Przejdź do treści

Dobra sucha karma dla kota. Jaką wybrać, aby nie zaszkodzić swojemu kotu?

dobra sucha karma dla kota

Artykuł sponsorowany

Sucha karma dla kota to częsty wybór wśród opiekunów. Jej podawanie jest wygodne i ekonomiczne. Niemniej zły skład suchych karm dostępnych na rynku to główna przyczyna problemów zdrowotnych i nadwagi wśród kotów.

Dlaczego warto wybrać dobrą karmę dla kota?

Poprawna dieta jest niezwykle ważna dla zdrowia i samopoczucia kota. Koty są drapieżnikami i ich organizm jest przystosowany do diety opartej głównie na mięsie. Dlatego ważne jest, aby ich dieta zawierała odpowiednią ilość białka pochodzenia zwierzęcego.

Niedobór białka w diecie kota może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak anemia czy choroby nerek. Dlatego dobra sucha karma dla kota wykonana jest z wysokiej jakości składników i zawiera odpowiednią ilość białka.

Koty również potrzebują tłuszczów i witamin, szczególnie witaminy A i D, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Witamina A jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, a witamina D jest potrzebna do prawidłowego wchłaniania wapnia i utrzymania zdrowych kości.

najlepsza sucha karma dla kota

Niektóre koty mogą mieć alergie lub nietolerancje pokarmowe, dlatego ważne jest, aby ściśle przestrzegać diety i unikać pokarmów, które mogą powodować reakcje alergiczne. Koty również potrzebują wody do prawidłowego funkcjonowania i ważne jest, aby zawsze miały dostęp do świeżej wody.

Główne grzechy suchej karmy

Dostępne na rynku suche karmy często pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o ich skład. Niska cena zwykle idzie w parze z zastosowaniem tanich i szkodliwych wypełniaczy.

Dlatego szukając odpowiedniej suchej karmy dla swojego pupila, zwróć uwagę w szczególności na poniższe pozycje w składzie.

Dodatki pochodzenia roślinnego w składzie

Jednym z największych przewinień producentów suchych karm jest dodawanie do niej produktów pochodzenia roślinnego, głównie zbóż. Naturalnie, im więcej zbożowych wypełniaczy, tym mniej w karmie wartościowego białka zwierzęcego. Tymczasem koty jako obligatoryjni mięsożercy nie trawią zbóż w dużych ilościach.

karma dla kotów

Zatem należy szczególnie zwracać uwagę, jaki procent składu stanowi mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego oraz czy występują w niej dodatki zbóż i innych roślin w dużych ilościach.

Duża zawartość węglowodanów

Kolejną wadą suchych karm dla kotów niskiej jakości jest zbyt duża zawartość węglowodanów, nawet do 40%! Tymczasem zapotrzebowanie na węglowodany u kotów jest bardzo niskie. Ze zbyt dużą ilością węglowodanów w diecie koci organizm po prostu sobie nie poradzi, nie rozłoży ich. Szybko natomiast może doprowadzić o rozwoju cukrzycy i otyłości. Wynika to z faktu, iż kot jako mięsożerca uzyskuje energię z aminokwasów w procesie glukoneogenezy.

Jeżeli zjada karmę o wysokiej zawartości węglowodanów, poziom glukozy we krwi gwałtownie wzrasta. Organizm reaguje na tę sytuację nadprodukcją insuliny, by doprowadzić glukozę do właściwego poziomu i zmagazynować jej nadmiar w postaci tkanki tłuszczowej.

Efekt jest taki, że kot nie nasyca się suchą karmą na długo, a jednocześnie przybiera na wadze. A to najlepsza droga do otyłości i cukrzycy. Źródłem węglowodanów w karmach suchych niskiej jakości są omówione wcześniej składniki pochodzenia roślinnego i zboża, a także dodatek cukrów.

sucha karma dla kociąt

Są one zupełnie zbędne z punktu widzenia właściwości odżywczych składników przyswajalnych przez koty, a w ogólnym rozrachunku będą nawet szkodliwe. Zrezygnujmy więc z karmy suchej, która posiada zawartość węglowodanów na poziomie powyżej 10%.

Dobra sucha karma dla kota — czym się cechuje?

Skoro już wiesz, jakich pozycji w składzie suchej karmy konsekwentnie omijać, musisz poznać składniki, które powinny się w niej znaleźć, by móc mówić o karmie wysokiej jakości.

Po pierwsze, musi to być karma wysokomięsna, zdecydowanie powyżej 60% zawartości mięsa. Karmy, w których widzimy zaledwie 14% produktów odzwierzęcych, zawierają śladowe ilości mięsa i jest to raczej pasza niż wartościowa karma.

