Przejdź do treści

Domowe kanarki Cena Śpiew Ile żyją Odmiany Niebieskie Śpiewy kanarków

domowe kanarki

Kanarki to małe, śpiewające ptaki, które często trzymane są jako zwierzęta domowe. Pochodzą z Wysp Kanaryjskich, skąd biorą swoją nazwę. Występują w różnych kolorach, m.in. żółtym, zielonym, niebieskim i czerwonym. Ptaki te znane są z pięknych, śpiewnych głosów. Kanarek domowy zazwyczaj nie sprawia dużo kłopotów w pielęgnacji, ale jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed nabyciem tego ptaka.

W tym artykule przeczytasz o:

Kanarki niebieskie, czerwone i inne odmiany

Ptaki te występują w wielu kolorach i wzorach, które zostały stworzone w drodze selektywnej hodowli. Niektóre z nich są hodowane dla ich zdolności śpiewania, podczas gdy inne są hodowane dla ich wyglądu fizycznego. Oryginalny dziki ptak jest koloru żółtego z czarnymi oznaczeniami na skrzydłach, jednak dzięki hodowli w niewoli i krzyżowaniu z innymi ptakami, powstała szeroka gama kolorów i wzorów.

Do najpopularniejszych odmian kolorystycznych kanarków należą między innymi kanarek czerwony, niebieski, zielony i żółty. Oprócz tego, bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się kanarki niebieskie, którego zdjęcie zobaczysz poniżej.

kanarki niebieskie

Ptak ten ma długość ciała 12,5-13,5 cm, a masę 15-20 g, ubarwienie jest zielono-żółte z oliwkowo-brązowymi paskami. Samce mają matowe, złocistożółte upierzenie na spodniej stronie ciała i oliwkowy odcień na brodzie, szyi i piersiach. Wierzch ciała jest szary z ciemnymi paskami a przód głowy jasnożółty, dziób jest koloru jasnoróżowego. Oprócz tego, ptaki te posiadają ciemnobrązowe sterówki, jasnozielone wokół krawędzi ogona. Samica ma bardziej matowe upierzenie, z bardziej szarym przodem głowy oraz intensywniejszymi, czarnymi paskami na głowie i grzbiecie. Poniżej poznasz popularne odmiany kanarków.

  • Colour
  • Harceński
  • Belgijski-malinois wodnotokowy
  • Timbrador
  • Zielone
  • Żółte
  • Kanarek czerwony
  • Kanarki niebieskie
kanarek czerwony

Skąd pochodzą?

Te małe, śpiewające ptaki, pochodzą z Wysp Kanaryjskich. Wyspy te znajdują się u północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Zostały po raz pierwszy sprowadzone do Europy w XVI wieku i szybko stały się popularne jako zwierzęta domowe. Dziś są nadal hodowane również w innych częściach świata. Wraz ze wzrostem ich popularności powstało wiele różnych, kolorowych odmian, najpopularniejsze z nich poznałeś punkcie Kanarki niebieskie, czerwone i inne odmiany.

Śpiewy kanarków

Śpiew kanarków jest jedną z najważniejszych cech tych ptaków. Kanarek domowy często jest hodowany ze względu na jego zdolność śpiewania, a wiele osób trzyma go jako zwierzę domowe właśnie z tego powodu. Ptak ten jest zazwyczaj trzymany w klatkach i wymaga niewielkiej opieki, co czyni go idealnym zwierzęciem domowym dla tych, którzy nie chcą zwierzęcia wymagającego bardzo dużej opieki i uwagi, a jednocześnie podobają im się śpiewy kanarków. Poniżej możesz posłuchać śpiewające kanarki.

śpiewy kanarków

Niestety, nie każdy kanarek domowy śpiewa. W rzeczywistości niewielka ilość wszystkich kanarków to naturalnie utalentowani śpiewacy. Duża część ptaków albo w ogóle nie śpiewają, albo wydają jedynie słaby i niemelodyjny świergot. Jednak, wiele z nieśpiewających kanarków można nauczyć śpiewać.

