anatomii, fizjologii, ekologii i zachowań zwierząt. To była fascynująca podróż, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę podzielić się tą wiedzą i pasją z innymi.