Po drugie, sucha karma musi mieć niską zawartość węglowodanów. Tak naprawdę powinna mieć ich nie więcej niż 5%, niestety na rynku bardzo trudno taką karmę znaleźć. Dlatego zawsze zwracaj uwagę, by poziom węglowodanów w składzie był możliwie najniższy.

sucha karma dla kotów dorosłych
RAW PALEO ADULT CAT – sucha karma z indykiem i kurczakiem dla kotów dorosłych fot. vetexpert.eu

Po trzecie, powinna zawierać odpowiednią ilość minerałów, witamin, aminokwasów i innych składników. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu.

Witaminy i inne składniki odżywcze

Jeżeli karma sucha stanowi podstawę karmienia kota i nie stosujesz dodatkowej suplementacji, musisz zadbać o to, by Twój pupil otrzymał wszystkie składniki odżywcze wraz z pokarmem.

sucha karma dla kotów sterylizowanych
RAW PALEO STERILISED CAT – sucha karma z kurczakiem, tuńczykiem i łososiem dla kotów sterylizowanych fot. vetexpert.eu

W karmie powinny znaleźć się witaminy A, z grupy B, D i E oraz minerały, takie jak magnez, potas, wapń, fosfor, jod i inne. W przypadku karm dla kociąt dawki te muszą być dwa razy większe niż w karmie dla kotów dorosłych, gdyż ich zapotrzebowanie jest większe w okresie wzrostu i rozwoju.

Należy zwrócić szczególną uwagę na stosunek wapnia do fosforu. Powinien on wynosić około 1,15:1, maksymalnie 1,2:1. To bardzo ważne, ponieważ zbyt wysoki stosunek wapnia do fosforu sprzyja rozwojowi chorób nerek i układu moczowego.

W kociej diecie istotne są także kwasy Omega-3 i Omega-6. Ich również nie może zabraknąć w składzie zbilansowanej, suchej karmy. Nienasycone kwasy tłuszczowe stanowią ważny materiał budulcowy dla wszystkich komórek organizmu. Między innymi hamują agregację płytek krwi, transportują wodę oraz elektrolity przez błony biologiczne oraz zapobiegają wystąpieniu arytmii serca. Niekiedy wymagana jest dodatkowa suplementacja tych składników.

Na koniec zwracaj uwagę na zawartość tauryny w karmie. To niezwykle ważny aminokwas, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania na każdym etapie rozwoju kota. Jej minimalna ilość niezbędna dla zdrowia to 300-500 mg/kg. Im większa zawartość tauryny w karmie, tym lepiej. Bardzo dobry wynik to jakieś 2000-3000 mg.

sucha karma dla kociąt
RAW PALEO KITTEN – sucha karma z indykiem i kurczakiem dla kociąt fot. vetexpert.eu

Poznaj karmę dla kota Raw Paleo od Vet Expert

RAW PALEO to suche i mokre karmy dla kotów odpowiadające ich specyficznym potrzebom żywieniowym. Duża zawartość mięsa, brak zbóż oraz dodatek witamin i składników funkcyjnych sprawiają, że doskonale sprawdzą się jako podstawa żywienia Twojego pupila.

Zobacz suche karmy dla kota od Vet Expert: vetexpert.eu/sklep/kot/karmy/sucha-karma-dla-kota/.

RAW PALEO oferuje starannie przygotowane karmy dla kociąt, kotów dorosłych, kotów alergików czy po kastracji.

Podsumowanie

Podsumowując, poprawna dieta jest niezwykle ważna dla zdrowia i samopoczucia kota. Koty potrzebują odpowiedniej ilości białka, tłuszczów, witamin i minerałów, aby prawidłowo funkcjonować. Należy dokładnie czytać etykiety i unikać pokarmów, które mogą powodować reakcje alergiczne. Ważne jest również, aby zapewnić kotu ciągły dostęp do świeżej wody.

Artykuł sponsorowany

3.7/5 - (votes: 4)
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Mario
Mario

Najlepiej nie uczyć kota jedzenia karmy. Kupujcie mu mięso. Wyjdzie taniej i w pełni naturalnie.

autor Błażej Dąbrowski

O AUTORZE

Błażej dąbrowski

Nazywam się Błażej Dąbrowski i chciałbym się przedstawić jako redaktor tego bloga o zwierzętach. Od najmłodszych lat pasjonowałem się światem zwierząt i ich fascynującym zachowaniem. Moje zainteresowanie zwierzętami prowadziło mnie na ścieżkę nauki, dlatego zdecydowałem się ukończyć studia biologiczne.

Tam miałem okazję zgłębić tajniki anatomii, fizjologii, ekologii i zachowań zwierząt. To była fascynująca podróż, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę podzielić się tą wiedzą i pasją z innymi.