Co ważne, zazwyczaj tylko samce kanarków śpiewają. Samice są zazwyczaj ciche, choć mogą od czasu do czasu ćwierkać. Kanarki Istnieje wiele różnych odmian kanarków, a każda z nich posiada umiejętność śpiewania rozwiniętą w różny sposób. Śpiewy kanarków mogą różnić się w zależności od odmiany. Jeśli masz kanarka, który nie śpiewa, nie ma powodów do obaw. Przy odrobinie czasu i wysiłku, prawdopodobnie możesz nauczyć go tego nauczyć.

Ile żyje kanarek domowy?

Wiele osób zastanawia się ile wynosi długość życia przeciętnego kanarka. Kanarki żyją do 15 lat w niewoli, chociaż średnia długość życia jest bliższa 10 lat. Jednak warto pamiętać, że dobrze prowadzone osobniki mogą dożyć nawet do kilku lat dłużej. W tym celu musimy zapewnić mu dobrą, zbilansowaną dietę, powinna ona być oparta o nasiona. Więcej o żywieniu kanarka przeczytasz w jednym z kolejnych punktów.

ile żyje kanarek

Oprócz tego, warto jest zadbać o odpowiednie warunki w mieszkaniu. Jednym ze sposobów na zwiększenie komfortu życia kanarka jest zainwestowanie w odpowiednio dużą oraz stabilną klatkę, w której kanarki będą czuć się dobrze. Udzielenie odpowiedzi na pytanie ile żyje kanarek nie jest tak proste, ponieważ długość życia kanarków jest uzależniona od wielu czynników, do których należą genetyka, odporność na choroby, opieka i żywienie.

Aby nasz ptak żył jak najdłużej, oprócz zapewnienia odpowiedniej opieki i pożywienia, musimy również kontrolować stan jego zdrowia i regularnie odwiedzać weterynarza. Kanarki mogą zachorować na świerzbowce, zapalenie jelit, spojówek i żołądka. Są również podatne na choroby nóg, złamania i inne schorzenia. Podsumowując punkt ile żyje kanarek domowy, długość życia tych ptaków wynosi od 10 do 15 lat.

Pielęgnacja kanarka

To delikatne stworzenia, które, jak wszystkie zwierzęta domowe wymagają opieki. Ich higiena jest bardzo ważna. Warto jest zadbać również o czystość miejsca, w którym ptak przebywa.

Piasek w klatce powinien być regularnie zmieniany. Ważne jest, aby skracać pazurki kanarka, aby nie były przerośnięte. Wiele z nich lubi się kąpać, dlatego należy zapewnić im płytkie naczynie z wodą, w której mogą się zmoczyć.

kanarek

Kanarki cena

Ptaki te cieszą się dużym zainteresowaniem od wielu lat. Są to popularne zwierzęta domowe, a w związku z tym można je znaleźć w wielu sklepach zoologicznych i hodowlach. Dostępne są zazwyczaj w różnych odmianach. Kanarek domowy zazwyczaj kosztuje ok. 50 złotych.

Cena kanarka zależy od wielu czynników, takich jak odmiana, płeć, wiek i miejsce, w którym go kupimy. Istnieje wiele odmian kanarków, które są bardziej pożądane niż inne i w związku z tym mogą być droższe. Oprócz tego, cena będzie się różnić w zależności od miejsca zakupu kanarka. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie i porównanie cen oferowanych przez sprzedawców w internecie, wyszukując frazę kanarki cena. 

kanarki cena

Płeć ma również wpływ na cenę, samce są zwykle droższe niż samice. Dobrze jest wybrać hodowlę lub sklep zoologiczny, który specjalizuje się w tej rasie i ma doświadczenie w utrzymaniu zdrowych i szczęśliwych kanarków. Jeśli uda Ci się znaleźć odpowiednią hodowlę, będziesz mieć pewność, że zakupiony ptak jest zdrowy i zadbany. Warto jest więc sprawdzić, czy hodowla ma dobre warunki dla ptaków i czy ptaki są dobrze odżywione oraz pielęgnowane.

Jeśli zastanawiasz się ile kosztuje kanarek, powinieneś wiedzieć, że koszty związane z posiadaniem kanarka nie kończą się na jego kupnie. Kanarki cena – klatka. Innym, znaczącym wydatkiem będzie zakup klatki dla kanarka. Jeśli zastanawiasz się jak wybrać klatkę dla kanarka, postaram się rozwiać twoje wątpliwości. Głównym kryterium jest rozmiar – musi być ona wystarczająco duża, aby ptak mógł swobodnie się poruszać. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy klatka jest solidnie wykonana. Cena dobrej jakości klatki wynosi przynajmniej 100zł, moim zdaniem warto jest zainwestować w jak najlepszą klatkę, ponieważ posłuży ona na dłużej i będzie bardziej komfortowa dla kanarka.

Podsumowując, kanarki cena wynosi ok. 40 – 60 zł, ale warto pamiętać, że jest ona uzależniona od wyżej wymienionych czynników. Po zakupie kanarka będziemy musieli ponieść inne koszty, związane z m.in. żywieniem, pielęgnacją i zapewnieniem potrzebnych akcesoriów.

ile kosztuje kanarek
Ile kosztuje kanarek?

Jaką klatkę wybrać?

Ptak ten powinien mieć klatkę o wymiarach co najmniej 60 x 55 x 45cm, odpowiednio: szerokość, wysokość i głębokość. Ptak powinien móc się poruszać i rozpościerać skrzydła bez uderzania w boki klatki. Podłoga klatki powinna być pokryta warstwą piasku, aby pomóc utrzymać nóżki kanarka czyste i suche. W związku z tym, że kanarki nie lubią ciasnych przestrzeni, dobrym rozwiązaniem jest kierowanie się zasadą im większa, tym lepsza podczas wybierania klatki dla kanarka.

Warto zadbać o bezpieczeństwo i komfort naszego kanarka, klatka musi być stabilna i solidnie wykonana. Aby mieć pewność, że taka będzie, warto wybierać popularne, droższe klatki, a kanarek z pewnością będzie nam za to wdzięczny. Klatka dla kanarka domowego to jeden z najważniejszych i największych jednorazowych wydatków, które musi ponieść właściciel kanarka.

Ceny klatek dla kanarków są bardzo zróżnicowane, możemy kupić je już za kilkadziesiąt złotych, jednak moim zdaniem dobrym wyborem będą klatki kosztujące przynajmniej 100 – 200zł. Dzięki czemu posłużą one znacznie dłużej niż tańsze klatki.

kanarek domowy

Co je kanarek?

Żywienie kanarków to jeden z najważniejszych obowiązków właścicieli tych ptaków. W celu zachowania kanarków w dobrym zdrowiu warto jest zadbać o zbilansowaną, odpowiednio dobraną dietę.

Kanarki powinny jeść sporą ilość nasion i zieleni. Dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnej karmy dla kanarków, tego typu pokarm jest dostępny w większości sklepów zoologicznych. Ważne jest, aby sprawdzić jego składniki w celu upewnienia się, że nie znajdują się w nim żadne niepożądane substancje, które mogłyby zaszkodzić kanarkowi.

Kanarek powinien w diecie mieć proso, siemię lniane, owies i nasiona słonecznika. Możesz również rozszerzyć ich dietę o owoce i warzywa, jako smakołyki. Pokrzywa również jest dobrym wyborem dla kanarków, ponieważ zawiera minerały, które są niezbędne dla ich zdrowia.

co je kanarek pomarańczowy

Podsumowanie

Kanarki domowe to małe, kolorowe ptaki, znane ze swojej zdolności do śpiewania. Spotkamy je w różnych odmianach, m.in. niebieska, czerwona i zielona. Kolorystyka kanarka zależy od konkretnej odmiany, ale wszystkie z nich są kolorowe. Niektóre mają bardzo charakterystyczne kolory i wzory. Co ciekawe, kanarek pracował kiedyś w kopalniach węgla, ponieważ szybko reagował na toksyczne substancje. Są niezwykle popularne jako zwierzęta domowe, jednak, jak każde zwierzę potrzebują uwagi i opieki.

4.1/5 - (votes: 9)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
autor Błażej Dąbrowski

O AUTORZE

Błażej dąbrowski

Nazywam się Błażej Dąbrowski i chciałbym się przedstawić jako redaktor tego bloga o zwierzętach. Od najmłodszych lat pasjonowałem się światem zwierząt i ich fascynującym zachowaniem. Moje zainteresowanie zwierzętami prowadziło mnie na ścieżkę nauki, dlatego zdecydowałem się ukończyć studia biologiczne.

Tam miałem okazję zgłębić tajniki anatomii, fizjologii, ekologii i zachowań zwierząt. To była fascynująca podróż, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę podzielić się tą wiedzą i pasją z innymi.